Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

03.11.2023

Günlük Bülten

En Son Gelişmeler

Piyasa Yorumu

Bugün küresel piyasalarda, ABD'den gelecek verileri takip ediyor olacağız. Türkiye saatiyle 15.30'da ABD Ortalama Saatlik Kazançlar, Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranları verilerini alacağız. Saat 16.45'te ABD Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi verisi, saat 17.00'da ise ABD İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi verisi açıklanacak. Geçtiğimiz işlem gününde, ABD borsalarında alıcılı bir seyir vardı. S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq endeksleri %2'ye yakın yükselirken, ABD Devlet Tahvilleri ve Dolar endeksi belirsiz görünümünü sürdürdü. Yeni güne başlarken, Asya borsalarında ise alıcılı bir seyir görünüyor.

Dün alıcılı seyir izleyen Bist-100 endeksi, %1,79 artışla 7.663,62 puan seviyesinden günü kapadı ve toplamda 96,4 milyar TL işlem hacmi gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en çok getiri sağlayan %4,96 artışla finansal kiralama ve faktöring sektörü olurken, en çok zarar eden ise %3,13 kayıpla turizm sektörü oldu. Bugün, yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 7.740 direnç puan seviyesini ve ardından 7.817 direnç puan seviyesini takip edeceğiz. Aşağı yönlü hareketlerde ise 7.587 puan seviyesi ilk desteğimizi oluştururken, ana desteğimiz 7.510 puan seviyesi.

Ekonomi ve Politika Haberleri

  • Saat 10:00’da ekim ayı enflasyon verileri açıklanacak.
  • TCMB yılın son çeyrek dönemli Enflasyon Raporu’nu açıkladı.
  • 20 – 27 Ekim haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklandı

Piyasa Verileri

Piyasa Verileri

Günlük Performans

Günlük Performans

Haberler

Haberler

Şirket ve Sektör Haberleri

Şirket ve Sektör Haberleri

ACSEL – Acıselsan ’ın yıllık 2.500 ton SAF CMC (Karboksimetil Selüloz) kapasiteli yeni bir üretim tesisi yatırımı tamamlandı. Yatırımın yıllık ihracatına katkısının 8 milyon USD olması hedeflenmektedir. 2022 yılı USD bazında toplam geliri 20 milyon USD olup, yıllık gelire %40’lık katkı sağlaması hedeflenmektedir.

ASTOR – Astor, 85 milyon TL tutarında sözleşme imzaladı. Tutar, 2022 yılı gelirlerinin yaklaşık %1’ine tekabül ediyor. Ek olarak şirket, katıldığı ihalede 13 milyon USD bedelle en avantajlı teklifi sunmuştur. Bu tutar, 2022 yılı gelirlerinin %5’ine tekabül etmektedir.

BIZIM – Öz Şanal A.Ş. 2 milyon 156 bin adet Bizim Toptan hissesi satın aldı. İşlem sonucunda sermaye içerisindeki payı ise %3,59’a yükseldi.

BOBET – Boğaziçi Beton, GES yatırımı (Lisansız Güneş Enerjisi Santrali ) kapsamında 250 milyon TL tutarında yatırım teşvik belgesi aldı.

BVSAN - Bülbüloğlu Vinç, yaklaşık 3 milyon EUR tutarında sözleşme imzaladı. Tutar, 2022 yılı EUR bazlı gelirlerinin %5’ine tekabül ediyor.

GWIND – Galatawind, 3Ç23 finansal sonuçlarını piyasa beklentisinin %10 üzerinde 349 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı yıllık bazda %22 artarken, bir önceki çeyreğe göre %58 oranında artış kaydetti. Ek olarak şirket, pay başına brüt 0,23 TL temettü dağıtma kararı aldı. Temettü verimi son kapanış fiyatına göre %0,8 düzeyindedir. Şirket bu yıl ayrıca pay başına 0,51 TL brüt temettü dağıtmıştı.

HEKTS - Şirketin %100 bağlı ortaklığı olan “Ferbis Tarım” ın Borsa İstanbul A.Ş. ‘de işlem görmesi amacıyla halka açılma amaçlı esas sözleşme değişikliği başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

MACKO – Maçkolik, 15 ay süreyle 75 milyon TL tutarında reklam sözleşmesi imzalamıştır.

MTRKS – Matriks, 3Ç23 finansal sonuçlarını 33 milyon TL net kar ile açıklanan net kar rakamı yıllık bazda %128, çeyreksel bazda ise %98 oranında artış kaydetti.

