Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

19.04.2024

Haftalık TCMB Verileri 5 – 12 Nisan

5 – 12 Nisan haftasında net yabancı alımı sınırlı düzeyde devam etti

Detaylı PDF   -   120 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 5 – 12 Nisan haftasında hisse senedi piyasasında 160 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 38,2 milyon dolarlık yabancı girişi gerçekleşti.
  • 5 – 12 Nisan haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 341 milyon dolarlık bir düşüş yaşandı.
  • 12 Nisan itibariyle net uluslararası döviz rezervleri 20,7, brüt döviz rezervleri ise 127,3 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Swaplar hariç net rezervi ise 12 Nisan itibariyle -55 milyar dolar düzeyinde hesaplıyoruz.

Bayram tatili nedeniyle bugün açıklanan 5 – 12 Nisan haftasına ilişkin TCMB verilerine göre yabancı yatırımcılar standart portföy kanallarında net alıcı konumunda yer aldı. Söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 160 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 38,2 milyon dolarlık yabancı girişi gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 810 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülürken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 123,7 milyon dolarlık bir yabancı alımı izleniyor. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda ise hisse senedi piyasasında toplam 3 milyar dolar, bono piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi ön plana çıkıyor.

Yurt içi yerleşiklerin DTH’larında 5 – 12 Nisan haftasında sınırlı bir gerileme kaydedildi. Bu çerçevede 5 – 12 Nisan haftasında yerleşiklerin DTH’larında 163 milyon dolarlık bir düşüş yaşanırken, verinin detayını hesapladığımızda hane halkı DTH’larının 235 milyon dolar gerilediğini, kurumlar DTH’larının ise 72 milyon dolar artış kaydettiğini görmekteyiz. Aynı hafta içerisinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 178 milyon dolarlık bir düşüş yaşanırken, söz konusu düşüşün tamamı hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki azalıştan kaynaklandı. Özetle, 5 – 12 Nisan haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 341 milyon dolarlık bir düşüş gerçekleşti.

5 – 12 Nisan dönemine ilişkin rezerv verileri daha önce açıklanmış ve bu dönemde net uluslararası döviz rezervlerinde 1 milyar dolarlık artış yaşandığını takip etmiştik. Bu çerçevede 12 Nisan itibariyle net uluslararası döviz rezervleri 20,7, brüt döviz rezervleri ise 127,3 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Swaplar hariç net rezervi ise 12 Nisan itibariyle -55 milyar dolar düzeyinde hesaplıyoruz.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları
(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)
Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu