Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

27.12.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   373 KB

Haber Başlıkları

  • ABD’de Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi kasım ayında -0,49 seviyesinden 0,03 seviyesine iyileşme kaydetti.
  • ABD’de FHFA Aylık Konut Fiyat Endeksi ekim ayında %0,5’lik artış beklentisine karşın %0,3 artış kaydederken, eylül ayı verisi ise %0,6 seviyesinden %0,37 seviyesine revize edildi. Öte yandan, ABD’nin 20 şehrindeki konut fiyatlarına ilişkin olarak açıklanan S&P CoreLogic Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi ise artan mortgage faizlerine rağmen aylık %0,64 artarak yükselişini üst üste 9. aya taşırken, yıllık ise %4,87 oranında yükselerek bu yılın en yüksek artışını kaydetti.
  • ABD’de Dallas Fed İmalat Endeksi aralık ayında -17 olan beklentinin üzerinde gelerek -9,3 olarak gerçekleşti.
  • Dün GoÜ para birimleri genelinde karışık bir seyrin olduğu görülürken, Türk lirasının dolar karşısında %0,33 oranında kaydettiği ve en zayıf performans gösteren üçüncü GoÜ para birimi konumunda yer aldığı izlendi.USDTRY paritesi ise gün içerisinde 29,30 seviyesi üzerine yükselerek rekor tazeledi.
  • Piyasalardaki düşük işlem hacminin de etkisi ile birlikte dün 1,1045 seviyesine kadar yükselen EURUSD paritesi, temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeleri test etmesinin ardından günü 1,1042 seviyesinden tamamladı. Paritede kısa vadeli görünüm açısından önemli bir direnç konumunda yer alan 1,1050 seviyesini izlemeye devam ediyoruz.
  • Piyasalarda etkili olamaya devam eden “Fed’in erken faiz indirimi” beklentileri değerli metallerde yukarı yönlü hareketin devamını sağlamakta. Ons altın fiyatlarının da bu paralelde güçlü görümünü sürdürdüğü izleniyor. Dün 2069$ seviyesine kadar tırmanan altın, günü 2067$ seviyesinin hemen üzerinde tamamladı. Gümüş fiyatlarının ise 24$ üzerinde kalmaya devam ettiği izleniyor.
  • Kızıldeniz gerilimi petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Tedarik zinciri ve maliyetlere ilişkin artan endişelerle birlikte yükselişe geçen Brent petrolde, ABD'nin acil durum rezervleri için 3 milyon varillik alımı tamamladığına ilişkin gelen haber akışı da yukarı yönlü hareketi destekleyen faktörler arasında yer alıyor. Dün varil başına 81,72$ seviyesine kadar yükselen Brent petrol, günü 81$ yakınında tamamladı. Jeopolitik risklerin fiyatlar üzerinde bir süre daha etkili olmaya devam etmesini beklemekteyiz. Ancak, yaratılan arz şoklarının yeterli ve istenilen düzeyde olmayışı ve gelecek dönemde talep faktörleri üzerinde oluşabilecek riskler çerçevesinde Brent petrolde 80$ altında bir dengelenme olabileceği ihtimalini değerlendiriyoruz.
  • Dün Noel tatilinden dönen ABD borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 150 puanın üzerinde değer kazandı ve %0,43 artışla 37.545,33 puana yükseldi. S&P 500 endeksi %0,42 artarak 4.774,75 puana ve Nasdaq endeksi %0,54 kazançla 15.074,57 puana çıktı.
  • Avrupa borsaları Noel tatili sonrası bugün açılacak. Asya borsalarında ise bu sabah saatlerinde alıcılı bir seyrin ön planda olduğu izleniyor. Çin ve Hong Kong hisseleri değer kazanırken, piyasanın Noel tatilinden dönmesiyle Avustralya hisseleri neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

ABD Aralık Ayı Richmond Fed İmalat Endeksi

18:00

-3

-5

ABD Aralık Ayı Dallas Fed Hizmet Aktivite Endeksi

18:00

-11,6

Makroekonomik Gelişmeler

Fed Genel Enflasyon Beklentileri Endeksi gerilemeye devam ediyor

Aşağıda ABD’deki çeşitli beklenti anketlerinin kombinasyonlarını içeren Fed Genel Enflasyon Beklentileri Endeksi’nin grafiği yer alıyor. Çeyreklik bazda açıklanan endekste en son Eylül 2023’e ilişkin gelen verinin 2,13 olduğu ve Mart 2021’den bu yana en düşük seviyeyi işaret ettiği takip edildi. Haziran 2022’den bu yana aralıksız düşüş kaydetmekte olan endeks, enflasyon görünümüne ilişkin aşağı yönlü beklentilerin istikrarlı bir şekilde korunduğunu ortaya koyuyor.


Türkiye – GoÜ CDS görünümü

Türkiye 5 yıllık CDS primi dün 283 baz puanın altına inerek Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Aşağıda Türkiye - GoÜ CDS farklarına (baz puan) ilişkin grafiğimiz yer alıyor. Türkiye ve GoÜ CDS primleri arasındaki farkın ise 113 baz puana kadar gerilediği görülüyor.


Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Yılın son haftasında küresel piyasalarda düşük işlem hacimleri etkili olurken, GoÜ para birimleri genelinde de yatay bir seyrin ön plana çıktığı takip ediliyor. Dün de GoÜ para birimleri genelinde karışık bir seyrin olduğu ve önemli bir hareketlilik yaşanmadığı görülürken, Türk lirasının dolar karşısında %0,33 oranında kaydettiği ve en zayıf performans gösteren üçüncü GoÜ para birimi konumunda yer aldığı izlendi. USDTRY paritesi ise gün içerisinde 29,30 seviyesi üzerine yükselerek rekor tazeledi. Risk primi cephesinde ise olumlu hareket devam ediyor. Türkiye 5 yıllık CDS priminin ise 283 baz puanın altına inerek Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilediği takip edilirken, Türkiye ve GoÜ CDS primleri arasındaki farkın ise 113 baz puana kadar indiği takip edildi. Teknik göstergeler kurun 29 seviyesi üzerinde tutunmaya devam edebileceğinin sinyalini verirken, kısa vadede 29 – 30 bandında bir seyrin ön plana çıkabileceğini işaret ediyor.

EUR/USD

EUR/USD

Piyasalardaki düşük işlem hacminin de etkisi ile birlikte dün 1,1045 seviyesine kadar yükselen EURUSD paritesi, temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeleri test etmesinin ardından günü 1,1042 seviyesinden tamamladı. Paritede kısa vadeli görünüm açısından önemli bir direnç konumunda yer alan 1,1050 seviyesini izlemeye devam ediyoruz. Teknik görünümü incelediğimizde paritede kısa vadeye ilişkin olarak 1,07 – 1,1050 bandının ön plana çıktığını görüyoruz. Teknik göstergeler, 1,1050 direnci yukarı yönlü kırılmadıkça yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor. 1,1050 seviyesinin aşılması durumunda ise yukarı yönlü hareketin 1,11 seviyesine doğru hız kazanması beklenebilir. Temel görümde ise Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomik aktivitenin gevşeme ihtiyacı duyması nedeniyle 2024’te Fed’den daha erken faiz indirimine gideceği, ABD’de ise faiz indirimlerinin efektif sıkılaşmanın önüne geçmek adına gündeme geleceği görüşümüz çerçevesinde euronun dolar karşısındaki kazançlarını sınırlı görmeye devam ediyoruz.

XAU/USD

XAU/USD

Piyasalarda etkili olamaya devam eden “Fed’in erken faiz indirimi” beklentileri değerli metallerde yukarı yönlü hareketin devamını sağlamakta. Ons altın fiyatlarının da bu paralelde güçlü görümünü sürdürdüğü izleniyor. Dün 2069$ seviyesine kadar tırmanan altın, günü 2067$ seviyesinin hemen üzerinde tamamladı. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller ve temel dinamikler çerçevesinde ons altında yukarı yönlü beklentimizi koruyoruz. Piyasalarda önden yüklemeli ve agresif bir şekilde fiyatlanan “Fed’in erken faiz indirimi” beklentileri nedeniyle değerli metallerde dönem dönem aşağı yönlü düzeltme hareketlerinin etkili olabileceği görüşünde olmakla birlikte, 2024 yılı içerisinde alternatif getirilerdeki geri çekilmenin kademeli olarak devam edeceği ve bununla birlikte ons altındaki yükseliş eğiliminin korunacağı görüşündeyiz. Teknik seviyelere bakacak olursak, ons altında kısa vadeli görünümde 2070$ seviyesi direnç konumunda yer alıyor. 2070$ seviyesinin aşılması rekor seviyelerin olduğu bölgeyi gündeme getireceğinden dolayı bu seviye üzerinde yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç seviyesi bulunmuyor. Geri çekilmelerin alım fırsatı vermesini beklediğimiz altında 2055$, 2037,65$ ve 2020$ seviyeleri ise kısa vadeli destek seviyeleri olarak ön plana çıkıyor.

XAG/USD

XAG/USD

Dün dar bir bantta işlem gören gümüş, günü 24,22$ seviyesinden tamamladı. Gümüş fiyatlarının 24$ seviyesi üzerinde tutunmaya devam ettiği görülüyor. Kısa vadeli yükseliş eğiliminin devam ettiği gümüşte, 50, 100 ve 200 günlük ortalamaların oluşturduğu destek bölgesi üzerinde kalındığı müddetçe yukarı yönlü hareketin korunabileceği görüşündeyiz. Gümüşte bugün itibariyle 23,65$ seviyesinden geçen 200 GHO, 23,60$ seviyesinden geçen 50 GHO ve 23,25$ seviyesinden geçen 100 GHO’nun önemli bir destek bölgesi oluşturduğu izleniyor. Teknik göstergeler gümüşün bu ortalamaların üzerinde kalmaya devam ettiği müddetçe kısa vadeli yönün yukarı olmayı sürdürebileceğinin sinyalini veriyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda ise 24,50$, 24,80$ ve 25$ dirençleri takip edilecek.

Uyarı Notu