NETAS – Netaş, 2.3 milyon USD tutarında sözleşme imzaladı. Tutar, 2022 yılı dolar bazlı gelirlerinin yaklaşık %1’ine tekabül ediyor.

SISE – Şişecam, dış ticaret operasyonlarının etkin şekilde yürütülmesi amacıyla İngiltere’de 350 bin İngiliz Sterlini sermayeli bir şirket kurdu. Ek olarak Şişecam, ortalama 47,75 TL fiyattan 654 bin adet pay geri alımı gerçekleştirdi. Bu işlemlerle birlikte toplam 48.3 milyon adet hisse geri alınmış olup, sermayeye oranı %1,58’dir.

SKBNK – Desmer A.Ş., 6.66 – 6.73 TL fiyat aralığından 598 bin adet Şekerbank hissesi satın aldı. İşlem sonucunda sermaye içerisindeki payı %0,05’e yükseldi.

UNLU – Ünlü Yatırım, 3Ç23 finansal sonuçlarını piyasa beklentisinin %26 gerisinde 110 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı yıllık bazda %36 artarken, çeyreksel bazda ise %31 oranında azalış kaydetti.

VESTL – Rekabet Kurulu tarafından 2018 yılında başlatılan soruşturma şirket lehine kesinleşmiş olup, Vestel Ticaret'e idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına ilişkin Rekabet Kurulu kararı da idari yönden kesinleşmiştir.

Ekonomi Ve Politika Haberleri

Ekonomi Ve Politika Haberleri

Saat 10:00’da ekim ayı enflasyon verileri açıklanacak

Ekim ayında aylık TÜFE artışının %4,4 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Foreks tarafından yürütülen anket sonuçlarına göre piyasa medyan tahmini ise kurum tahminimizin biraz altında %4,18’lik bir aylık enflasyon artışını işaret ediyor. Kurum beklentimize paralel bir enflasyon gerçekleşmesi yıllık TÜFE artışını %61,5’ten %62,9’a taşıyacak. Kurum enflasyon tahmin patikamız çerçevesinde 2023 yıl sonu TÜFE artışının %70 seviyesinde olmasını bekliyoruz.

TCMB yılın son çeyrek dönemli Enflasyon Raporu’nu açıkladı

TCMB yılın son çeyrek dönemli Enflasyon Raporu’nu açıkladı. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini %58 seviyesinden %65’e revize edildi. 2024 yılsonu enflasyon tahmini %33 seviyesinden %36 seviyesine çekilirken, 2025 enflasyon tahmini ise %15 seviyesinden %14’e indirildi.

  • Paylaşılan tahmin patikasına bakıldığında tahmin üst bandında 2024 Mayıs ayı itibariyle %75 seviyesi üzerinde bir beklentinin öne çıktığını görüyoruz.
  • Diğer taraftan 2024 ve 2025 için paylaşılan TCMB enflasyon tahminlerinin, mevcut enflasyondaki yükselişin geçici görüldüğünün bir yansıması olduğunu düşünüyoruz. TCMB tarafından paylaşılan enflasyon tahmin patikasının piyasa tahminlerine göre iyimser bir yer işaret ettiğini belirtmek gerekir. Kurum enflasyon tahmin patikamız çerçevesinde 2023 yılsonu TÜFE artışının %70 seviyesinde olmasını beklemekteyiz. Enflasyonun 2024 yılı Mayıs ayında %75 ile zirve yapmasını ve ardından yaz aylarında düşüş eğilimine başlayarak 2024 yılını %43 seviyesinde kapatmasını bekliyoruz.

Ayrıntılı rapor için tıklayınız.

20 – 27 Ekim haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklandı

20 – 27 Ekim haftasında hisse senedi piyasasında 68 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 10,4 milyon dolarlık bir yabancı satışı gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 587 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 485 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor.

  • Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 903 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 436 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

20 – 27 Ekim haftasında yerleşiklerin DTH’larında toplam 0,41 milyar dolarlık yükseliş yaşanırken (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar), altın dahil DTH hesaplarında ise fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,14 milyar dolarlık sınırlı bir artış yaşandığı takip edildi.

Ayrıntılı rapor için tıklayınız.

