Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

21.03.2024

PPK Toplantı Kararı – Mart 2024

TCMB Politika faizini %50’ye yükseltti

Detaylı PDF   -   174 KB

İçerikler

İçerikler

TCMB Politika faizini %50’ye yükseltti

Para Politikası Kurulu (PPK) bugünkü toplantısı sonucunda politika faizinde 500 baz puanlık artırıma giderek faizi %45 seviyesinden %50’ye çekti. Piyasa beklentisi ve kurum beklentimiz faizde bir değişikliğe gidilmemesi yönündeydi.

Karar metnini incelediğimizde; Faiz artırım kararının yanı sıra “Kurul ayrıca, operasyonel çerçevede değişikliğe giderek, Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 300 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar vermiştir.” ifadesinin yer aldığını görüyoruz. Burada marjın 150 baz puandan 300 baz puana çıkarılması ile likidite koşullarındaki bozulmanın yeniden ön plana çıkması durumunda politika faizinin daha da üzerinde bir sıkılaşma koşulunun sağlanabileceği ifade ediliyor. Ayrıca, PPK’nın “Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır” ifadesi ile ek artırımlara açık kapı bırakmaya devam ettiğini görmekteyiz.

Enflasyona ilişkin değerlendirmelere bakıldığında, şubat ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyona ilişkin olarak hizmet enflasyonunda devam eden katılığın altı çizilirken; enflasyon beklentilerinin ve jeopolitik risklerin ve gıda fiyatlarının enflasyon baskılarını canlı tuttuğunu ifade edildi. Metinde ayrıca aylık enflasyonun ana eğiliminin; para politikasındaki kararlı duruş, yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile gerileyeceği ve dezenflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında tesis edileceğine yer verildi.

  • Mart Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarında 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin%43 seviyesinden %44,2’ye yükseldiği takip edildi. 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %37,8’den %36,7’ye, 24 ay sonrasında yönelik beklentinin ise %23’ten %22,67’ye geriledi. Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor.

Bugünkü kararı ve metinde yer alan ifadeleri son derece şahin ve TL pozitif olarak okuyoruz. Merkez Bankası’nın son dönemde makro ihtiyati önlemleri artırdığını, bununla birlikte net APİ fonlamasının 1 Mart’tan bu yana pozitife döndüğünü ve AOFM’nin %46 seviyesi üzerine yükseldiğini takip etmiştik. Sterilizasyon ve makro ihtiyati önlemlere ek olarak bugünkü 500 baz puanlık faiz artırımının ve metinde ek artırımlara açık kapı bırakan ifadelere yer verilmeye devam edilmesinin TL varlıklara olan güvenin yeniden tesis edilmesi sürecinde son derece katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Bir sonraki PPK toplantısı 25 Nisan’da gerçekleşecek. Yoğunlaştırılan makroihtiyati önlemler ve bugünkü toplantıda alınan sürpriz faiz artırım kararı neticesinde PPK’nin nisan ayı toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmemesini bekleriz. Ancak bu noktada mart ve nisan ayı enflasyon gerçekleşmelerinin gelecek dönem para politikası açısından önemli ve belirleyici olacağının da altını çizmek isteriz.

Grafikler

Grafikler

TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu