Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

09.05.2024

Haftalık TCMB Verileri 26 Nisan – 3 Mayıs

Standart portföy kanallarında net yabancı girişi gerçekleşti

Detaylı PDF   -   114 KB

İçerikler

İçerikler

TCMB verilerine göre 26 Nisan – 3 Mayıs haftasında hisse senedi ve tahvil piyasasında net yabancı alımı görüldü. Söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 309 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 761 milyon dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %1,9’dan %2,4’e yükselerek Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 820,4 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 1,6 milyar dolarlık bir yabancı alımı izleniyor. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda ise hisse senedi piyasasında toplam 3,2 milyar dolar, bono piyasasında da repo işlemleri hariç toplam 3,6 milyar dolarlık bir yabancı girişi ön plana çıkıyor.

Para & banka istatistiklerine baktığımızda yurt içi yerleşiklerin DTH’larındaki gerilemenin 26 Nisan – 3 Mayıs haftasında da devam ettiğini gözlemliyoruz. Bu çerçevede söz konusu hafta içerisinde yerleşiklerin altın hariç DTH’ları 2,95 milyar dolar gerilerken, verinin detayını hesapladığımızda hane halkı DTH’larının 913 milyon dolar, kurumlar DTH’larının ise 2,04 milyar dolar azaldığını görmekteyiz. Altın tarafında baktığımızda ise aynı hafta içerisinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 35 milyon dolarlık sınırlı bir düşüş yaşanırken, söz konusu düşüşün tamamına yakını kurumlar kıymetli maden hesaplarındaki gerilemeden kaynaklandı. Özetle, 26 Nisan – 3 Mayıs haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 2,98 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşti.

Rezervler tarafında ise 26 Nisan – 3 Mayıs döneminde önemli bir yükseliş yaşandığı ve net rezervlerin şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktığı takip edildi. Bu çerçevede söz konusu hafta içerisinde TCMB net döviz rezervi 7,06 milyar dolar artışla 21,06 milyar dolara, brüt döviz rezervleri ise 2,76 milyar dolarlık yükselişle 126,96 milyar dolara tırmandı. TCMB Başkanı Fatih Karahan bugün gerçekleşen yılın ikinci Enflasyon Raporu sunumunda rezervlere ve son dönemde artan döviz alımlarına ilişkin ilişkin gelen bir soruya resmi bir rezervlerinin olmadığı yönünde cevap verirken, enflasyondaki düşüş hedefine mâni olmayacak şekilde rezerv pozisyonunu düzeltmeyi arzuladıklarını belirtti. Enflasyon Raporu sunumuna ilişkin değerlendirmemize linkten ulaşabilirsiniz.

Yurt içinde not artırım süreci devam ederken, Türkiye 5 yıllık CDS priminin de 300 baz puan altında kalmaya devam ettiğini görüyoruz. İlk çeyrekte beklentilerden daha zayıf bir performans gösteren finansman bacağının iyileşeceğini öngörüyoruz. Gelecek dönemde yabancı portföy hareketliliğinin hızlanmasını ve yurt içi döviz likiditesinin iyileşmesini bekliyoruz.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu