Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Yan Hizmetler

Yatırım Bize Danışılır

Tacirler Yatırım sermaye piyasalarında sunduğumuz ürün ve hizmetlerin yanında gereksinim duyduğunuz farklı alanlarda da size destek vermektedir. Aşağıda detayları yer alan hizmetlerimiz için size, ihtiyaçlarınıza uygun çözümleri sunmaya hazırız.

Kredili İşlemler

Kredili İşlemler

BİST pay senedi işlemlerinizde kazançlarınızı artırmak için Tacirler Yatırım tarafından tahsis edilen kredi limiti ile işlem yapabilirsiniz.

Nasıl kredili işlem yapabilirsiniz?

 • Öncelikle, Tacirler Yatırım tarafından belirlenen şekilde Kredili Alım ve Açığa Satış Çerçeve Sözleşmesi ve ekleri imzalanmalı ya da Online olarak Kredi ve Açığa Satış Sözleşmesi onaylanmalıdır.
 • Kredi ve/veya açığa satış limit talebiniz, her iş günü toplanan Kredi Komitesinin onayına sunulur.
 • Limit tahsislerinden Damga Vergisi ve BSMV alınmamaktadır.
 • Talep edebileceğiniz maksimum kredi ve/veya açığa satış limiti, portföyünüzün toplam net varlığını aşamaz.
 • Kredi ve/veya açığa satış limitleri 5.000 TL ve katları şeklinde tahsis edilmektedir.
 • Tanımlanan ilk limit yatırımcı tarafından daha sonra arttırılmak istenirse; “Ek:2 Kredi ve Açığa Satış Limit Arttırım Formu”nun imzalayabilir ya da Online olarak limit arttırımı talebinde bulunabilirsiniz.
 • Kredi hesabı açılışında başlangıç özkaynak oranı %50’dir.

Kredili işlem limitinizi hangi koşullarla kullanabilirsiniz?

 • Kredi faizi günlük olarak işler ve hesaba yansıtılır.
 • Kredi kullanımı boyunca özkaynak sürdürme teminatı %35‘dir.
 • Kredi kullanımı esnasında özkaynak oranı sürdürme teminatı ( % 35 ) altına düştüğü takdirde SPK’ nın Seri V No:65 sayılı tebliği gereği müşteriye özkaynak tamamlama bildirimi yapılarak en geç 2 gün içerisinde özkaynak oranını başlangıç özkaynak oranı olan %50’ ye (asgari) çekmesi istenir.
 • Verilen süre içerisinde tamamlanmaması halinde, aracı kurum ayrıca bir ihbarname göndermesine gerek kalmaksızın, kredili olarak alınan ve/veya özkaynak olarak verilen sermaye piyasası araçlarını satarak krediyi kapatma yetkisine sahiptir.

Kredili işlem limitinizi kullanırken hangi sınırlarda işlem yapabilirsiniz?

 • Yalnızca Kredi Komitesi’nin belirlediği paylarda kredili işlem yapabilir. Teminatsız hisselerde kredili işlem yapılamaz.
 • Kredi komitesi, gerekli gördüğü zamanlarda teminat oranı değişikliğine gidebilir.
 • Kredi Komitesi pay bazında tutar sınırlaması getirebilir.

Kredili işlem hakkında detaylı bilgi almak ve kredi talebinde bulunmak için destek@tacirler.com.tr mail adresinden bize ulaşabilir, yatırım merkezlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Uzmana DanışınBize Ulaşın

Ödünç Pay Senedi Alma ve Verme

Ödünç Pay Senedi Alma ve Verme

Takasbank tarafından saptanan ve SPK tarafından onaylanan tür ve miktarda teminat göstererek belirli bir dönem için pay senedi ödünç almak isteyen yatırımcılarla, ek gelir sağlamak amacıyla pay senedi ödünç vermek isteyen yatırımcıların karşılaştığı, organize bir piyasa olan "Ödünç Pay Senedi Piyasası”nda da yatırımcılarımıza hizmet vermekteyiz. Bu piyasada Borsa Pazarlarında işlem gören A ve B grubu paylar ve borsa yatırım fonu katılma belgeleri işlem görmektedir.

Ödünç pay senedi piyasasının avantajları nedir?

 • Portföyünüze ek gelir sağlarsınız. Portföyünüzde bulunan pay senetlerini değişik vadelerde ödünç (kiraya) vererek ek gelir sağlarsınız. Ödünç verdiğiniz pay senetlerinin mülkiyeti size aittir. Vade içerisinde işleme konu olan pay senetlerinde sermaye artırımı veya temettü ödemesi gibi hakların doğması durumunda bu haklardan siz yararlanırsınız. Belli koşullar dışında, pay senetlerini geri almak için vade sonunu beklemek zorunda olduğunuzdan, bu dönem içinde ödünç verdiğiniz pay senetlerini satamazsınız.
 • Açığa satış yolu ile piyasadaki düşüşlerden yararlanma fırsatı yakalarsınız. Pay senetleri piyasasında düşüş bekliyorsanız ve elinizde pay senedi bulunmuyorsa bu piyasadan vade sonunda teslim etmek kaydıyla ödünç aldığınız pay senetlerini açığa satarak düşüşlerden ek kazanç sağlama fırsatına sahip olursunuz.

"Ödünç Pay Senedi Piyasası" hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız

"Ödünç Pay Senedi Piyasası"nda işlem yapmak için destek@tacirler.com.tr mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Uzmana DanışınBize Ulaşın

Döviz Hizmetleri

Döviz Hizmetleri

Tacirler Yatırım, yabancı para cinsinde yatırımlarınız için gerekli tüm döviz alım satım taleplerinizi hızla ve piyasa koşulları doğrultusunda gerçekleştirmektedir.

20.000 USD / EUR / GBP tutarına kadar döviz alım satım talepleriniz, Tacirler Yatırım'ın  döviz alım-satım işlemleri için çalıştığı bankanın internet bankacılığı kuru ile, paranız herhangi bir yatırım fonuna bağlı ise saat 13:00'e, değilse 16:30'a kadar gerçekleştirilmektedir.

20.000 USD / EUR / GBP tutarı üzerindeki döviz alım satım talepleriniz ise Hazine Bölümümüz tarafından bankalar arası döviz piyasaları baz alınarak, kurumumuzun çalıştığı bankalardan alınan kurlar ile gerçekleştirilmektedir.

Kur hareketliliği sebebiyle, gecikmeleri engellemek amacıyla döviz talebiniz telefon ile kabul edildikten sonra, talebinizin yazılı ve imzalı olarak da gönderilmesini beklemekteyiz. Forex (Kaldıraçlı alım satım işlemleri) kapsamındaki döviz alım satım işlemleriniz için yazılı veya sözlü bir talimat beklenmemektedir.

Uzmana DanışınBize Ulaşın