Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

01.07.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   1.13 MB

Güne Başlarken

Günaydın. Fransa’da ilk tur seçimleri, aşırı sağın parlamentoda tek başına kontrol sağlayamadığını gösterdi. Sonuçlar EUR ve EUR bazlı varlıklara destek veriyor. Fransa tahvillerine alım gelirken EUR/USD paritesi de üç haftanın en yüksek seviyelerinde. Euro Bölgesi’nde 11 ülkeden 50 şirketi kapsayan Euro Stoxx 50 vadelisi ise %1,2 yukarıda haftaya başladı. ABD vadelileri ve açık Asya borsaları da genel olarak alıcılı. İçeride, TCMB’nin swap kanalıyla bankalara sağladığı likiditeyi kısacağı ve bu yolla mevduat faizlerini artırmayı amaçladığı haberleri Cuma günü Borsa İstanbul’a bankalar öncülüğünde satış getirmişti. Gri Liste’den çıkış ve Moody’s’ten not artırım beklentileri BIST’i desteklemeye devam edecektir. BIST 100 endeks hedeflerinde yukarı yönlü revizyonlar devam ediyor. Son üç ayda paylaşılan hedeflerin ortalaması 13 bin civarına yükseldi, ancak zayıf 1Ç24 finansallarının ardından şirket bazlı değerlemelerde genele yayılan bir iskonto görmüyoruz. 2Ç24 sezonu için de çok parlak beklentiler olmadığını belirtelim. Bu nedenle, hisse seçimi ve doğru zamanlama ile uygun yerden maliyetlenmenin önemi artıyor. Yılın devamında ise, küresel tarafta Fed’den, içeride PPK’dan faiz indirim beklentileri, not artırımları ve ikinci yarıda toparlanma beklenen finansallar ile BIST’te yeniden güçlenme görebiliriz. Günün ajandasında içeride ve dışarıda Haziran ayı PMI verileri öne çıkıyor. Türkiye 5 yıl vadeli CDS primleri güne 280 baz puandan başlıyor.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Şirket ve Sektör Haberleri

  • ALGYO: Alarko Gayrimenkul, Muğla Bodrum Gündoğan’daki turizm tesisinin yatırım finansmanı için Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 45 milyon Euro tutarında 2. dereceden ipotek tesis ettiğini duyurdu.
  • AYGAZ: Aygaz, bağlı ortaklığı Sendeo sermayesindeki %27,5 payını 90,8 milyon TL bedelle, Koç Holding ise %22,5 payını 74,3 milyon TL bedelle devretti. Satış sonrası, Aygaz ve Koç Holding, Sendeo'da %27,5 ve %22,5 oranında pay sahibi olarak kaldı. İşlemler, Sendeo ve Kolay Gelsin markalarının ortak iş birliği altında yürütüleceği bir ortak girişim kurulması için yapıldı ve Sendeo’da 330 milyon TL nakit sermaye artışı yapıldı.
  • BIOEN: Biotrend, İzmir Harmandalı'nda üretim tesisinin yakınlarında çıkan yangının hızlı müdahaleyle kontrol altına alındığını duyurdu. Tesis sigortalı, hasar tespiti sürüyor. Üretim düşük kapasitede yeniden başladı.
  • BSOKE: Batısöke Çimento, dönemsel faaliyetlerden elde edilen gelirlerle 11,8 milyon USD tutarında refinansman kredisi geri ödemesi gerçekleştirdi.
  • KERVN: Kervansaray Yatırım Holding, otellerin sahte kira sözleşmeleriyle kiralanması davasında Selim Sayılgan'a verilen cezaların Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onaylandığını duyurdu.
  • MIATK: Mia Teknoloji, iki ortağı, toplam 3,15 milyon adet payın kurumsal yabancı yatırımcılara ortalama 60,50 TL fiyattan satıldığını duyurdu.
  • ODAS: Odaş Elektrik, bağlı ortaklığı CANTE sermayesindeki 596,6 milyon adet payın kurumsal yatırımcılara 2,00 TL fiyattan satıldığını duyurdu. Bu işlemle birlikte Odaş Elektrik’in Çan2 Termik sermayesindeki pay oranı %48,5'ten %40,0'a geriledi.
  • SMRTG: Smart Güneş Enerjisi, Dilovası üretim tesisi faaliyetlerinin, yapısal uyumsuzluk ve gelişen teknolojiye adaptasyon zorluğu nedeniyle Gebze ve Aliağa üretim tesislerine kaydırıldığını duyurdu. Bu değişiklik, üretim ve satışları olumsuz etkilemeyecek.
  • TATEN: Tatlıpınar Enerji, 1Ç24 finansal sonuçlarını 80 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %80 arttı.

Ekonomi ve Politika Haberleri

Saat 10:00’da İSO Türkiye Haziran İmalat PMI açıklanacak

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI mayıs ayında 49,3 seviyesinden 48,4’e gerileyerek üst üste ikinci ayında da 50 eşik değerin altında kaldı. Hatırlanacağı üzere PMI nisan ayında 50 seviyesinden 49,3’e gerilemiş ve sektör faaliyetinin yeniden daralma bölgesine inerek 2024 yılının ikinci çeyreğine zayıf bir başlangıç yaptığını işaret etmişti. İSO tarafından veri ile birlikte açıklanan notta mayıs ayında toplam yeni siparişler ve ihracattaki yavaşlamanın sürdüğü ifade edildi.

  • İkinci çeyrek itibariyle başta kredi kartı harcamaları, reel kesim güven endeksi ve PMI verileri olmak üzere pek çok öncü veride yavaşlama görüyor olsak da henüz istenilen ölçüde bir durulma söz konusu değil. İkinci çeyrekte birinci çeyreğe kıyasla daha ılımlı ancak yine güçlü kalmaya devam eden bir büyüme görünümünün ön plana çıkmasını, yılın ikinci yarısı itibariyle ise ekonomide soğumanın çok daha belirgin bir hale gelmesini bekliyoruz. 2024 yılı GSYİH büyüme beklentimiz %3 seviyesinde bulunuyor.

Saat 12:00’da İTO Haziran İstanbul Enflasyon verileri açıklanacak

3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak olan TÜİK enflasyon verileri öncesinde İstanbul’da özellikle işlememiş gıda fiyatlarında nasıl bir değişim olduğunu yakından takip edeceğiz.

Dış ticaret açığında belirgin iyileşme yaşandı

TÜİK dış ticaret verilerine göre mayıs ayında ihracat yıllık bazda %11,3 oranında artışla 24,1 milyar dolar, ithalat ise %10,4 düşüşle 30,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle aylık dış ticaret açığı mayıs ayında bir önceki ayki 9,9 milyar dolar düzeyinden 6,5 milyar dolara geriledi. Dış ticaret açığında mayıs ayında gözlemlenen belirgin iyileşme ile birlikte cari işlemler açığında da bu dönemde gözle görülür bir düşüş görmeyi bekliyoruz. Yıllık cari açıktaki düşüşün son çeyreğe kadar kademeli bir şekilde devamını bekliyoruz. Yılın son çeyreğinde devreden çıkacak olan olumlu baz etkisi ise son aylarda yıllık açığı bir miktar yukarı taşıyacak. 2024 yıl sonu cari işlemler açığı beklentimiz 33 milyar dolar seviyesinde. Ayrıntılı rapor için tıklayınız.

