Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

İnternetten Açığa Satış

Yatırım Bize Danışılır

Siz de Tacirler Yatırım’da kolayca açığa satış yaparak düşen piyasalarda kazanç sağlayabilirsiniz.
Açığa satış işlemine başlamadan önce gerekli başvuru sürecini tamamlamış, işlemin başlangıcında hesabınızda asgari %50 oranında öz kaynak bulunduruyor olmanız ve yaptığınız satış işleminin yazılı veya sözlü olarak açığa satış olduğunu bildirmeniz yeterli olacaktır.

Başlangıçtaki öz kaynak, açığa satılacak menkul kıymetlerin cari piyasa değeri kadar nakit veya menkul kıymetin peşin olarak yatırılmasını ifade etmektedir.

Açığa Satış İşlemleri İçin Nasıl Başvurursunuz?

Kredi ve Açığa Satış İşlemleri Çerçeve Sözleşmesini imzalayarak en yakın Yatırım Merkezimize elden teslim ederek limit talebinizi iletebileceğiniz gibi Online Giriş bölümünü kullanarak Kredi ve Açığa Satış Sözleşme Setini onaylayıp, ardından açığa satış limit talebinizi tarafımıza online olarak da iletebilirsiniz.

Hangi sınırlamalar ile açığa satış yapabilirsiniz?

  • Piyasanın düşüş yönünde olacağı öngörülerini kazanca dönüştürmek isteyen ve "Sermaye Piyasası Araçlarının Kredili alım işlemi ve Açığa Satış İşlemleri Çerçeve Sözleşmesi" imzalayan yatırımcılarımız, Açığa Satış Listesi’nde yer alan pay senetlerinde, sözleşmede belirtilen şartları kabul ederek açığa satış yapma imkanından yararlanabilirler. Açık pozisyon aynı gün kapatılmadığı takdirde ödünç işlemleri söz konusu olacaktır. Müşterilerimiz ödünç işlemleri için gerekli teminatı hesabında bulundurmalıdır. Bu nedenle açığa satış limiti başvurusu yapan yatırımcıların, mutlaka ödünç işlemlerine ilişkin sözleşmeleri de tamamlamış olması gerekir.
  • Yalnızca Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin belirlediği pay senetlerinde ve ilgili saatlerde açığa satış yapılabilir.
  • Tacirler Yatırım Menkul Değerler pay senedi bazında tutar sınırlaması getirebilir.
  • Fiyat Sınırı: Pay Piyasasında Yıldız Pazar ve Ana Pazar bulunan paylarda fiyat sınırı dahilindeki her fiyattan açığa satış emri girilebilir. BİST’in açığa satış emirlerinin kabulü konusunda düzenleme yapma hakkı saklıdır.