Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

25.01.2024

Portföy Hareketleri 12– 19 Ocak

12 – 19 Ocak Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

Detaylı PDF   -   119 KB

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • 12 – 19 Ocak haftasında hisse senedi piyasasında 145,6 milyon dolarlık bir yabancı alımı görülürken, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 40,3 milyon dolarlık satış görüldü.
  • 12 – 19 Ocak haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 981 milyon dolarlık güçlü bir artış yaşandı.
  • 19 Ocak itibariyle TCMB rezervlerinde önemli bir geri çekilme yaşandı. Buna göre brüt döviz rezervleri 138,2milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,7 milyar dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 23,6 milyar dolar düzeyine indi ve bir önceki haftaya göre 5,8 milyar dolarlık önemli bir düşüşü işaret etti.

12 – 19 Ocak haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net alıcı konumunda yer alırken, bono piyasasında ise sınırlı bir yabancı satışı gerçekleşti.  Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 145,6 milyon dolarlık bir yabancı alımı görülürken, bono tarafında ise repo işlemleri hariç net 40,3 milyon dolarlık satış görüldü. Son bir sene içerisinde hisse senedi piyasasında toplam 1,98 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,3 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

12 – 19 Ocak haftasında yerleşiklerin DTH’larında 508 milyon dolarlık bir yükseliş gözlendi. Kurumlar DTH’ları 751 milyon dolar artarken, hane halkı DTH’ları ise 243 milyon dolar geriledi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 473 milyon dolarlık bir yükseliş görülürken, söz konusu artışın tamamına yakını hane halkı alımlarından kaynaklandı. Özetle, 12 – 19 Ocak haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 981 milyon dolarlık güçlü bir artış yaşandı.

19 Ocak itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 138,2 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,7 milyar dolar gerileme kaydederken, net uluslararası rezervler ise 23,6 milyar dolar düzeyine indi ve bir önceki haftaya göre 5,8 milyar dolarlık önemli bir düşüşü işaret etti.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu