Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

29.04.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   1.34 MB

Güne Başlarken

Günaydın. Küresel piyasalar haftaya moralli bir başlangıç yapıyor. ABD’de çekirdek PCE’nin korkulan kadar yüksek açıklanmaması ve özellikle teknoloji şirketlerine dair olumlu haber akışı borsaları destekliyor. BIST’te de yeni haftaya güçlü bir başlangıç bekliyoruz. 10 bin psikolojik seviyesinin eşiğine gelen BIST 100 endeksinde ilk etapta 9960 direnci izlenebilir. TL bazında tarihi zirvelerde olunması nedeniyle, BIST’te yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde dolar bazlı dirençler öne çıkacaktır. Bu açıdan, 310 – 312 dolar bölgesi önemli bir direnç alanı olarak izlenebilir. Günün ajandası sakin. Haftanın devamında içeride Cuma günü açıklanacak enflasyon verileri ve yine Cuma akşamı beklenen S&P’nin Türkiye’nin kredi notuna dair değerlendirmesi izlenecek. Not artırım olasılığı nedeniyle, BIST’te hafta boyunca bu beklentinin etkisi izlenebilir. Dışarıda ise Fed faiz kararı ve ABD istihdam verileri öne çıkacak. Türkiye 5 yılllık CDS primleri haftaya hafif gevşeme ile 305 baz puan civarından başlıyor.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Şirket ve Sektör Haberleri

 • AKSEN: Aksa Enerji, süreli geri alım programının tamamlandığını duyurdu.
 • ARCLK (Hafif Negatif): Arçelik, 1Ç24 finansal sonuçlarını piyasa beklentisi olan 1,5 milyar TL’nin altında 395 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %92, yıllık bazda ise %69 daraldı. Bu dönemde hasılat beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, FAVÖK ve Net Kar beklentilerin altında gerçekleşti. Net kar üzerinde, 3,2 milyar TL düzeyinde enflasyon düzeltmesinden kaynaklı net parasal pozisyon kazançları etkili oldu.
 • GARFA: Garanti Faktöring, 1Ç24 finansal sonuçlarını 279 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %12, yıllık bazda ise %66 arttı.
 • GARAN (Pozitif): Garanti Bankası, 1Ç24 finansal sonuçlarını piyasa beklentisinin %26 üzerinde 22,3 milyar TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %25 daralırken, yıllık bazda ise %42 arttı.
 • FROTO: Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's Ratings, Ford Otosan'ın 2029 vadeli 500 milyon USD tutarındaki tahvillerine "BB-" nihai notunu verdi.
 • DAGI: Dagi Giyim, 4Ç23 finansal sonuçlarını 119 milyon TL net kar ile açıkladı. Şirket, bir önceki çeyrek 16 milyon TL net zarar ile açıklarken, bir önceki yılın aynı döneminde ise 66 milyon TL net kar ile açıklamıştı.
 • GLBMD: Global Menkul Değerler, 4Ç23 finansal sonuçlarını 52 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %16, yıllık bazda ise %382 arttı.
 • HEDEF: Hedef Holding, 4Ç23 finansal sonuçlarını 1,27 milyar TL net zarar ile açıkladı. 1,46 milyar TL net zarar düzeyinde enflasyon düzeltmesinden kaynaklı net finansal gider düzeltmesi net kar üzerinde etkili oldu. Ek olarak şirket, enflasyon düzeltmesi olumlu farklarından ve geçmiş yıllar karlarından karşılanmak üzere %400 oranında bedelsiz sermaye arttırımı ile sermayesini 375 milyon TL’den 1,88 milyar TL’ye yükseltme kararı aldı.
 • IMASM: Imaş Makina bağlı ortaklığı, Çin’de yerleşik Lityum hücre üreticisi “Hithium” ile Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu pazarları için karşılıklı iş birliği, tedarik, teknik dizayn ve tasarım, eğitim programları, satış sonrası servis ve bakım, karşılıklı olarak proje geliştirme gibi konuları içeren geniş kapsamlı bir iyi niyet anlaşması imzaladı.

Ekonomi ve Politika Haberleri

Saat 10:00’da Nisan Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak

Ekonomik Güven Endeksi mart ayında 99 seviyesinden 100 seviyesine yükseldi ve Haziran 2023’ten bu yana ilk defa eşik değere çıkmış oldu. Ekonomik güven endeksinin 100'den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği gösterirken, 100'den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ön plana çıkarıyor. Mart verisinin alt kalemlerini incelediğimizde; tüketici güven endeksi %0,02 oranında artarak 79,4 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %1,5 oranında artarak 103,5 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %1,5 oranında artarak 120,4 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,0 oranında azalarak 113,3 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %3,6 oranında azalarak 88,6 değerini aldı.

