Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

19.04.2024

Piyasa Katılımcıları Anketi – Nisan 2024

Yıl sonu TÜFE tahmini %44,2 ile değişmedi

Detaylı PDF   -   99 KB

İçerikler

İçerikler

TCMB’nin Nisan 2024 dönemine ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlandı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların nisan ayı aylık TÜFE beklentisinin %3,25 olduğunu ve aylık enflasyonda mart ayına göre sınırlı bir artış öngörüsünün olduğunu görmekteyiz. Mart anketinde %44,2 seviyesinde oluşan 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin ise nisan anket sonuçlarında aynı seviyede kaldığı takip edildi. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminlerinde ise sınırlı bir gerileme yaşandı. Buna göre 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %36,7 seviyesinden %35,2’ye, 24 ay sonrasında yönelik enflasyon beklentisinin ise %22,7 seviyesinden %22’ye geriledi.  Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor. 

Piyasa katılımcıları 25 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin %50 düzeyinde sabit kalmasını bekliyor. Önümüzdeki zaman dilimlerinde bakıldığında, piyasa katılımcılarının 3 ay sonrasında politika faizinin %50 düzeyinde sabit kalmasını beklediği, 12 ay sonrasında ise faizin %38,2 seviyesine ineceğini öngördüğü dikkat çekiyor. 24 aylık vadede ise politika faizinin %25 seviyesine çekilmesi bekleniyor. Yoğunlaştırılan makro ihtiyati önlemler ve mart ayındaki 500 baz puanlık güçlü faiz artırımın ardından PPK’nın nisan ayı toplantısında ek faiz artırımına gitmemesini ve politika faizini %50 seviyesinde sabit tutmasını beklemekteyiz. Ancak gelecek birkaç ayın enflasyon gerçekleşmelerinin gelecek dönem para politikası açısından önemli olacağının da altını çizmek isteriz. Mevcut görünümde ek faiz artırımı beklememekle birlikte, enflasyonun aylık eğiliminde beklenen iyileşmenin gerçekleşmemesi durumunda ek artırımların gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Öte yandan, faiz indirimlerini tartışmak için henüz erken bir dönem olduğu görüşünde olmakla birlikte, enflasyonda hedeflenen düşüş ivmesinin yakalanması durumunda yılın son çeyreğine doğru TCMB’nin faiz indirimlerine başlaması açısından manevra alanı oluşabileceğini değerlendiriyoruz. Yıl sonu politika faizi beklentimiz %40 düzeyinde.

Anket katılımcılarının ortalama yıl sonu USD/TRY beklentileri 40,5 seviyesinden 40 seviyesine gerilemiş durumda.  Mevcut kur seviyeleri göz önüne alındığında, yıl sonu tahminleri nominal olarak %23 civarında bir değer kaybını gösteriyor.

Büyüme ve cari işlemler tarafında ise: Katılımcıların 2024 büyüme tahmini %3,3 seviyesinde sabit kalırken, 2025 yılı büyüme tahmini ise %3,8 seviyesinden %3,7 seviyesine geriledi.  Cari açık beklentilerinin ise 2024 yıl sonu için 33,3 milyar dolardan 32,1 milyar dolara, 2025 sonu için ise 31,8 milyar dolardan 30,7 milyar dolara indiğini görmekteyiz. Kurum olarak 2024 yılı büyüme tahminimiz %3, cari işlemler açığı tahminimiz ise 33 milyar dolar seviyesinde. Önümüzdeki dönemde içinde talep dinamiklerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın boyutu, küresel talep koşulları ve enerji fiyatlarındaki gelişmeler cari açıktaki iyileşmenin seyri açısından önemli olacak.

Grafikler

Grafikler

Orta Vadeli Enflasyon Beklentileri (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu