Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

02.11.2023

TCMB Enflasyon Raporu

TCMB yılın son çeyrek dönemli Enflasyon Raporu’nu açıkladı

İçerikler

İçerikler

TCMB Enflasyon Raporu

Enflasyon tahminlerinde revizyona gidildi

TCMB yılın son çeyrek dönemli Enflasyon Raporu’nu açıkladı. TCMB Başkanı Erkan raporun sunumu sonrasında soru & cevap bölümü düzenledi.

2023 yıl sonu enflasyon tahmini %58 seviyesinden %65’e revize edildi. 2024 yılsonu enflasyon tahmini %33 seviyesinden %36 seviyesine çekilirken, 2025 enflasyon tahmini ise %15 seviyesinden %14’e indirildi. 2023 yılı enflasyon tahminindeki revizyona ilişkin olarak beklentilerden daha güçlü gerçekleşen talep koşullarının ve gıda fiyatları varsayımındaki değişimin etkili olduğu, 2024 enflasyon tahminindeki revizyona ilişkin olarak ise Türk lirası cinsinden ithalat fiyatları ve yönetilen yönlendirilen fiyatlarının 2024 yıl sonu tahmininin artmasında rol oynayan unsurlar arasında yer aldığı vurgulandı.

  • Paylaşılan tahmin patikasına bakıldığında tahmin üst bandında 2024 Mayıs ayı itibariyle %75 seviyesi üzerinde bir beklentinin öne çıktığını görüyoruz.
  • Diğer taraftan 2024 ve 2025 için paylaşılan TCMB enflasyon tahminlerinin, mevcut enflasyondaki yükselişin geçici görüldüğünün bir yansıması olduğunu düşünüyoruz.

TCMB tarafından paylaşılan enflasyon tahmin patikasının piyasa tahminlerine göre iyimser bir yer işaret ettiğini belirtmek gerekir. Kurum enflasyon tahmin patikamız çerçevesinde 2023 yılsonu TÜFE artışının %70 seviyesinde olmasını beklemekteyiz. Enflasyonun 2024 yılı Mayıs ayında %75 ile zirve yapmasını ve ardından yaz aylarında düşüş eğilimine başlayarak 2024 yılını %43 seviyesinde kapatmasını bekliyoruz.

TCMB’nin enflasyon tahmin patikasında yarın açıklanacak ekim ayı enflasyon beklentisini de görüyoruz. Bu çerçevede TCMB’nin ekimde yıllık TÜFE’nin %60 - %62 bandında oluşacağı yönünde bir beklentisi olduğu görülüyor. Ekim ayında aylık TÜFE artışının %4,4 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Beklentilerimize paralel bir enflasyon gerçekleşmesi yıllık TÜFE artışını %61,5’ten %62,9’a taşıyacak.

Enflasyon raporunda öne çıkan diğer öne çıkan unsurları şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • TCMB Başkanı Erkan, sunum esnasında küresel gelişmelerin enflasyon üzerindeki etkilerine ilişkin olarak küresel iktisadi faaliyetteki zayıflama, petrol fiyatlarında artan oynaklık, para politikalarının kısıtlayıcı düzeyde daha uzun süre tutulacağı beklentisi ve sermaye akımlarında gözlenen çıkışların ülkemizde enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturduğunun altı çizildi.
  • Raporda “Parasal sıkılaştırma sürecinin makroekonomik ve finansal koşullar üzerindeki etkilerine dair analizler enflasyonla mücadelede gerekmesi durumunda ilave adımların kararlılıkla atılabileceğini desteklemektedir” ifadesi yer alırken, TCMB Başkanı Erkan’ın soru cevap kısmında sıkılaşma adımlarına devam edeceklerine yönelik kullandığı ifade faiz artırımlarının süreceği beklentilerini destekler nitelikte.

Grafikler

Grafikler

TCMB Enflasyon ve Çıktı Açığı Tahminleri* (%)

Kaynak: TCMB

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   210 KB