Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

19.03.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   323 KB

Haber Başlıkları

  • Japonya Merkez Bankası (BoJ) 2007 yılından bu yana ilk kez faiz artırarak 2016 yılında başladığı negatif faiz uygulamasını sonlandırdı. Bugünkü toplantı sonucunda alınan karara göre gösterge faiz %0 ila -%0.1 aralığından %0 ila %0,1 aralığına yükseltildi. BoJ ayrıca getiri eğrisi politikası ile ETF alımlarını da sonlandırdı. Tahvil alımlarının ise devam edeceği belirtildi. Detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
  • Dün Euro Bölgesi’nden gelen şubat ayına ilişkin nihai TÜFE verilerini takip ettik. Açıklanan nihai verilerde daha önce açıklanan öncü veriler revizyona tabii tutulmazken; şubat ayında aylık TÜFE artışı %0,6, yıllık TÜFE artışı %2,6 ve yıllık çekirdek TÜFE %3,1 seviyesinde oluştu.
  • Avustralya Merkez Bankası (RBA), fpiyasa beklentilerine parallel olarak aiz oranlarını üst üste üçüncü kez 12 yılın en yüksek seviyesi olan %4,35'te sabit tutu.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Mario Centeno ECB’nin borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi Euro Bölgesi’nde bir resesyonu önlemeye yardımcı olabileceğini belirtti. Centeno yaptığı açıklamada "Şu anda Euro bölgesinde resesyondan bahsetmiyoruz. Bölge neredeyse bir buçuk yıldır ekonomik anlamda durgun. Muhtemelen faiz oranlarındaki düşüş gerçekleşmeye başladığında, bu bir durgunluğun ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilecek faktörlerden biri olacaktır" dedi.
  • Haftanın ilk işlem gününde kazançlarını koruyan dolar endeksi günü 103,60 seviyesinden yükselişle tamamlarken, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %4,35 seviyesi üzerine yükseldi.
  • ABD borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,2 artarak 38.790,43 puana çıktı. S&P 500 endeksi %0,63 artışla 5.149,42 puana ve Nasdaq endeksi %0,82 kazançla 16.103,45 puana ulaştı.
  • Avrupa borsaları İtalya hariç düşüşle kapandı. Kapanışta gösterge endeksi Stoxx Europe 600 %0,17 değer kaybederek 503,94 puana indi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,06 gerileyerek 7.722,55 puana, Almanya'da DAX 30 endeksi %0,02 azalarak 17.932,68 puana ve Fransa'da CAC 40 endeksi %0,2 değer kaybıyla 8.148,14 puana indi. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yerinde seyrederek 33.940,96 puanda kapandı.
  • Japonya Merkez Bankası’nın faiz artırım kararının ardından Asya borsalarında karışık bir resmin ön planda olduğu izleniyor. Japonya'nın Nikkei 225 endeksi kararın ardından kayıp yaşasa da endeksteki görünümün kısa süre içerisinde pozitife döndüğü takip edildi. Avustralya Merkez Bankası’nın politika faizinde değişikliğe gitmemesinin ardından S&P/ASX 200 endeksindeki kazançlar %0,4’e ulaşırken; Hong Kong'un Hang Seng endeksi %1,1, Çin CSI 300 endeksi ise %0,3 kayıpla işlem görüyor.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Avrupa Merkez Bankası YK Üyesi Guindos’un Konuşması

11:30


Avrupa Merkez Bankası YK Üyesi Hernandez de Cos’un Konuşması

11:40Almanya Mart Ayı ZEW Beklenti Anketi

13:00

20,4

19,9

Euro Bölgesi Mart Ayı ZEW Beklenti Anketi

13:00

-

25

ABD Şubat Ayı Aylık Yapı Ruhsatları

15:30

1500K

1470K

ABD Şubat Ayı Aylık Yapı Ruhsatları Değişimi

15:30

%2

-%0,3

ABD Şubat Ayı Konut Başlangıçları

15:30

1430K

1331K

ABD Şubat Ayı Konut Başlangıçları Değişimi

15:30

%7,4

-%14,8

Makroekonomik Gelişmeler

Japonya Merkez Bankası negatif faiz uygulamasına son verdi

Japonya Merkez Bankası (BoJ) 2007 yılından bu yana ilk kez faiz artırarak 2016 yılında başladığı negatif faiz uygulamasını sonlandırdı. Bugünkü toplantı sonucunda alınan karara göre gösterge faiz %0 ila -%0.1 aralığından %0 ila %0,1 aralığına yükseltildi. BoJ ayrıca getiri eğrisi politikası ile ETF alımlarını da sonlandırdı. Tahvil alımlarının ise devam edeceği belirtildi. BoJ tarafından yapılan açıklamada faiz artırım kararının temelinde son 33 yılın en büyük ücret artışı olan %5,28’lik maaş artışlarının yer aldığı ifade edilirken, ekonomik aktivite ve fiyatlara yönelik risklerin varlığını koruduğu ifade edildi. Kararın ardından yenin dolar karşısında değer kaybettiği ve USDJPY paritesinin 150 seviyesine doğru yükselişe geçtiği takip edildi. Faiz artırım kararına rağmen sıfır faiz politikasının önemli bir sıkılık düzeyini göstermiyor oluşu ve tahvil alımlarına devam edilecek olması yendeki ilk değer kaybını açıklar nitelikte. Kararın ardından Başkan Kazuo Ueda'nın düzenleyeceği basın toplantısı yakından takip edilecek.

Euro Bölgesi TÜFE verilerinde revizyona gidilmedi

Dün Euro Bölgesi’nden gelen şubat ayına ilişkin nihai TÜFE verilerini takip ettik. Açıklanan nihai verilerde daha önce açıklanan öncü veriler revizyona tabii tutulmazken; şubat ayında aylık TÜFE artışı %0,6, yıllık TÜFE artışı %2,6 ve yıllık çekirdek TÜFE %3,1 seviyesinde oluştu. Enflasyon kazanımlarının sürdüğü ve fiyat artışlarındaki gerilemenin istikrarlı bir şekilde korunduğu Euro Bölgesi genelinde, enflasyon seviyelerinde %2’lik hedefe yaklaşıldığını takip ediyoruz. Hatırlanacağı üzere manşet TÜFE kasım ayında baz etkisinin de yardımı ile birlikte %2,4 seviyesine kadar gerilemiş, ardından %2,8 – %2,9 aralığında daha yataylaşan bir görünüm ortaya koymuştu. Şubat ayı ile brilikte %2,8 seviyesinden %2,6’ya gerileyen manşet TÜFE Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefine doğru iyi bir ilerleme kaydettiğini ortaya koyuyor.  Enflasyon kazanımlarının yanında diğer yandan büyüme dinamiklerinin ise zayıf kalmaya devam ettiği dikkat çekiyor. Almanya ekonomisi başta olmak üzere Euro Bölgesi genelinde ekonomik aktivite zayıf bir resmi işaret etmeye devam ederken, büyümenin en önemli öncü göstergelerinden biri olan PMI verilerinin de Almanya başta olmak üzere pek çok bölgede 50 eşik değerin altında kalarak aktiviteye ilişkin daralma sinyalleri vermeyi sürdürdüğü izleniyor.

ECB’nin en geç 6 Haziran toplantısında faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin görüşümüzü koruyoruz. Opsiyon fiyatlamalarından türetilen olasılıklara baktığımızda piyasa fiyatlamalarının %76 olasılık düzeyi ile haziran ayını işaret ettiğini görmekteyiz. Bu yıl ECB’nin Fed’den daha önce faiz indirimlerine başlamasını bekliyoruz. Fed’in en erken haziran ayında faiz indirebileceği görüşünde olmakla birlikte, indirimleri eylül toplntı9sına kadar öteleme alanı olduğu kanaatindeyiz.


Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Haftanın son işlem gününde dolar endeksi günü 103,60 seviyesinden yükselişle tamamlarken, GoÜ para birimlerinin tamamına yakınında değer kayıplarının etkili olduğunu izledik. Türk lirası ilse dolar karışında %0,6’lık kayıpla en zayıf performans gösteren GoÜ para birimleri arasında yer alırken, USDTRY paritesi ise günü 32,31 seviyesi civarından yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 310,98 baz puandan 313,40 baz puana yükseldi. Teknik göstergeler kurda kısa vadeye ilişkin olarak 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyor.

EUR/USD

EUR/USD

Kanal kırılması sonrasında kısa vadeli düşüş eğilimini koruyan EURUSD paritesi haftanın ilk işlem gününde 1,0866 seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık son iki haftanın en düşük seviyesine indi. Geçtiğimiz hafta içerisinde yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran EURUSD paritesinde kısa vadeli yön yeniden aşağı dönmüş durumda. Paritedeki geri çekilmenin devam etmesi durumunda aşağıda 50 ve 100 günlük ortalamaların oluşturduğu 1,0850 – 1,0860 destek bölgesi takip edilecek. Bu bölgenin aşağı yönlü kırılması satışların derinleşmesine yol açabilir.

XAU/USD

XAU/USD

Ons altında dün 2146,19$ seviyesine doğru bir geri çekilme hareketi görsek de kayıpların kısa süre içerisinde telafi edildiğini ve altının günü 2160$ seviyesi üzerinden yükselişle kapandığını takip ettik. Teknik göstergeler mart başından bu yana görülen sert yükselişlerin ardından bir süre bu tür düzeltme hareketlerinin etkili olabileceğini işaret ediyor. Teknik görünüm yakın vadede 2125$ – 2180$ bandında bir hareketin ön planda olabileceğini işaret ediyor. Faiz indirimlerine yaklaştıkça alternatif getirilerdeki gerilemenin ve değerli metallerdeki yükselişin güçlenebileceği görüşündeyiz.

XAG/USD

XAG/USD

Haftanın ilk işlem gününde 25$ civarında dalgalı bir seyir izleyen gümüş günü 25,04$ seviyesinden tamamladı. Altın / gümüş rasyosunda 91 seviyesinden 86 seviyesi altına varan sert geri çekilme hareketi değerli metallerdeki yükseliş eğiliminde gümüşün performansının daha güçlü olduğunu ön plana çıkarıyor.Ay başında kısa vadeli düşüş kanalını ve önemli hareketli ortalamaları yukarı yönlü kıran gümüşte 25$ – 25,25$ direnç bölgesini izlemeye devam ediyoruz. Yükseliş eğiliminin devam etmesi açısından bu bölgenin aşılması önem arz ediyor.

Uyarı Notu