Hisse piyasasında net yabancı satışı görüldü

TCMB verilerine göre yabancı yatırımcılar 12 – 19 Nisan haftasında hisse senedi piyasasında net satış yaparken, bono piyasasında net alıcı konumunda yer aldı. Söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 143,4 milyon dolarlık bir yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 115,1 milyon dolarlık yabancı girişi gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 667 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülürken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 239 milyon dolarlık bir yabancı alımı izleniyor. Son bir sene içerisindeki kümülatif veriye baktığımızda ise hisse senedi piyasasında toplam 3 milyar dolar, bono piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,1 milyar dolarlık bir yabancı girişi ön plana çıkıyor. Para & banka istatistikleri cephesinde ise aynı hafta içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 1,06 milyar dolarlık bir artış gerçekleşti. Ayrıntılı rapor için tıklayınız.

Bu haftanın öne çıkan verileri

Bu hafta yurt içi piyasalarda 3 Mayıs Cuma günü açıklanacak olan nisan ayı enflasyon verileri öne çıkıyor. TÜFE’nin nisan ayında aylık bazda %3 oranında bir artış kaydetmesini bekliyoruz. Foreks Haber tarafından yürütülen anket sonuçlarına göre ise piyasa medyan tahmini %3,4 seviyesinde bulunuyor. Kurum tahminimiz paralelinde bir gerçekleşme olması durumunda yıllık TÜFE %68,5 seviyesinden %69,5’e yükselecek. Yurt dışında ise hafta boyunca ABD, Avrupa ve Çin’den gelecek olan nisan ayı PMI verilerinin yanı sıra çarşamba günü açıklanacak olan Fed toplantı kararı ve cuma günü ABD’den gelecek olan nisan ayı tarım dışı istihdam değişimi & ücret artışları verileri yakından takip edilecek. 29 Nisan – 3 Mayıs haftasına ilişkin detaylı veri takvimimizi linkte bulabilirsiniz.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

Nisan ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 10.815 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 10.900  ve ardından 11.000 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 10.750 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 10.600 puan seviyesi.

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

İndikatör Yorum

 • Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerin üzerinde ve tepki verdi. Pozitif.
 • MACD (orta vadeli trend göstergesi): ): MACD (26,12) ALIM bölgesinde ivme kazandı. Pozitif.
 • RSI (trendin gücünü gösterir): Aşırı alım bölgesinin hemen altında, fakat momentum kazanıyor. Pozitif.
 • Hareketli Ortalamalar: BIST 100 endeksi tüm önemli ortalamalar üzerinde güçlü bir görünüm sergiliyor. Pozitif

FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Haftanın son işlem gününde dolar endeksi günü yükselişle tamamlarken, GoÜ para birimleri ise karışık bir seyir izledi. Türk lirası ise dolar karşısında %0,1’e yakın değer kazanarak olumlu tarafta yer aldı. Bununla birlikte USDTRY paritesi cuma gününü 32,51 seviyesi civarından tamamladı. Risk primi cephesinde 300 baz puanın üzerindeki hareket korunurken, Türkiye 5 yıllık CDS primi haftanın son işlem günüde 309,45 baz puandan 305,63 baz puana geriledi. Kurda kısa vadeye ilişkin 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

Cuma günü 1,0753’ü test eden parite, öğle saatlerinde yönünü aşağı çevirerek gün içi kazançlarının tamamını sildi ve günü %0,3’lük düşüşle 1,0697 seviyesinden kapattı. Kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kırma girişimine devam eden paritede, perşembe gününden bu yana kanal sınırının geçtiği 1,0750 bölgesinden tepki satışlarının geldiğini izliyoruz. Bu hafta içerisinde bu bölgenin aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. 1,0750’nin aşılması durumunda 1,08’li seviyeler gündeme gelebilecekken, aşağıda ise 1,07, 1,0675 ve 1,0620 destekleri izlenecek.

XAU/USD

Son üç günlük düşüşüne dün ara veren ons altın günü Altının ons fiyatı cuma günü 2.338$ seviyesinden %0,2’lik sınırlı bir yükselişle kapandı. Teknik göstergeler aşağı yönlü düzeltme eğiliminin sürdüğünün sinyalini verdiğinden ötürü yükselişleri henüz temkinli karşılamakta fayda görüyoruz. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 2.328$, 2.305$ ve 2.285,79$ desteklerini takip edeceğiz. Yukarıda ise 2.360$, 2.378$ ve 2.400$ seviyeleri direnç konumunda. Altında gelecek döneme ilişkin yükseliş potansiyelinin korunduğu görüşünde olmakla birlikte, mevcut düşüşü bir düzeltme olarak okuyoruz.

XAG/USD

Gümüş fiyatları haftanın son işlem gününü %1’e yakın düşüş göstererek 27,22$ seviyesinden günü tamamladı. Altın / gümüş rasyosu ise 86 seviyesi üzerine yükseldi. Teknik görünümde kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran gümüşte, kanal kırılması ve teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller çerçevesinde aşağı yönlü hareketin bir süre daha etkili olabileceği görüşündeyiz. Düşüşün sürmesi durumunda 27$, 26,64$ ve 26,35$ destekleri takip edilecek. Yukarı yönlü hareketlerde ise 27,40$, 27,70$ ve 28$ seviyeleri direnç konumunda.