Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

15.04.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   1.32 MB

Güne Başlarken

Günaydın. Küresel piyasalar haftaya İran – İsrail gerginliği ile başlıyor. Bununla beraber, saldırıların sona ermesi ve karşılıklı açıklamaların stresi kısmen yumuşatması nedeniyle bu sabah küresel çapta yaygın bir satış baskısı görmüyoruz, aksine yer yer tepki alımları dikkat çekiyor. Borsa İstanbul’da, bayram öncesi sınırlı süreli işlemlere karşın para girişinin ve yüksek hacimlerin devam ettiğini gördük. Risk iştahının ve momentumun gücüne işaret eden bu görünümle BIST 100 endeksi TL bazında 9814 ile rakor kırarken, 303 dolar ile de dolar bazında son dokuz yılın zirve bölgesine tırmandı. Bu sabah, açılışta sınırlı bir baskı mümkün ancak BIST’te olumlu seyrin devamını ve kısa süre içinde 10 bin üzeri seviyelerin test edilmesini bekliyoruz. Son iki aylık sıkışma bölgesinin işaret ettiği teknik formasyon hedefi ise 10200 civarına işarete ediyor. XU100 endeksi için destekler 9.750 ve 9.630, dirençler ise 9.850 ve 9.960/10.000 bölgesi. Günün ajandasında içeride Şubat ayı istihdam verileri, bütçe dengesi ve hazine ihaleleri, dışarıda Euro Bölgesi sanayi üretimi ve ABD perakende satış verileri izlenecek. Türkiye 5 yıllık CDS primleri 300 baz puan civarında yatay bir görünüm sergiliyor.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Şirket ve Sektör Haberleri

  • ANSGR: Anadolu Sigorta, mart ayı brüt prim üretimi verilerini açıkladı. Mart ayında aylık bazda %26, yıllık bazda ise %76 artışla 5,91 milyar TL brüt prim üretimi gerçekleşti. Yıl başından beri elde edilen brüt prim üretimi, yıllık %80 artışla 16,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.
  • CANTE: Çan2 Termik, Venezuela'da özel ve kamu şirketlerine yönelik petrol çıkartılması için gerekli hizmet ve çalışmaları yapan, finansal yükümlülüğü olmayan ve toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 52,2 Mn USD olan Denarius Pumping Services şirketinin hisselerinin %65’ine tekabül eden payların 5,2 milyon USD karşılığında satın alınmasına ilişkin sözleşme imzaladı.
  • HDFGS: Hedef Girişim Sermayesi, 4Ç23 finansal sonuçlarını 458 milyon TL net zarar ile açıkladı. Şirket, bir önceki çeyrek 282 milyon TL, bir önceki yılın aynı döneminde ise 252 milyon TL net kar ile açıklamıştı.
  • FROTO: Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Ford Otosan’ın uzun vadeli kredi notunu "BB+", görünümünü durağan; Standard & Poor's Rating Services (S&P) ise uzun vadeli kredi notunu "BB-", görünümünü pozitif olarak açıkladı.

Ekonomi ve Politika Haberleri

Hazine’nin gerçekleştireceği tahvil ihaleleri ve doğrudan satışlar takip edilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün 12 ay vadeli  kuponsuz ve 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesi ile 2 yıl vadeli altın tahvili ve 2 yıl vadeli altına dayalı kira sertifikası doğrudan satışı düzenleyecek. Hazine nisan ayı içerisinde 284,1 milyar TL’lik itfası karşılığında piyasalardan toplam 169,5 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – iç borç çevirme oranı %60 olarak planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı 2024 yılı genelinde ise 1,56 trilyon TL iç borç servisi karşılığında 2,14 trilyon TL tutarında iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor ve %136’lık bir iç borç çevirme oranı öngörüyor.

Şubat işgücü istatistikleri saat 10:00’da açıklanacak

Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı ocak ayında %8,9 seviyesinden %9,1’e sınırlı bir yükseliş kaydetti. Daha geniş tanımlı bir işsizlik göstergesi olan âtıl işgücü oranı ise önceki aya göre 1,8 puan artarak %26,5’e yükseldi ve Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Ocak ayı itibariyle zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranının %16,4’ten %18,2’ye, işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranının ise %18’den %18,3’e yükseldi. Manşet verideki görece yatay görünüme rağmen âtıl işgücü oranında devam eden artışın işgücü piyasasına yönelik olumsuz bir sinyal niteliğinde olduğunu ifade edebiliriz. Şubat ayına ilişkin öncü göstergelere baktığımızda arındırılmış Reel Kesin Güven Endeksi’nin gelecek 3 aya ilişkin istihdam alt endeksinde şubat ayında 109,5 seviyesinden 107,9’a bir gerileme yaşandığını takip ediyoruz. İkinci yarı itibariyle ekonomik aktivitede beklediğimiz soğuma çerçevesinde işgücü dinamiklerinde de benzer bir yavaşlama yaşanabileceği beklentisindeyiz.

Saat 11:00’da mart ayına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe verileri açıklanacak

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre Hazine nakit dengesi mart ayında 166,8 milyar TL açık verirken, faiz dışı açık ise 103,4 milyar TL oldu. Hazine nakit dengesi bir önceki yılın aynı döneminde (Mart 2023) 32,1 milyar TL açık verirken, faiz dışı denge ise 1,8 milyar TL fazla vermişti. Geçtiğimiz hafta açıklanan mart ayı nakit bütçe verileri bugün açıklanacak olan mart ayı merkezi bütçe verileri için öncü niteliğinde. Deprem harcamalarının bütçe üzerindeki yükünün büyük kısmının 2023 yılı gerçekleşmelerinde eritilmiş olması ile birlikte 2024 bütçe açığının OVP tahminin altında gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu çerçevede 2024 yılına ilişkin bütçe açığı / GSYİH beklentimiz %5,2 seviyesinde bulunuyor.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

Nisan ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 10.752 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 10.900 ve ardından 11.050 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 10.550 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 10.350 puan seviyesi.

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

İndikatör Yorum

  • Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerinin üzerinde ve son yedi ayın zirvesinde. Olumlu.
  • MACD (orta vadeli trend göstergesi): MACD (26,12) ALIM bölgesinde devam ediyor. BIST’teki hızlı yükselişe karşın MACD’nin geriden gelen ve ağır hareket eden bir gösterge olduğunu hatırlatalım. Olumlu.
  • RSI (trendin gücünü gösterir): Son dört işlem gününde gerçekleşen güçlü alımlarla aşırı alım bölgesine yaklaştı. Aşırı alım bölgesi, fiyatların riskli bölgeye geldiğini değil, piyasanın gücünü gösterir. Olumlu.
  • Hareketli Ortalamalar: Endeks 5-g, 22-g ve 50-g hareketli ortalamalarının üstünde, ancak tüm ortalamalardan belirgin şekilde uzaklaştı, izlenmeli. Olumlu.

FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Geçtiğimiz hafta ABD’den beklentilerin üzerinde gelen TÜFE verileri ve Fed başkanlarının faiz indirimleri konusunda ihtiyatlı açıklamaları dolar endeksini 106 seviyesi üzerine taşırken, GoÜ para birimlerinde ise satış baskılarının ön plana çıkmasına yol açtı. Türk lirası ise bayram tatili süresince önemli bir negatif ayrışma sergilemedi. Yeni haftaya başlarken kurda 32 civarında yatay bir seyrin ön planda olduğunu izliyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda kısa vadeye ilişkin 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

ABD’de beklentilerin üzerinde gelen TÜFE verilerinin ardından 1,0730 seviyesine inen parite, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısını takiben düşüşünü 1,07 altına taşıdı. ECB’nin bu yıl Fed’den daha önce (6 Haziran toplantısında) ve daha fazla faiz indirmesini, dolayısı ile euronun dolar karşısındaki yükseliş çabalarının sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Paritedeki düşüşün sürmesi durumunda 1,0626, 1,0565 ve 1,0530 destekleri izlenecek. Yukarıda 1,0675, 1,07 ve 1,0760 seviyeleri direnç konumunda.

XAU/USD

ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş hareketlerinde önemli bir düşüş tepkisi vermeyen ons altında jeopolitik risklerin tampon görevi gördüğünü takip ediyoruz. Bunun yanı sıra yılın son çeyreğine doğru faiz indirimlerinin başlaması ile birlikte altındaki yükselişin daha da besleneceği bir düzlemin ön plana çıkmasını bekliyoruz. Bu çerçevede altının yükseliş hareketini henüz tamamlamamış olduğunu kanaatine varıyoruz. Yükseliş kanalı içerisinde hareket etmekte olan ons altında, kanal sınırları kısa vadeye ilişkin olarak 2.340$ – 2.500$ bandını öne plana çıkarıyor.

XAG/USD

Haftanın son işlem gününde 29,80$ seviyesine kadar ulaşarak yaklaşık son iki yılın zirvesine çıkan gümüş fiyatlarında öğleden sonra tepki satışları ön plana çıksa da genel yükseliş eğiliminde bir bozulma yaşanmadığı dikkat çekiyor. Cuma günü öğleden sonra kazançlarının bir kısmını silen gümüşün bu sabah saatlerinde 28$ üzerindeki hareketini koruduğunu görüyoruz. Grafik üzerinden de görülebileceği gibi yükseliş kanalı içerisinde hareket etmekte olan gümüşte kanal sınırları önümüzdeki dönemde 27$ – 30$ bandında bir hareketin ön planda olabileceğinin sinyalini veriyor.