Bu haftanın öne çıkan verileri

Bu hafta yurt içi piyasalarda çarşamba günü açıklanacak olan haziran TÜFE verileri önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Haziran ayı TÜFE aylık artışının %2,2 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Beklentilerimiz çerçevesinde bir gerçekleşme durumunda yıllık enflasyon %75,5 seviyesinden %72,5 seviyesine gerileyecek. Yurt dışında ise haziran ayı nihai PMI verileri, Euro Bölgesi TÜFE verileri, ABD haziran ayı tarım dışı istihdam & ücret artışları verileri ile merkez bankası yetkililerinin açıklamaları yakından takip edilecek. Bağımsızlık Günü nedeniyle ABD’de piyasalar çarşamba günü erken kapanış yapacak, perşembe günü ise kapalı olacak. 1 – 5 Temmuz dönemine ilişkin ekonomik veri takvimimizi linkte bulabilirsiniz.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

Ağustos ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 12.421 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 12.530 ve ardından 12.575 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 12.350 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 12.290 puan seviyesi.Günlük İşlemler


Kümülatif İşlemler

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz


İndikatör Yorum

Momentum (trendin ivmesini gösterir): Günlük bazda 100 eşik değeri üzerinde. Nötr.

MACD (orta vadeli trend göstergesi): MACD (26,12) alım bölgesinde fakat zayıf bir görünüm sergiliyor. Nötr.

RSI (trendin gücünü gösterir): RSI’da güçlenme hız kesti. Nötr.

Hareketli Ortalamalar: BIST 100 endeksi 5g ho üzerinde tepki arayabilir. Nötr.FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Cuma günü GoÜ para birimlerinin büyük çoğunluğu dolar karşısında değer kazanırken, Türk lirası %0,27’lik yükselişle üst sıralarda yer aldı. Bununla birlikte hafta içerisinde 33 seviyesi üzerini test eden USDTRY cuma gününü 32,7609 seviyesinden düşüşle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 279,41 baz puandan 281,49 baz puana yükseldi. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda kısa vadeye ilişkin 32,50 – 33,20 bandını ön plana çıkarıyoruz. Yıl sonuna ilişkin beklentilerimiz ise TL’de reel bir değer kazanımına işaret ediyor.

EUR/USD

Haftayı 1,0713 seviyesinden tamamlayan EURUSD paritesi, bu sabah saatlerinde 1,0750 üzerinde primli işlem görüyor. Yukarı yönlü momentumun sürmesi durumunda önemli bir direnç bölgesi teşkil eden hareketli ortalama yığınını takip edeceğiz. Yükselişin istikrar kazanması için bugün itibariyle 1,0778’den geçen 50 GHO, 1,0791’den geçen 200 GHO ve 1,0795’ten geçen 100 GHO’nun yukarı yönlü kırılması önem arz ediyor. Aşağıda ise 1,0726, 1,07 ve 1,0675 destekleri bulunuyor. Teknik görünüm paritedeki yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğine işaret ediyor.


XAU/USD

Ons altının bu sabah saatlerinde kısa vadeli düşüş kanalının üst sınırında hareket ettiğini görmekteyiz. Kanal sınırının bugün itibariyle denk geldiği 2.330$ seviyesini bu hafta içerisinde yakından izleyeceğiz, kanalın kırılması aşılması yükseliş hareketinin hız kazanmasını sağlayabilir. 2.330$ seviyesinin aşılması durumunda 2.337,50$’den geçen 50 GHO ilk direnç konumunda. Bu seviye üzerinde 2.343,18$ ve 2.352,31$ dirençleri yer alıyor. Kanalın içerisindeki hareketin korunması durumunda 2.320$, 2.305$ ve 2.285$ destekleri takip edilecek.


XAG/USD

Gümüş haftanın son işlem günün %0,6 yükselişle 29,14$ seviyesinden tamamlarken, altın / gümüş rasyosu ise 80,35 seviyesinden 79,84 seviyesine geriledi. Geçtiğimiz haftaki kanal kırılmasının ardından gümüşte aşağı yönlü potansiyelin sürdüğünü belirtmekte fayda görüyoruz. Teknik göstergeler, bugün itibariyle 29,24$ seviyesinden geçen 50 GHO altında kalındığı müddetçe kısa vadede yükselişlerin sınırlı kalabileceğine işaret ediyor. Düşüşün sürmesi durumunda 28,95$, 28,55$ ve 28,30$ destekleri takip edilecek.