Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

16.10.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

16 – 20 Ekim haftası veri takvimimizi linkte bulabilirsiniz.

Haftanın son işlem gününde İsrail – Hamas geriliminin küresel piyasalar üzerindeki etkisini yeniden artırdığı ve risk iştahının önemli ölçüde azaldığı takip edildi. Artan arz endişeleri çerçevesinde Brent petrol varil başına 91$ seviyesine ulaşırken, ons altın ise güvenli liman alımları ile birlikte 1933$ seviyesine kadar çıktı ve 100 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırmayı başardı. Dolar endeksinin 106,78 seviyesine ulaştığı gözlenirken, EURUSD paritesinin 1,0495 seviyesine kadar gerilediği ve gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde ise satıcılı bir seyrin ön plana çıktığı takip edildi. İsviçre frangı euro karşısında bir yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine çıkarken, yen ise dolar endeksindeki yükselişe karşın güvenli liman alımları ile dolar karşısında değerlenmeyi başardı ve USDJPY paritesi 149,41’e geriledi.

Hafta sonu İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, İran destekli Hizbullah’ın artan saldırıları İsrail’in kuzeydeki Lübnan sınırında ikinci bir cephe açılması endişelerini artırdı. İran’ın da çatışmalara doğrudan dahil olması piyasalarda gerilimin daha da tırmanmasına ve özellikle petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü hareketin ivme kazanmasına yol açabilir. Orta Doğu’daki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz.

ABD Başkanı Joe Biden, CBS News kanalının “60 Minutes” programında “Şu noktada İsrail'in Gazze'yi işgalini destekler misiniz?” sorusuna, “Bunun büyük bir hata olacağını düşünüyorum. Bana göre, Gazze'de olanlar aşırılıkçı Hamas'la ilgili. Tüm Filistin halkını temsil etmiyor. İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi hata olur. Ama girip Hizbullah ve Hamas gibi aşırılıkçıları yok etmesi gerekiyor.” yanıtını verdi.

ABD Başkanı Biden’in, telefonda görüştüğü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun daveti üzerine İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladığı ifade ediliyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail’in Gazze saldırılarını durdurmaması halinde, “İran olarak biz de bu duruma karşı artık daha fazla seyirci kalamayız” açıklamasında bulundu. Diğer yandan İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Said Erivani, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının devam etmesi halinde İran’ın duruma müdahil olacağı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail, İran’a ya da çıkarları ve vatandaşlarına saldırmazsa, Tahran, Gazze’deki çatışmaya müdahil olmaz. Direniş kendisini savunacak güçtedir” dedi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasa beklentilerine uygun olarak faiz oranını değiştirmedi ve vadesi gelen orta vadeli politika kredilerini yeniledi. Diğer yandan PBOC, ekonomik toparlanmayı ve tahvil satışlarını desteklemek amacıyla, 2020’den bu yanaki en büyük orta vadeli likidite enjeksiyonunu gerçekleştirdi. Banka, bu sabah finansal sisteme Aralık 2020’den bu yana en yüksek rakam olan net 289 milyar yuan (39,6 milyar dolar) enjekte ederken,aynı zamanda, açık piyasa işlemleri yoluyla net 134 milyar yuan kısa vadeli likiditeyi de piyasadan çekti. Hatırlanacaği üzere Çin’de geçen hafta açıklanan tüketici enflasyonu verileri ülkede talebin zayıf kalmaya devam ettiğine işaret etmişti. Bu hafta çarşamba günü Çin’den gelecek olan 3. çeyrek büyüme verileri takip edilecek.

ABD'de Michigan Tüketici Güven Endeksi ekimde aylık bazda 5,1 puan azalışla 63'e düşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti ve son beş ayın en düşük seviyesini işaret etti. Piyasa beklentisi 67,2 seviyesindeydi.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,12 artışla 33.670,29 puana çıktı. S&P 500 endeksi %0,50 azalarak 4.327,78 puana ve Nasdaq endeksi %1,23 kayıpla 13.407,23 puana geriledi.

Avrupa’da endeksler Cuma gününü düşüşle kapattı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,98 düşüşle 449,18 puana geriledi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,59 değer kaybederek 7.599,6 puana, Almanya'da DAX 40 endeksi %1,55 düşüşle 15.186,66 puana ve Fransa'da CAC 40 endeksi ise %1,42 düşüşle 7.003,53 puana indi. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %0,9'luk azalışla 28.237,02 puandan kapandı.

Fed Başkanı Powell, Fed toplantısı öncesindeki son konuşmasını bu hafta 19 Ekim'de New York Ekonomi Kulübü’nde gerçekleştirecek. 1 Kasım’daki Fed toplantısı öncesinde Fed yetkilileri 20 Ekim itibariyle kamuya açık yorum yapmayacakları sessiz döneme girecekler.

Detaylı PDF   -   290 KB