Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

21.12.2023

Portföy Hareketleri 8 – 15 Aralık

8 – 15 Aralık Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

İçerikler

İçerikler

Hisse senedi piyasasında yabancı girişi üst üste yedinci haftada da devam etti

Önemli Notlar

  • Aralık ayının ikinci haftasında standart portföy kanallarında yabancı girişinin sürdüğü takip edilirken, hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste yedinci haftada da devam etti.
  • 8 – 15 Aralık haftasında yerleşiklerin altın hariç DTH’larında (parite etkisinden arındırılmış) 440 milyon dolar, altın dahil DTH’larında ise 328 milyon dolar düşüş yaşandı.
  • 15 Aralık itibariyle TCMB brüt rezervlerindeki artışın sürdüğü izlendi. Buna göre brüt döviz rezervleri 142,6milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,14 milyar dolar artış kaydederek rekor düzeye ulaşırken, net uluslararası rezervler ise 37,14 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 1 milyar dolar düşüş gösterdi.

Aralık ayının ikinci haftasında standart portföy kanallarında yabancı girişinin sürdüğü takip edildi. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 396 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 181 milyon dolarlık bir yabancı alımı gerçekleşti. Böylelikle hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste yedinci haftada da devam ederken, son yedi haftanın kümülatif girişi 1,76 milyar dolar oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,17 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,97 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 800 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

8 – 15 Aralık haftasında yerleşiklerin DTH’larında 440 milyon dolar (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) düşüş yaşandı. Hanehalkı DTH’ları 400 milyon dolar, kurumlar DTH’ları ise 40 milyon dolar geriledi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 112 milyon dolarlık bir artış görülürken, söz konusu artışın tamamına yakını hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki yükselişten kaynaklandı. Özetle, aralık ayının ikinci haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 328 milyon dolarlık bir gerileme yaşandı.

15 Aralık itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 142,6 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,14 milyar dolar artış kaydederek rekor düzeye ulaşırken, net uluslararası rezervler ise 37,14 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 1 milyar dolar düşüş gösterdi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   185 KB