Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

15.04.2024

Ekonomik Veri Takvimi 15 – 19 Nisan

Gelecek haftanın öne çıkan verileri

Detaylı PDF   -   193 KB

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

15 Nisan Pazartesi

Hazine ihaleleri ve doğrudan satışları

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı 12 ay vadeli kuponsuz ve 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesi ile 2 yıl vadeli altın tahvili ve 2 yıl vadeli altına dayalı kira sertifikası doğrudan satışı düzenleyecek. Hazine nisan ayı içerisinde 284,1 milyar TL’lik itfası karşılığında piyasalardan toplam 169,5 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor – iç borç çevirme oranı %60 olarak planlanıyor.

10:00 Şubat İşgücü İstatistikleri

 • Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı ocak ayında %8,9 seviyesinden %9,1’e sınırlı bir yükseliş kaydetti. Daha geniş tanımlı bir işsizlik göstergesi olan âtıl işgücü oranı ise önceki aya göre 1,8 puan artarak %26,5’e yükseldi ve Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Manşet verideki görece yatay görünüme rağmen âtıl işgücü oranında devam eden artışın işgücü piyasasına yönelik olumsuz bir sinyal niteliğinde olduğunu ifade edebiliriz.
 • Şubat ayına ilişkin öncü göstergelere baktığımızda arındırılmış Reel Kesin Güven Endeksi’nin gelecek 3 aya ilişkin istihdam alt endeksinde şubat ayında 109,5 seviyesinden 107,9’a bir gerileme yaşandığını takip ediyoruz. İkinci yarı itibariyle ekonomik aktivitede beklediğimiz soğuma çerçevesinde işgücü dinamiklerinde de benzer bir yavaşlama yaşanabileceği beklentisindeyiz.

11:00 Mart Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri

 • Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre Hazine nakit dengesi mart ayında 166,8 milyar TL açık verirken, faiz dışı açık ise 103,4 milyar TL oldu. Hazine nakit dengesi bir önceki yılın aynı döneminde (Mart 2023) 32,1 milyar TL açık verirken, faiz dışı denge ise 1,8 milyar TL fazla vermişti. Geçtiğimiz hafta açıklanan mart ayı nakit bütçe verileri bugün açıklanacak olan mart ayı merkezi bütçe verileri için öncü niteliğinde. Deprem harcamalarının bütçe üzerindeki yükünün büyük kısmının 2023 yılı gerçekleşmelerinde eritilmiş olması ile birlikte 2024 bütçe açığının OVP tahminin altında gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu çerçevede 2024 yılına ilişkin bütçe açığı / GSYİH beklentimiz %5,2 seviyesinde bulunuyor.

16 Nisan Salı

Hazine ihaleleri ve doğrudan satışı

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli, 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksi üç tahvil ihalesi ile 2 yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışı gerçekleştirecek.

17 Nisan Çarşamba

10:00 Şubat Ödemeler Dengesi İstatistikleri

 • Cari işlemler dengesinin şubat ayında 3,8 milyar dolar açık vermesini bekliyoruz. Foreks Haber Anketi sonuçlarına göre piyasanın şubat ayına ilişkin cari açık medyan tahmini ise 3,65 milyar dolar ile kurum beklentimize yakın bir yeri işaret ediyor.
 • 2024 yılına ilişkin cari açık beklentimiz 33 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Önümüzdeki dönemde küresel enerji fiyatlarındaki gelişmelerin yanı sıra yurt içinde talep dinamiklerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın boyutu cari açıktaki iyileşmenin seyri açısından önemli olacak.

18 Nisan Perşembe

10:00 Mart Konut Satış İstatistikleri

 • Konut satışları şubat ayında yıllık bazda %17,3 gerileyerek 93.902 adet oldu. Faizlerdeki yükselişe paralel olarak ipotekli konut satışlarındaki yıllık sert düşüşün devam ettiği ve satışlarını ocak ayında 8.827 adet ile yıllık %49’luk düşüşü işaret ettiği takip edildi.
 • Konut kredi faizlerindeki görünüme baktığımızda şubat ayında bir önceki aya kıyasla hafif bir geri çekilme olduğu izlenirken, geçen yıla göre ise faiz seviyesinin oldukça yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiği izleniyor. Bu çerçevede geçtiğimiz yılın şubat ayında aylık ortalama %21 olan konut kredi faizi Şubat 2024’te ortalama %40,97 oldu. Konut kredi faizi bir önceki ayda (Ocak 2024) ise ortalama %41,58 seviyesindeydi.
 • Şubat ayında yabancılara ise 1.846 adet konut satışı gerçekleştirilirken, burada da yıllık bazda %45 oranında bir gerileme yaşandığı dikkat çekti. Şubat ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %2,6’dan %2’ye geriledi.

14:30 Haftalık TCMB verileri (29 Mart – 5 Nisan)

(Menkul Kıymet İstatistikleri – Para & Banka İstatistikleri – TCMB Rezervleri)

 • Bayram tatili nedeniyle bu hafta iki haftalık dönemi kapsayan TCMB verileri açıklanacak. 18 Nisan Perşembe günü 29 Mart – 5 Nisan haftası verileri, 19 Nisan Cuma günü ise 5 – 12 Nisan haftası verileri açıklanacak.
 • En son 22 – 29 Mart haftasına ilişkin açıklanan verilerde hisse senedi piyasasında 266,8 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 111,5 milyon dolarlık yabancı girişi gerçekleşmişti. DTH tarafında 22 – 29 Mart haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 2,7 milyar dolarlık bir düşüş görülürken, aynı dönemde TCMB net uluslararası rezervi 15,4 milyar dolara çıkarak haftalık bazda 250 milyon dolarlık sınırlı bir artış göstermişti.
 • Analitik bilanço üzerinden yaptığımız hesaplamalar çerçevesinde 29 Mart – 5 Nisan haftasında TCMB brüt döviz rezervinin 3,2 milyar dolar artışla 126,4 milyar dolara, uluslararası net döviz rezervinin ise 3,5 milyar dolar artışla 18,9 milyar dolara yükseldiğini tahmin ediyoruz.

19 Nisan Cuma

14:30 Haftalık TCMB verileri (5 – 12 Nisan)

(Menkul Kıymet İstatistikleri – Para & Banka İstatistikleri – TCMB Rezervleri)

10:00 Nisan Piyasa Katılımcıları Anketi

 • Mart anket sonuçlarında bir önceki anket döneminde %43 seviyesinde oluşan 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin %44,2’ye yükseldiği takip edildi. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminlerinde ise sınırlı bir gerileme yaşandı. Buna göre 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %37,8 seviyesinden %36,7’ye, 24 ay sonrasında yönelik enflasyon beklentisinin ise %23 seviyesinden %22,67’ye geriledi. Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor.
 • Nisan ayı anket sonuçlarında katılımcıların 25 Nisan’da gerçekleşecek olan PPK toplantısına ilişkin tahminleri yakından takip edilecek. Kurum olarak nisan ayı toplantısında para politikasında bir değişiklik beklemiyoruz.

Grafikler

Grafikler

Bütçe Dengesi (12-aylık kümülatif, milyar TL)  

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tacirler Yatırım

Cari İşlemler Dengesi (milyar $, yıllık)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


İpotekli Konut Satışları & Konut Kredi Faizi

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Orta Vadeli Enflasyon Beklentileri (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu