Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

02.11.2023

Portföy Hareketleri 20 – 27 Ekim

20 – 27 Ekim Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

İçerikler

İçerikler

Portföy Hareketleri

20 – 27 Ekim haftasında standart portföy kanallarında net yabancı satışı gerçekleşti.

Önemli Notlar:

  • 20 – 27 Ekim haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi ve tahvil piyasasında net satıcı konumunda yer aldı.
  • 20 – 27 Ekim haftasında yerleşiklerin DTH’larında toplam 0,41 milyar dolarlık yükseliş yaşandı (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar). Yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında ise fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,14 milyar dolarlık bir artış yaşandığı takip edildi. 
  • TCMB rezervleri tarafında ise brüt döviz rezervleri ve net uluslararası rezervlerde artış kaydedildi.

20 – 27 Ekim haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi ve tahvil piyasasında net satıcı konumunda yer aldı. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 68 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 10,4 milyon dolarlık bir yabancı satışı gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 587 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 485 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 903 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 436 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülüyor

20 – 27 Ekim haftasında yerleşiklerin DTH’larında toplam 0,41 milyar dolarlık yükseliş yaşanırken (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar), artışın tamamen kurumlar kaynaklı olmaya devam ettiği ve hanehalkı DTH’larındaki gerilemenin sürdüğü izlendi. Bu çerçevede parite etkisinden arındırılmış olarak baktığımızda kurumlar DTH’ları 0,90 milyar dolar artarken, hanehalkı DTH’larında ise 0,48 milyar dolarlık bir gerileme kaydedildi. Böylelikle hanehalkı DTH’larındaki azalma üst üste sekizinci haftada da devam etti. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,27 milyar dolarlık bir azalma izlenirken, düşüşün tamamına yakını hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki gerilemeden kaynaklandı. Özetle, 20 – 27 Ekim haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,14 milyar dolarlık sınırlı bir artış yaşandığı takip edildi.

TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 126,64 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 0,41 milyar dolar artış kaydederken, net uluslararası rezervler 25,12 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 2,6 milyar dolar artış gösterdi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları (altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   184 KB