Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

15.03.2024

Piyasa Katılımcıları Anketi – Mart 2024

Mart ayında politika faizinde değişiklik beklenmiyor

Detaylı PDF   -   99 KB

İçerikler

İçerikler

TCMB’nin Mart 2024 dönemine ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlandı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların mart ayı aylık TÜFE beklentisinin %3,43 olduğunu ve aylık enflasyonda şubat ayına göre bir gerileme yaşanmasının beklendiğini görmekteyiz. Şubat anketinde %43 seviyesinde oluşan 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin ise mart anket sonuçlarında %44,2’ye yükseldiği takip edildi. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminlerinde ise sınırlı bir gerileme yaşandı. Buna göre 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %37,8 seviyesinden %36,7’ye, 24 ay sonrasında yönelik enflasyon beklentisinin ise %23 seviyesinden %22,67’ye geriledi.  Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor. 

Piyasa katılımcıları 21 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin %45 düzeyinde sabit kalmasını bekliyor. Önümüzdeki zaman dilimlerinde bakıldığında, piyasa katılımcılarının 3 ay sonrasında politika faizinin %46,85 düzeyine yükselmesini beklediği, 12 ay sonrasında ise faizi %36,96 seviyesinde öngördüğü dikkat çekiyor. 24 aylık vadede ise politika faizinin %24,4 seviyesine indirilmesinin beklendiğini görüyoruz. Kurum olarak 21 Mart’ta gerçekleşecek olan toplantıda PPK’nın politika faizinde değişikliğe gitmeyerek faizi %45 düzeyinde sabit tutmasını bekliyoruz. Beklentilerin üzerinde gelen şubat TÜFE verilerinin ardından piyasalarda ek artırım beklentilerinin güçlendiğini görmekle birlikte, merkez bankasının ek faiz artırım kararı vermeden önce birkaç ay daha enflasyon verilerini görmek isteyeceği kanaatindeyiz. Mevcut durumda TCMB’nin daha fazla faiz artırımı yapmak yerine piyasada yıl sonuna doğru yoğunlaşan faiz indirim beklentilerini ötelemeye yönelik bir iletişim içerisinde olmasını bekliyoruz. Ancak mart ve nisan ayı enflasyon datalarının da fiyat artışlarında bir yapışkanlığı işaret etmesi durumunda ikinci çeyrek itibariyle faiz artırım beklentilerinin daha da güçlenmesi söz konusu olabilir.

Anket katılımcılarının ortalama yıl sonu USD/TRY beklentileri 40 seviyesinden 40,5 seviyesine yükselmiş durumda.  Mevcut kur seviyeleri göz önüne alındığında, yıl sonu tahminleri nominal olarak %25 civarında bir değer kaybını gösteriyor.

Büyüme ve cari işlemler tarafında ise: Katılımcıların 2024 büyüme tahmini %3,3 seviyesinde, 2025 yılı büyüme tahmini ise %3,8 seviyesinde sabit kaldı.  Cari işlemler beklentilerinin ise 2024 yıl sonu için 33,3 milyar dolar, 2025 sonu için ise 31,8 milyar dolarlık bir cari açık öngörüsünü yansıttığını görmekteyiz. Kurum olarak 2024 yılı büyüme tahminimiz %3, cari işlemler açığı tahminimiz ise 33 milyar dolar seviyesinde. Önümüzdeki dönemde içinde talep dinamiklerinde gözlemlenebilecek yavaşlamanın boyutu, küresel talep koşulları ve enerji fiyatlarındaki gelişmeler cari açıktaki iyileşmenin seyri açısından önemli olacak.

Grafikler

Grafikler

Orta Vadeli Enflasyon Beklentileri (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu