Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

19.12.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   363 KB

Haber Başlıkları

 • Enerji fiyatları dün Kızıldeniz gerilimi nedeniyle yükselirken, Brent petrol varil başına 79$ seviyesi üzerine çıkarak son iki haftanın en yüksek seviyesini test etti. Avrupa doğalgaz gösterge fiyatı ise gün içerisinde %13’e varan yükseliş kaydetti. Detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
 • Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasında değişikliğe gitmedi. Banka gösterge faizi eksi %0,1 olarak bırakırken 10 yıllık tahvil getirisi hedeflerini de değiştirmedi. BOJ’un negatif faiz uygulamasına son verebileceği spekülasyonları yende kısmi değerlenme yaratmıştı. Kararın ardından yen değer kaybederken, USDJPY paritesi 143,70 seviyesi üzerine yükseldi.
 • Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, faiz indirimleri konusunda piyasaların bir miktar hızlı olduğunu ve Fed’in önünde ilerlediğini söyledi. Mester, Financial Times'a yaptığı açıklamada, “Biz şu an faizin ne kadar sıkı kalacağına odaklanmış durumdayız. Piyasa ise biraz hızlı gidiyor. Piyasa, Fed'in atacağı adımların son bölümüne odaklanarak hızlı adımlar öngörüyor. Ben bunu beklemiyorum” ifadelerini kullandı. Mester aynı zamanda Fed'in faiz indirimleri konusunda çok uzun süre beklememesi gerektiği görüşünü de dile getirdi.
 • San Francisco Fed Başkanı Mary Daly dün yaptığı açıklamada, bu yıl enflasyondaki iyileşme nedeniyle Fed’in gösterge faiz oranındaki indirimlerin muhtemelen gelecek yıl uygun olabileceğini söyledi.
 • Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee Fed’in çeyreklik tahminlerinde yaşanan değişim sonrası piyasalarda oluşan hızlı indirim fiyatlamasını aşırı bir tepki olarak niteledi ve bu tepkiye şaşırdığını söyledi. Goolsbee “FOMC’nin nasıl çalıştığına
  dair bile bir kafa karışıklığı görüyorum. Biz gelecek hakkında spekülatif şekilde politikaları tartışmıyoruz” açıklamasını yaptı.
 • Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksinde yatay bir seyrin ön plana çıktığı takip edildi. Gün içerisinde 102,37 – 102,64 seviyeleri arasında görece dar bir bantta işlem gören dolar endeksi, günü 102,56 seviyesinden yatay kapattı.
 • ABD tahvil faizlerinde haftanın ilk işlem gününde sınırlı bir yükseliş eğilimi yaşandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi %3,97 seviyesi üzerine yükselirken, 2 yıllıklarında %4,48 üzerine çıktığı izlendi. ABD Hazine’sinin yarın düzenleyeceği 13 milyar dolar tutarında 20 yıl vadeli tahvil ihalesi yakından takip edilecek.
 • Piyasalarda “Fed’in erken faiz indirimi” fiyatlamaları etkili olmaya devam ediyor. Mart 2024’e ilişkin faiz indirim beklentisi %67 ihtimalle fiyatlanırken, Mayıs 2024’e ilişkin beklenti ise %87 ihtimalle fiyatlanıyor. Fed’in Mart 2024 gibi erken bir tarihte faiz indirmesini beklememekle birlikte, gelecek dönemde para politikası otoritesinin piyasa beklentilerini yeniden ilerleyen aylara kaydırmak için daha şahin söylemlerle gündemde olmasını bekliyoruz.
 • ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü pozitif kapattı. Kapanışta Dow Jones endeksi yatay bir seyir izleyerek 37.306,02 puandan günü tamamlarken, S&P 500 endeksi %0,45 artarak 4.740,56 puana ve Nasdaq endeksi %0,61 kazançla 14.904,81 puana çıktı.
 • Avrupa borsaları ise İngiltere hariç günü düşüşle tamamladı. Kapanışta gösterge endeksi Stoxx Europe 600 %0,27 değer kaybederek 475,32 puana geriledi. Almanya'da DAX 30 endeksi %0,60 düşerek 16.650,55 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,37 değer kaybederek 7.568,86 puana geriledi. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %0,44 gerileyerek 30.341,02 puana indi. Öte yandan, İngiltere'de ise FTSE 100 endeksi %0,50 artarak 7.614,48 puana yükseldi.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Euro Bölgesi Kasım Ayı Nihai Aylık TÜFE

