Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

14.06.2024

Piyasa Katılımcıları Anketi – Haziran 2024

Yıl sonu enflasyon beklentisi gerilemeye devam etti

Detaylı PDF   -   98 KB

İçerikler

İçerikler

TCMB’nin Haziran 2024 dönemine ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlandı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların haziran ayı aylık TÜFE artış beklentisinin %2,52 olduğunu ve aylık enflasyonda mayıs ayına göre bir düşüş öngörüsünün ön plana çıktığını görmekteyiz. Mayıs anketinde %44,2’den %43,7’ye inen 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin ise haziran anket sonuçlarında da %43,5’e sınırlı da olsa gerileme kaydettiği görülüyor. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminlerinde de gerileme yaşanırken; 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %33,2 seviyesinden %31,8’e, 24 ay sonrasında yönelik enflasyon beklentisinin ise %21,3 seviyesinden %20’3’e geriledi.  Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor. 

Piyasa katılımcıları 27 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin %50 düzeyinde sabit kalmasını bekliyor. Önümüzdeki zaman dilimlerinde bakıldığında, piyasa katılımcılarının 3 ay sonrasında politika faizinin %50 düzeyinde sabit kalmasını beklediği, 12 ay sonrasında ise faizin %35,9 seviyesine ineceğini öngördüğü dikkat çekiyor. 24 aylık vadede ise politika faizinin %23,2 seviyesine çekilmesi bekleniyor. Kurum olarak Para Politikası Kurulu’nun (PPK) haziran ayında politika faizini %50 düzeyine sabit bırakmasını bekliyoruz. Önümüzdeki birkaç ayın enflasyon gerçekleşmesinin gelecek dönem para politikası açısından belirleyici nitelikte olacağı kanaatindeyiz. Mevcut görünümde ek faiz artırımı beklememekle birlikte, enflasyonun aylık eğiliminde beklenen iyileşmenin gerçekleşmemesi durumunda gelecek dönemde ek artırımların gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Enflasyonda hedeflenen düşüş ivmesinin yakalanması durumunda ise yılın son çeyreğine doğru TCMB’nin faiz indirimlerine başlaması açısından manevra alanı oluşabileceğini değerlendiriyoruz.

Anket katılımcılarının ortalama yıl sonu USD/TRY beklentileri 38,8 seviyesinden 37,7 seviyesine gerilemiş durumda.  Mevcut kur seviyeleri göz önüne alındığında, yıl sonu tahminleri nominal olarak %16 civarında bir değer kaybını gösteriyor.

Büyüme ve cari işlemler tarafında ise: Katılımcıların 2024 büyüme tahmini %3,3 seviyesinde, 2025 yılı büyüme tahmini ise %3,7 seviyesine sabit kalarak önceki aya göre değişim göstermedi.  Cari açık beklentilerinin ise 2024 yıl sonu için 30,5 milyar dolardan 29 milyar dolara, 2025 sonu için ise 28,7 milyar dolardan 28,4 milyar dolara indiğini görmekteyiz. Kurum olarak 2024 yılı büyüme tahminimiz %3, cari işlemler açığı tahminimiz ise 33 milyar dolar seviyesinde. Yılın ilk çeyreğinde izlediğimiz canlı iç talep görünümünün yılın ikinci çeyreği itibariyle etkisini yitirmeye başlayacağını ve büyüme dinamiklerinde özellikle ikinci yarı itibariyle gözle görülür bir yavaşlama olacağını öngörüyoruz.

Grafikler

Grafikler

Orta Vadeli Enflasyon Beklentileri (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu