Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

14.12.2023

Portföy Hareketleri 1 – 8 Aralık

1 – 8 Aralık Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • Aralık ayının ilk haftasında hisse senedi piyasasında 562,4 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 900 milyon dolarlık güçlü bir yabancı girişi gerçekleşti.
  • 1 – 8 Aralık haftasında yerleşiklerin altın hariç DTH’larında (parite etkisinden arındırılmış) 434 milyon dolar, altın dahil DTH’larında ise 486 milyon dolar artış yaşandı.
  • 8 Aralık itibariyle TCMB rezervlerindeki artışın sürdüğü izlendi. Buna göre brüt döviz rezervleri haftalık bazda 1,24 milyar artışa 141,45 milyar dolar olurken, net uluslararası rezervler ise 3,37 milyar dolar artışa 38,12 milyar dolar oldu.

Aralık ayının ilk haftasında standart portföy kanallarında güçlü yabancı talebi görüldü. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 562,4 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 900 milyon dolarlık güçlü bir yabancı girişi gerçekleşti. Böylelikle hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste altıncı haftada da devam ederken, Kasım 2020’den bu yana en yüksek yabancı alımı gerçekleşmiş oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 779 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,8 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 210 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,83 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

1 – 8 Aralık haftasında yerleşiklerin DTH’larında 434 milyon dolar (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) artış yaşandı. Hanehalkı DTH’ları 480 milyon dolar gerilerken, kurumlar DTH’ları ise 920 milyon dolar yükseldi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 52 milyon dolarlık sınırlı bir artış görülürken, söz konusu artışın tamamı kurumla kıymetli maden hesaplarındaki yükselişten kaynaklandı. Özetle, aralık ayının ilk haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 486 milyon dolarlık bir artış görüldü.

8 Aralık itibariyle TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 141,45 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,24 milyar dolar artış kaydederek yeni bir rekor düzeye ulaşırken, net uluslararası rezervler ise 38,12 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 3,37 milyar dolar yükseliş gösterdi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları

 (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB,  Tacirler Yatırım


Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   184 KB