13:00

-%0,5

-%0,5

Euro Bölgesi Kasım Ayı Nihai Yıllık TÜFE

13:00

%2,4

%2,4

Euro Bölgesi Kasım Ayı Nihai Yıllık Çekirdek TÜFE

13:00

%3,6

%3,6

ABD Kasım Ayı Yapı Ruhsatları

16:30

1460K

1498K

ABD Kasım Ayı Konut Başlangıçları

16:30

1360K

1372K

Atlanta Fed Başkanı Bostic’in Konuşması

20:30


Makroekonomik Gelişmeler

Kızıldeniz gerilimi enerji fiyatlarını yükseltti

Yemen’deki Husi’lerin saldırıları nedeniyle Kızıldeniz’deki denizyolu taşımacılığı sekteye uğrarken, enerji fiyatlarında yükseliş yaşandı. Hatırlanacağı üzere dünya ticaretinin %12’sinin geçtiği Kızıldeniz’de saldırılar İsrail’in Hamas’a karşı yürüttüğü kara operasyonlarının ardından hızlanmıştı. Yemen’de Husi militanlarının Kızıldeniz’de seyreden ticari gemilere 19 Kasım’dan bu yana devam eden saldırıları nedeniyle dünyanın en büyük konteyner hat operatörleri art arda Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldıklarını açıklarken, İngiliz petrol şirketi BP Kızıldeniz üzerinden petrol sevkiyatlarını durdurduğunu, Tayvanlı gemicilik şirketi Evergreen ise Akdeniz limanlarına hizmet veren gemilerinin Kızıldeniz yerine Ümit Burnu güzergahını kullanacağını açıkladı. Lojistik şirketi Maersk ise geçtiğimiz hafta tüm yük gemilerinin Kızıldeniz seferlerini askıya aldığını duyurmuştu. Öte yandan Husi militanlarının ticaret gemilerine yönelik artan saldırıları karşısında ABD ise görev gücü kurma kararı aldı. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin aralarında İngiltere, Kanada, Fransa ve İtalya’nın da olduğu bir dizi ülkenin katılımıyla bölgedeki ticari gemileri koruma göreviyle koalisyon gücü oluşturduklarını duyurdu. Austin, Husi saldırılarına işaret ederek “Bu kollektif bir aksiyon gerektiren uluslararası bir meydan okuma” ifadelerini kullandı.

Kızıldeniz’de artan güvenlik endişeleri denizyolu taşımacılığında rota değişikliğine neden olurken, deniz seferi sürelerinin uzamasıyla birlikte maliyetlerin artabileceği ifade ediliyor. Süveyş Kanalı yerine Ümit Burnu rotasının tercih edilmesinin sefer sürelerini yaklaşık iki katı süreye çıkarabileceği ve bunun da taşıma maliyetlerini yukarı çekeceği değerlendiriliyor. Bu gelişmeler neticesinde petrol ve doğalgaz fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde yükselişlerin ön plana çıktığı takip edildi.

 • Tedarik zinciri ve maliyetlere ilişkin artan endişeler dün petrol fiyatlarını yukarı taşırken, Brent petrol varil başına 79$ seviyesi üzerine çıkarak son iki haftanın en yüksek seviyesini test etti.
 • Kızıldeniz gemi taşımacılığı gerilimi sonrasında Avrupa doğalgaz gösterge fiyatı (Hollanda 1 ay vadeli doğalgaz sözleşmesi) dün gün içerisinde %13’e varan yükseliş kaydetti. Gün içerisinde 37,45€ seviyesine kadar yükselen Avrupa doğalgaz gösterge fiyatı, günü 35,75€ seviyesinden tamamladı.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksinde yatay bir seyir izlenirken, GoÜ para birimlerinde ise karışık bir resim ön plandaydı. Türk lirası ise dolar karşısında %0,2 oranında düşüş kaydederek GoÜ para birimleri arasında alt sırada yer aldı. USDTRY paritesinin ise haftanın ilk işlem gününü 29,05 seviyesinden tamamladığı takip edildi. Düşüş eğilimini sürdüren risk primi cephesinde ise olumlu görünümün korunduğu izlenmiyor. Türkiye 5 yıllık CDS primi haftanın ilk işlem gününde 291,1 baz puandan günü tamamlayarak 300 baz puanın altında kalmaya devam etti. USDTRY paritesinde kademeli yükseliş hareketinin etkili olmaya devam ettiğini görmekle birlikte, kurun bu sabah saatleri itibariyle 29 seviyesi üzerinde hareket ettiği gözleniyor. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda USDTRY paritesinde kısa vadeye ilişkin 27 – 30 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. 

EUR/USD

EUR/USD

Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksinde oluşan yatay seyir paralelinde EURUSD paritesinin de 1,0890 – 1,0930 bandında görece dar bir alanda seyrettiği ve günü 1,0920 seviyesinden sınırlı bir yükselişle tamamladığı izlendi. EURUSD paritesinde 1,1050 seviyesi önemli bir direnç konumunda bulunuyor. Kısa vadeli görünüm açısından bu direnç seviyesini yakından izlemeye devam ediyoruz. Teknik göstergeler, 1,1050 direnci yukarı yönlü kırılmadıkça yükselişlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor.  Teknik görünümü incelediğimizde paritede kısa vadeye ilişkin olarak 1,07 – 1,1050 bandının ön plana çıktığını görüyoruz. 1,07 öncesinde 1,0915, 1,0875, 1,0820 ve 1,0775 destekleri yer alırken, 1,1050 öncesinde ise 1,0970 ve 1,10 seviyeleri direnç konumunda bulunuyor. Fed’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayabileceği beklentimize rağmen, ABD ekonomisinin bulunduğu güçlü konum ve faiz indirimlerinin gündeme gelme sebebinin efektif sıkılaşmanın önüne geçmek olacağı beklentimiz sebebiyle dolar endeksinin güçlü kalmaya devam edeceği görüşündeyiz. Bunun yanı sıra Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomik aktivitenin gevşeme ihtiyacı duyması nedeniyle 2024’te Fed’den daha erken faiz indirimine gideceği görüşündeyiz. Bu çerçevede genel görünümde euronun dolar karşısındaki kazançlarını sınırlı görmeye ve yükselişleri düzeltme olarak okumaya devam ediyoruz.

XAU/USD

XAU/USD

Dün 2016$ – 2035$ seviyeleri arasında işlem gören ons altın günü 2026,55$ seviyesinden %0,3’lük sınırlı bir yükselişle tamamladı. Piyasalarda önden yüklemeli ve agresif bir şekilde fiyatlanan “Fed’in erken faiz indirimi” beklentileri nedeniyle ons altında kısa vadede volatilitenin yüksek seyretmeye devam edebileceği görüşünde olmakla birlikte, gelecek döneme ilişkin pozitif beklentimizi koruyoruz. Fed’in faiz artırımlarını noktaladığı görüşümüzü korumakla birlikte, Fed’den geçen hafta gelen açıklamalardan da bundan sonraki süreçte indirimlerin zamanlamasına odaklanılacağını anlıyoruz. Bu çerçevede alternatif getirilerdeki geri çekilmenin kademeli olarak devam edeceği ve bununla birlikte ons altındaki yükseliş eğiliminin korunacağı görüşündeyiz. Fed’e ilişkin faiz indirim beklentilerinin halen daha çok erken ayları (Mart 2024) işaret ediyor olması dolayısı ile dönem dönem aşağı yönlü sert düzeltmeler yaşanabileceğini değerlendiriyoruz. Ancak söz konusu düzeltme hareketlerinin genel yükseliş eğilimini bozmasını beklememekteyiz. Teknik seviyelere bakacak olursak bu sabah saatlerinde 2023$ seviyesinden işlem görmekte olan ons altında 2027,80$, 2037,65$ ve 2055$ seviyeleri direnç konumunda yer alıyor. Geri çekilmelerin alım fırsatı vermesini beklediğimiz altında 2020$, 2010$ ve 2000$ seviyeleri ise kısa vadeli destek seviyeleri olarak ön plana çıkıyor.

XAG/USD

XAG/USD

Gümüş fiyatları ilk işlem gününü 23,80$ seviyesinden %0,3’lük sınırlı bir düşüşle kapattı. Geçtiğimiz hafta içerisinde önemli hareketli ortalamaların oluşturduğu bölgeyi yukarı yönlü kıran gümüşün bu ortalama yığını üzerinde işlem görmeye devam ettiği izleniyor. Gümüşte kısa vadeli görünümde bugün itibariyle 23,60$ seviyesinden geçen 200 GHO, 23,38$ seviyesinden geçen 50 GHO ve 23,20$ seviyesinden geçen 100 GHO kısa vadeli önemli bir destek bölgesi olarak ön plana çıkıyor. Teknik göstergeler gümüşün bu ortalamaların üzerinde kalmaya devam ettiği müddetçe kısa vadeli yönün yukarı olmayı sürdürebileceğinin sinyalini veriyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 24$, 24,30$ ve 24,50$ dirençleri takip edilecek.

Uyarı Notu