Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

22.04.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   1.36 MB

Güne Başlarken

Günaydın. Jeopolitik stresin kısmen yatışması ve ağırlıklı ABD kaynaklı olumlu şirket haberleri, küresel borsaların haftaya iyimser başlamasına neden oluyor. BIST’te, Cuma günü öğleden sonra belirgin para girişi ve hacim artışıyla gelen alımların bugün de devam edeceğini düşünüyoruz. Yarın tatil olmasına karşın, BIST’te bir iştah kaybı beklemiyoruz. BIST 100 endeksi için 9620 / 9650 bölgesi gün içi trade pozisyonları açısından önemli bir destek alanı olarak izlenebilir. Günlük bazda ise, 9540 ve 9420 destekleri önemli. Dirençler: 9715 ve 9850. Günün ajandası sakin, haftanın devamında içeride PPK toplantısı öne çıkarken, dışarıda PMI verileri, ABD büyüme ve çekirdek PCE öne çıkıyor. Cuma günü 322 baz puan test eden Türkiye 5 yıl vadeli CDS’leri, bu sabah 318 baz puandan haftaya başlıyor.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Şirket ve Sektör Haberleri

 • DESA: Desa, Alanya Akdeniz Park AVM’de bir adet Desa Samsonite şubesi açıldığını duyurdu.
 • IZENR: İzdemir Enerji, 4Ç23 finansal sonuçlarını 540 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %26 artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %81 azaldı.
 • TUPRS: Tüpraş, katma değeri yüksek kimyasal ürünler üretmek ve Kapsam 3 emisyonlarının azaltılmasını sağlamak amacıyla toplam 256 milyon USD bedelindeki "İzmit ve İzmir Rafinerisi Propilen Splitter Projesi" ile "İzmir Rafinerisi Propan Propilen Depolama ve Satış Sistemi Tesisi Projesi" yatırımlarının yapılmasına karar verdi.
 • ARCLK: Arçelik, 1Ç24 finansal sonuçlarını 26 Nisan tarihinde açıklayacağını duyurdu.
 • EKOS: Ekos Teknoloji, katılmış olduğu ihalede 2,15 milyon USD tutarında en avantajlı teklifi vererek sözleşme imzaladı. Tutar, 12 aylık USD bazlı gelirlerinin %7’sine tekabül ediyor.
 • ESCAR: Escar Filo, Mint Elektrikli Araç Teknolojileri'nin sermayesini temsil eden payların kalan %50'sinin de ilgili pay sahiplerinden devralınmasına ilişkin sürecin tamamlandığını ve tek pay sahibi olarak tescil edildiğini açıkladı.
 • FORMT: Formet Metal, 4Ç23 finansal sonuçlarını 112 milyon TL net zarar ile açıkladı. Şirket, bir önceki çeyrek 6 milyon TL net kar, bir önceki yılın aynı döneminde ise 55 milyon TL net zarar ile açıklamıştı.
 • GENTS: Gentaş, 4Ç23 finansal sonuçlarını 135 milyon TL net zarar ile açıkladı. Şirket, bir önceki çeyrek 160 milyon TL net kar, bir önceki yılın aynı döneminde ise 203 milyon TL net zarar ile açıklamıştı.
 • KLKIM: Kalekim’in %75 bağlı ortaklığı Kalekim Lyksor, Rekabet Kurulu tarafından 2,7 milyon TL idari para cezası verilmesine karar verilmiştir. Erken ödeme indiriminden yararlanılarak 2 milyon TL düzeyinde ödeme yapılacaktır.
 • KLMSN: Klimasan, JCR Eurasia Rating tarafından şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notunu A- (tr) seviyesinden BBB (tr) seviyesine revize edildiğini açıkladı

Ekonomi ve Politika Haberleri

Saat 10:00’da Tüketici Güven Endeksi açıklanacak

Tüketici güven endeksi mart ayında 79,3’ten 79,4’e sınırlı bir artış kaydetti. Verinin alt kalemlerini incelediğimizde mevcut dönemde hanenin maddi durumuna ilişkin alt endeks mart ayında 67,1 seviyesinden 66,6’ya inerken, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisine ilişkin alt endeks aynı dönemde 74,6 seviyesinden 76,9’a çıktı. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisine ilişkin alt endeksin ise 78,2’den 78,9’a iyileşme kaydettiği izlendi. İç talebe yönelik önemli göstergelerden biri olan gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesine ilişkin alt endeks ise mart ayında 97,5 seviyesinden 97 seviyesine geriledi.

Piyasa katılımcılarının yıl sonu TÜFE tahmini %44,2 ile değişmedi

TCMB’nin Nisan 2024 dönemine ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre nisan ayı aylık TÜFE beklentisinin %3,25 olduğunu ve aylık enflasyonda mart ayına göre sınırlı bir artış öngörüsünün olduğunu görmekteyiz. Mart anketinde %44,2 seviyesinde oluşan 2024 yıl sonu enflasyon beklentisi ise nisan anket sonuçlarında aynı seviyede kaldı. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminlerinde ise sınırlı bir gerileme yaşandı. Buna göre 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %36,7 seviyesinden %35,2’ye, 24 ay sonrasında yönelik enflasyon beklentisinin ise %22,7 seviyesinden %22’ye geriledi.  Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor. Ayrıntılı raporumuz için tıklayınız.

