Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

18.01.2024

Portföy Hareketleri 5 – 12 Ocak

5 – 12 Ocak Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   120 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 2024 yılının ilk haftasında yabancı yatırımcılar standart portföy kanallarında net alıcılı konumunda yer alırken, bono piyasasında repo işlemleri hariç 425 milyon dolar giriş kaydedildi.
  • 5 – 12 Ocak haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 926 milyon dolarlık güçlü bir artış yaşandı.
  • 12 Ocak itibariyle TCMB brüt rezervleri sınırlı artış gösterirken net rezervlerde ise gerileme yaşandı. Buna göre brüt döviz rezervleri 139,9milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 0,2 milyar dolarlık sınırlı bir artış kaydederken, net uluslararası rezervler ise 29,5 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 2,8 milyar dolar geriledi.

2024 yılının ikinci haftasında, bir önceki hafta kaydedilen net çıkış sonrasında, hisse senedi ve bono piyasasında net yabancı alımı gerçekleşti. Buna göre 5 – 12 Ocak haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında 157,4 milyon dolar, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 425 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdiler. Bir önceki hafta (29 Aralık – 5 Ocak) hisse senedi piyasasında 300 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 46 milyon dolarlık net yabancı satışı gerçekleşmiş ve hisse senedi piyasasında üst üste dokuz haftadır devam eden yabancı girişinin sonladığı dikkat çekmişti. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 1,5 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,4 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

5 – 12 Ocak haftasında yerleşiklerin DTH’larında 745 milyon dolarlık bir yükseliş gözlendi. Kurumlar DTH’ları 521 milyon dolar, hane halkı DTH’ları ise 224 milyon dolar arttı. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 181 milyon dolarlık bir yükseliş görüldü. Özetle, 2024 yılının ikinci haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 926 milyon dolarlık güçlü bir artış yaşandı.

12 Ocak itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 139,9 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 0,2 milyar dolarlık sınırlı bir artış kaydederken, net uluslararası rezervler ise 29,5 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 2,8 milyar dolar geriledi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu