Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

11.09.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

11 – 15 Eylül haftası veri takvimimizi linkte bulabilirsiniz.

 • Hafta sonu Çin’den gelen ağustos ayı enflasyon verileri temmuz ayına göre yükselişi işaret etse de alt kalemlerde karışık bir resmin olduğu dikkat çekiyor. Verilere ilişkin detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
 • Çarşamba günü ABD’den gelecek olan enflasyon verileri haftanın önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Cleveland Fed tarafından yayınlanan nowcasting enflasyon tahmin modelinde ABD’de TÜFE’nin Eylül ayında %3,2 seviyesinden %3,8’e yükselebileceği, Çekirdek TÜFE’nin ise %4,7 seviyesinden %4,3’e inebileceğinin tahmin edildiğini görmekteyiz. Verilerin Cleveland Fed’in tahmin modelinin işaret ettiği doğrultuda gerçekleşmesi durumunda yüksek manşet TÜFE & gerileyen çekirdek enflasyon kombinasyonunu piyasanın nasıl yorumlayacağı önemli olacak.
 • Perşembe günü gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararında olacak. Banka’nın faiz artırımına gitme ihtimali %38 olarak fiyatlanıyor. Bir artırım gelmesi durumunda bunun son faiz artırımı olacağı görüşündeyiz. Hafta içerisinde bültenimizde ECB kararına ilişkin beklentileri analiz eden bir çalışmaya yer vereceğiz.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G-20 zirvesi dönüşünde verdiği bir röportajda, enflasyona ilişkin her göstergenin aşağı yönlü olduğunu ve yüksek işsizlik dalgası oluşmadan işsizliğin rekor düşük seviyelerinden hafif yükselerek %3,8 olmasını olumlu karşıladığını belirterek üzerine yumuşak iniş patikasında ilerlediklerini ifade etti.
 • Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, fiyatlar ve ücretlerin sürdürülebilir bir şekilde yukarı gittiğinden emin olmaları durumunda negatif faizi terk etmelerinin seçenekler arasında olduğunu ifade etti ve bu yılın sonuna doğru ücretlerin yükselmeye devam edip etmeyeceği konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olacaklarını belirtti. Ueda’nın gevşek para politikasını bir noktada sonlandırabileceklerine ilişkin yaptığı bu açıklamaların ardından Japon yeni dolar karşısında değer kazanırken, USDJPY paritesi 147 seviyesi üzerinden 146 seviyesine doğru geriledi.
 • Yeni haftanın ilk işlem saatlerinde dolar endeksinin geçtiğimiz haftaki rallisine ara verdiği ve endeksin bu sabah saatlerinde satıcılı bir seyir izlediği dikkat çekiyor. Endeksteki gerilemede Japon yenindeki yükselişin etkili olduğu takip ediliyor. 104,85 seviyesinden yönünü aşağı çeviren endeks, bu sabah saatlerinde104,57 seviyesinde bulunuyor.
 • ABD’de endeksler, enerji ve teknoloji hisseleri öncülüğünde haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,22 artarak 34.576,59 puana çıktı. S&P 500 endeksi %0,14 artışla 4.457,49 puana, Nasdaq endeksi de %0,09 kazançla 13.761,53 puana ulaştı.
 • Avrupa borsalarında Cuma günü pozitif bir kapanış gerçekleşti. Almanya'da DAX endeksi %0,14 artışla 15.740,30 puandan, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,28'lik yükselişle 28.233,20 puandan kapandı. İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,49 artarak 7.478,19 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,62 değer kazanarak 7.240,77 puana yükseldi.
 • ABD tahvillerindeki satış baskısı devam ederken, gösterge tahvil faizi %5 seviyesinde, 10 yıllık tahvil faizi ise %4,30 seviyesi üzerinde işlem görüyor. Fed’in yüksek faiz seviyelerini uzun bir süre koruyacağı beklentileri tahvil getirilerini yukarı taşırken, faizlerin bulunduğu mevcut yüksek seviyelerin reel getiriler üzerinde yarattığı baskı nedeniyle uzun soluklu olmayacağı görüşümüzü koruyoruz.
 • Bu sabah saatlerinde Asya piyasalarında karışık bir seyir ön plana çıkıyor. Japonya’da Nikkei ve Hong Kong’ta Hang Seng endekslerinde satıcılı bir görünüm izlenirken, Çin’de ise sınırlı pozitif bir hareket dikkat çekiyor. MSCI Asya Pasifik endeksinde yatay bir görünüm hâkim.
 • ABD ve Avrupa endeks vadelilerinde bu sabah erken saatlerinde alıcılı bir seyir izleniyor.
Detaylı PDF   -   302 KB