Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

09.11.2023

Portföy Hareketleri 27 Ekim – 3 Kasım

27 Ekim – 3 Kasım Haftası Yabancı Portföy Hareketleri ve Para & Banka İstatistikleri

İçerikler

İçerikler

27 Ekim – 3 Kasım haftasında hisse senedi ve tahvil piyasasında net yabancı alımı gerçekleşti. Böylelikle, hisse senedi piyasasında üst üste beş haftadır görülen yabancı satışının ardından 27 Ekim – 3 Kasım haftasında 85,7 milyon dolarlık bir yabancı alımı izlenirken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 27,2 milyon dolarlık bir yabancı girişi yaşandı. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 501,3 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 512,2 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 855 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 471 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

27 Ekim – 3 Kasım haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,06 milyar dolarlık (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) sınırlı bir düşüş yaşandı. Hanehalkı DTH’ları 0,1 milyar dolarlık sınırlı bir artış kaydederken, burada üst üste sekiz haftadır süren DTH azalmasının sona erdiği takip edildi. Kurumlar DTH’ları ise 0,16 milyar dolar geriledi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,12 milyar dolarlık bir gerileme izlenirken, düşüşün tamamına yakını hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki azalıştan kaynaklandı. Özetle, 27 Ekim – 3 Kasım haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,18 milyar dolarlık sınırlı bir düşüş yaşandığı takip edildi.

TCMB rezervleri: Brüt döviz rezervleri 128,49 milyar dolar ile bir önceki haftaya göre 1,85 milyar dolar artış kaydederken, net uluslararası rezervler 24,72 milyar dolar oldu ve bir önceki haftaya göre 0,4 milyar dolar düşüş gösterdi.

Grafikler

Grafikler

Yabancı portföy akımları (yıllık kümülatif, milyon US$, hisse + tahvil)

Kaynak: TCMB,  Tacirler Yatırım Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları

 (altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)


Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   184 KB