Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

08.02.2024

TCMB 2024 – 1. Çeyrek Enflasyon Raporu

2024 enflasyon tahmini %36’da korundu

Detaylı PDF   -   211 KB

İçerikler

İçerikler

2024 enflasyon tahmini %36’da korundu

TCMB, 2024 – 1. Çeyrek Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Yeni atanan TCMB Başkanı Karahan, raporun sunumu sonrasında soru & cevap bölümü düzenledi.

Enflasyon tahminlerinde değişikliğe gidilmedi. Buna göre 2024 yıl sonu enflasyon tahmini %36, 2025 enflasyon tahmini ise %14 düzeyinde korundu. Enflasyon tahmin aralıklarının alt ve üst noktaları 2024 yılı için %30 ve %42, 2025 yılı için %7 ve %21 olarak sabit tutuldu. Başkan Karahan, enflasyonun 2026 yılını tek haneye gerileyerek %9 seviyesinde tamamlamasının, orta vadede ise %5 hedefinde istikrar kazanmasının öngörüldüğünü ifade etti. Enflasyon tahminlerinin önceki raporda paylaşılan seviyelerde korunmasına ilişkin olarak ücret ayarlamaları ve kamu harcamaları nedeniyle ilk çeyrekte çıktı açığının daha yukarıda olacağının tahmin edildiği, bunun yanında enflasyonun ana eğilimindeki iyileşme tahminlerinin ise beklentiyi aşağı yönlü etkilediği ve bu iki etkisinin sonucu olarak yıl sonu tahmininin değişmediği ifade edildi.

Sunumda öne çıkan diğer unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Başkan Karahan, hizmet enflasyonunun yavaşlamasında enflasyon beklentilerinin çıpalanmasının önemli rol oynayacağını ifade ederek, Piyasa Katılımcıları Anketi’nde merkezi eğilim etrafındaki uzlaşının arttığını ve beklentilerdeki bu eğilimin devam etmesinin para politikası duruşu açısından önemli bir ölçüt olduğunu belirtti.
  • Soru – cevap kısmında Başkan Karahan, parasal sıkılaştırmanın çalışmakta olduğunu ve şu an için ek faiz artırımına ihtiyaç duyulmadığını değerlendirdiklerini belirtirken, görünüm bozulması halinde kararların gözden geçirileceğini belirtti.
  • Faiz indirimine ilişkin gelen bir soruya ise indirimini konuşmak için fazlasıyla erken olduğu şeklinde yanıt veren Karahan, aylık enflasyondaki ana eğilimde hem 2024 hedefi hem de 2025 hedefi ile uyumlu bir patikaya girildiğinde ancak faiz indirimlerinin konuşmaya başlanabileceğini belirtti.

TCMB tarafından paylaşılan enflasyon tahmin patikasının kurum beklentimize göre daha iyimser bir yeri işaret ettiğini belirtmek gerekir.  Kurum enflasyon tahmin patikamız çerçevesinde 2024 yıl sonu TÜFE artışının %43 seviyesinde oluşmasını beklemekteyiz. Enflasyonda temmuz ayına kadar %60 seviyesi altına kalıcı bir düşüş beklemiyoruz. Yıllık TÜFE artışının Mayıs 2024’te %75 civarında zirve yapmasını ve ardından bir gerileme dönemine girmesini bekliyoruz. Yıllık TÜFE’nin 2024 yaz aylarında yaklaşık 30 baz puanlık bir düşüşün ardından son çeyreğin başında %45 civarında oluşacağını ve 2024 yılını %43 seviyesinde tamamlayacağını öngörüyoruz.

Bir sonraki PPK toplantısı 22 Şubat 2024’te gerçekleşecek. Ocak ayı PPK toplantısı karar notunda ve bugünkü Enflasyon Raporu sunumunda yer verilen mesajlar çerçevesinde şubat toplantısında politika faizinin %45 düzeyinde sabit tutulmasını beklemekteyiz.

Grafikler

Grafikler

TCMB Enflasyon ve Çıktı Açığı Tahminleri* (%)

Kaynak: TCMB

Uyarı Notu