Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

10.10.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

 • Piyasalarda artan jeopolitik riskler ve İsrail – Hamas geriliminin arz endişelerini artırması ile birlikte petrol fiyatları haftaya yükselişle başlarken, Brent petrol dün piyasa açılışının ardından Asya seansında 89$ seviyesine kadar yükseldi. Petrolde yaşanan gelişmeleri ve beklentilerimizi ele aldığımız yazımıza Makroekonomik Gelişmeler bölümünden ulaşabilirsiniz.
 • Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda düşük risk iştahı etkili olurken, Avrupa tahvillerinin değer kazandığı takip edildi. Almanya 10 yıllık tahvillerine olan talep artarken, geçtiğimiz hafta %3,02 seviyesi üzerine kadar tırmanan Almanya 10 yıllık tahvil faizinin dün %2,76 seviyesine kadar indiği gözlemlendi. İtalyan tahvillerinin de dün talep gördüğü ve İtalya 10 yıllık tahvil faizinin %4,84’e doğru gerilediği takip edildi. ABD’de tahvil piyasaları dün Colombus Day nedeniyle işleme kapalıydı.
 • Dün piyasa açılışında güvenli liman talebindeki artış çerçevesinde yükseliş kaydeden dolar endeksi, gün içerisinde Alman tahvillerine gelen alımlar ve euroda görülen değer kazanımı ile birlikte kazançlarını sildi. Endeks günü 105,93 seviyesinden düşüşle tamamladı.
 • Eurodaki güçlenme ve paralelinde dolar endeksinde etkili olan satışlar EURUSD paritesinin dünü 1,0569 seviyesinden yükselişle kapamasını sağladı.
 • Dün Colombus Day nedeniyle işleme kapalı olan ABD tahvillerinin, piyasalarda artan güvenli liman talebi ile birlikte bugünkü açılışta değer kazandığı görülüyor. Bununla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,62 seviyesine doğru hızlı bir gerileme gösterirken, 2 yıllık tahvilin getirisi ise %4,93 seviyesine indiği takip ediliyor.
 • Piyasalarda artan güvenli liman talebi çerçevesinde dünü 1861,62$ seviyesinden yükselişle tamamlayan ons altın, bu sabah saatlerinde 1860$ üzerinde işlem görmeye devam ediyor.
 • Almanya’da sanayi üretimi ağustos ayında aylık bazda %0,2 düşüş kaydederek %0,1’lik düşüş beklentisinin üzerinde bir daralma kaydederken, yıllık bazda ise %2 gerileyerek %1,5’lik daralma beklentisinden daha kötü bir resmi işaret etti. Euro Bölgesi genelinde Almanya ekonomisi başta olmak üzere ekonomik aktivitedeki daralma sinyallerinin derinleştiği takip ediliyor.
 • Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni Ekim ayında -21,5’ten -21,9’a geriledi. Piyasa beklentisi -24’tü.
 • Fed’in şahin üyelerinden olan Dallas Fed Başkanı Logan (FOMC’de oy sahibi) dün yaptığı konuşmasında uzun vadeli ABD Hazine tahvili getirilerindeki hızlı yükselişin ve genel olarak sıkı seyretmekte olan finansal koşulların ek faiz artırımlarına duyulan ihtiyacı azalttığını ifade etti. Enflasyonda katedilen yolun teşvik edici olduğunu ifade eden Logan, Fed'in %2 hedefine sürdürülebilir bir şekilde yol alındığı konusunda emin olmak için henüz erken olduğunu ve kısıtlayıcı finansal koşulların devam etmesinin gerekli olduğunu ifade etti.
 • Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson tahvil getirilerindeki yükselişi, ekonomi üzerinde potansiyel bir engel olarak yakından izlediğini ifade etti. Fed yetkililerinin ek politika sıkılaştırmasının gerekip gerekmeyeceğini dikkatli bir şekilde değerlendirdiğini belirten Jefferson, “Yüksek tahvil faizleri sonucu finansal koşulların sıkılaştığını görmekteyim. Bunu politika patikasının geleceğini değerlendirirken de aklımda tutacağım” açıklamasında bulundu.
 • ABD borsaları dünü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puana yakın değer kazandı ve %0,59 artışla 33.604,65 puana çıktı. S&P 500 endeksi %0,63 artarak 4.335,66 puana ve Nasdaq endeksi %0,39 artışla 13.484,24 puana yükseldi.
 • Avrupa borsaları dün kapanışta satıcılı bir resim sergiledi. Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 %0,26 düşüşle 443,79 puana geriledi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,03 değer kaybıyla 7.492,21 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,55'lik düşüşle 7.021,4 puana indi. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,46 gerileyerek 27.682,06 puandan, Almanya'da DAX endeksi %0,67 azalışla 15.128,11 puandan kapandı.
Detaylı PDF   -   291 KB