Tablolar

Tablolar

Teknik Analiz

Teknik Analiz

USD/TRY

USD/TRY

Fed toplantısının ardından dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerinde oluşan geri çekilme hareketi dün de devam ederken, GoÜ para birimlerinin zayıflayan dolar endeksi paralelinde dün alıcılı seyrettiği takip edildi. Türk lirasının ise en zayıf performans gösteren ikinci GoÜ para birimi konumunda yer aldığı ve dolar karşısında %0,11’lik düşüşle negatif ayrıştığı izlendi. Bununla birlikte USDTRY günü 28,35 seviyesinden tamamlarken, Türkiye 5 yıllık CDS priminde düşüşün devam ettiği ve 392 baz puandan 371 baz puana önemli bir gerileme yaşandığı izlendi. Bu sabahki kotasyonlara baktığımızda USDTRY paritesinin 28,36 seviyesinde işlem gördüğünü takip ediyoruz. Dolar endeksi 106 seviyesinde, ABD 10 yıllıklar ise %4,6630 seviyesinde bulunuyor. Teknik olarak trend ve momentum göstergelerinin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda kısa vadeye ilişkin 27 – 30 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. Teknik göstergeler 27 seviyesinin altında kalıcı bir gerileme olmadıkça aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor.

EUR/USD

EUR/USD

FOMC toplantısının ardından dolar endeksinde oluşan düşüş eğiliminin de dün de devam ettiği ve endeksin gün içinde 106 seviyesi altına indiği gözlemlenirken, EURUSD paritesinin de kısa vadeli yükseliş kanalının alt çizgisinden destek alarak yönünü yukarı çevirdiği takip edildi. Gün içerisinde 1,0668 seviyesine kadar tırmanan parite günü 1,0622 seviyesinden yükselişle tamamladı. Bir süredir ön plana çıkardığımız 1,05 – 1,0675 bandında hareket eden paritede, teknik göstergelerin ürettikleri sinyalleri gözeterek kısa vadeye ilişkin işlem bandımızı 1,0570 – 1,0730 olarak güncelliyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda EURUSD paritesinin kısa vadede bu bant aralığında işlem görmesini beklemekteyiz.

XAU/USD

XAU/USD

FOMC kararı sonrasında dolar endeksi ve alternatif getirilerde oluşan geri çekilme hareketi dün de devam ederken, bu hareketin ons altına yansımasının sınırlı olduğunu gördük. Gerileyen ABD tahvil faizleri ve dolar endeksine rağmen altının ons fiyatı günü %0,1’lik oldukça sınırlı bir yükselişle tamamladı. Altındaki primlenmenin azalmasında küresel jeopolitik gelişmelerin piyasa üzerindeki etkisinin hafiflemesi etkili oluyor. Bu çerçevede altındaki önceki haftaya kıyasla görece zayıf olan hareketin bir süre daha etkili olması beklenebilir. Ancak bu noktada, düşüşlerin hızlanması durumunda 100 günlük ortalamanın bugün itibariyle denk geldiği 1925$ seviyesinin destek görevi görebileceğini ve geri çekilmeleri sınırlandırabileceği görüşündeyiz. Jeopolitik risklerin tamamen ortadan kalkması durumunda 1900$ seviyesi altına bir geri dönüş beklememekle birlikte, 1925$ seviyesi üzerinde yeni bir dengelenme oluşabileceğini düşünüyoruz. İsrail’in Gazze bölgesine yürüttüğü kara operasyonunun devam etmesi ile birlikte bölgedeki gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyoruz. Kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak bu sabah saatlerinde 1986$ seviyesinden işlem gören altında 1980$, 1975$ ve 1965$ seviyeleri destek, 1990$, 2000$ ve 2010$ seviyeleri direnç konumunda yer alıyor.

XAG/USD

XAG/USD

100 ve 200 günlük ortalamaların oluşturduğu 23,20$ – 23,30$ direnç bölgesi altında işlem görmeye devam eden gümüşte yükselişlerin sınırlı kaldığını izlemekteyiz. Altın / gümüş rasyosu ise yükselişine devam ederek yeniden 87 seviyesi üzerine ulaştı ve gümüşteki performansın daha zayıf kalmaya devam ettiğinin sinyalini verdi. Altın / gümüş rasyosundaki yükseliş hareketi piyasalardaki güvenli liman talebinin güçlü kaldığının, ancak gümüş gibi sanayi metallerinin bu hareketten nemalanmadığının altını çiziyor. Halen daha genel görünümde gümüşün altına kıyasla zayıf bir seyir ortaya oyduğunu ifade etmek gerekiyor. Teknik göstergeler zayıf fiyat hareketine işaret ederken, 23,20$ – 23,30$ direnç bölgesinin aşılamaması durumunda yükselişlerin sınırlı kalmaya devam etmesi beklenebilir. Dolayısı ile kısa vadede 100 ve 200 günlük ortalamaların oluşturduğu 23,20$ – 23,30$ direnç bölgesini izlemeye devam edeceğiz. Geri çekilmelerde ise 22,65$, 22,35$ ve 22$ destekleri takip edilecek.

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   357 KB