5 – 12 Nisan haftasında net yabancı alımı sınırlı düzeyde devam etti

Bayram tatili nedeniyle cuma günü açıklanan 5 – 12 Nisan haftasına ilişkin TCMB verilerine göre hisse senedi piyasasında 160 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 38,2 milyon dolarlık yabancı girişi gerçekleşti. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda ise hisse senedi piyasasında toplam 3 milyar dolar, bono piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi ön plana çıkıyor. Ayrıntılı raporumuz için tıklayınız.

Bu haftanın öne çıkan verileri

Bu hafta yurt içinde perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ön plana çıkıyor. PPK’nın nisan toplantısında politika faizini %50’de sabit tutmasını beklemekteyiz. Ancak gelecek birkaç ayın enflasyon gerçekleşmelerinin gelecek dönem para politikası açısından önemli olacağının da altını çizmek isteriz. PPK kararının yanı sıra bu hafta Tüketici Güven Endeksi, Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri, Konut Fiyat Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi & Kapasite Kullanım Oranı ve haftalık TCMB verileri takip edilecek. Yurt dışında ise ABD ve Avrupa’dan gelecek olan nisan ayı öncü PMI verileri ile ABD’den gelecek olan 1Ç24 büyüme ve mart ayı PCE enflasyon verileri yatırımcıların radarında olacak. 22 – 26 Nisan haftasına ilişkin ekonomik veri takvimi raporumuza ulaşmak için tıklayınız.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

Nisan ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 10.616 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 10.700 ve ardından 10.850 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 10.500 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 10.250 puan seviyesi.

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

İndikatör Yorum

 • Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerin üzerinde tekrar yukarı yönlendi. Pozitif.
 • MACD (orta vadeli trend göstergesi): ): MACD (26,12) ALIM bölgesinde dengeleniyor. Nötr.
 • RSI (trendin gücünü gösterir): Aşırı alım bölgesinin hemen altında yukarı yönlendi. Pozitif.
 • Hareketli Ortalamalar: Endeks üç gün sonra yeniden 5-g hareketli ortalamasının üzerinde. Pozitif.

FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Haftanın son işlem gününde 105,85 seviyesine doğru geri çekilen dolar endeksi, akşam saatlerine doğru kayıplarının bir kısmını telafi etti ve günü 106,12 seviyesinden kapattı. GoÜ para birimleri genelinde cuma günü alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Türk lirası dolar karşısında yatay (-%0,02) bir seyirle orta sırada yer aldı. Bu çerçevede USDTRY paritesi günü önemli bir değişim göstermeyerek 32,54 seviyesinden tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 317,5 baz puandan 318,3 puana yükseldi. Kurda kısa vadeye ilişkin 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

Kısa vadeli düşüş kanalının direnç çizgisine kadar tırmanan EURUSD paritesinde bugün 1,0675 civarından geçen kanal çizgisinin aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. Paritenin bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda 1,07 üzerinin hedef haline gelmesi söz konusu olabilir. ECB’nin bu yıl Fed’den daha önce ve daha fazla faiz indireceği beklentimiz çerçevesinde paritedeki dolar lehine hareketin devamını beklesek de kısa vadede kanal sınırındaki yükseliş çabasını önemsiyoruz. Yukarıda 1,0675, 1,07 ve 1,0760 direnç, aşağıda 1,0626 ve 1,0565 seviyeleri destek konumunda.

XAU/USD

Ons altının bu sabah saatlerinde nisan ayının başından bu yana sürdürdüğü yükseliş kanalının altına sarktığını izliyoruz. Kanalı aşağı yönlü kıran ons altında, teknik göstergeler son dönemdeki güçlü yükselişlerin ardsından bir düzeltme dönemine girilebileceğinin sinyalini veriyor. Dolayısı ile kanal kırılması ve teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller çerçevesinde ons altında kısa vadede aşağı yönlü bir eğilim görmeyi bekleyebiliriz. Düşüşün devam etmesi durumunda 2.360$, 2.328$ ve 2.305$ destekleri izlenecek. Yukarıda 2.378$ ve 2.400$ seviyeleri direnç konumunda.

XAG/USD

Gümüşte bu sabah saatlerinde 28$ altına varan bir düşüş hareketi ön plana çıkıyor. Kısa vadeli yükseliş kanalı içerisindeki hareketini koruyan gümüşte kanal sınırları yakın vadeye ilişkin olarak 27$ – 30$ bandını işaret etmeye devam ediyor. Mevcut geri çekilmenin hızlanması durumunda kanal desteğinin geçtiği 27$ seviyesini yakından izleyeceğiz, zira bu seviyenin aşağı yönlü kırılması kanalın da kırılmasına yol açacağından düşüşlerin ivme kazanmasına sebep olabilir. 27$ öncesinde 27,70$ ve 27,40$ destekleri takip edilecek. Yukarıda ise 28$ ve 28,30$ seviyeleri direnç konumunda.