Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

01.12.2023

İSO Türkiye İmalat PMI

Kasım Türkiye İmalat PMI verileri

İçerikler

İçerikler

Önemli Notlar

  • İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI verisi kasım ayında 48,4 seviyesinden 47,2 seviyesine inerek bu yılın dip seviyesini tazeledi.
  • Gerileme kaydeden Reel Sektör Güven Endeksi (RSGE) verileri kasım ayına ilişkin aktivite kaybı sinyalleri vermişti
  • 2023 GSYİH büyüme beklentimiz %4 seviyesinde. 2024 GSYİH büyüme beklentimizi ise %3,6 seviyesinden %3’e revize ettik.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI verisi kasım ayında 48,4 seviyesinden 47,2 seviyesine inerek bu yılın dip seviyesini tazeledi. İmalat PMI verisinin böylelikle üst üste beşinci ayında da 50 eşik değerin altında kaldığı dikkat çekti. Diğer yandan veride gözlemlenen yavaşlamanın son bir yılın en sert düzeyinde gerçekleştiği izlendi.

İSO tarafından veri ile birlikte açıklanan notta kasım ayında satın alma faaliyetlerinin yanı sıra firmaların girdi ve nihai ürün stoklarında da azalma gözlendiği vurgulandı. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki durağan piyasa koşullarının son çeyrek ortasında yeni siparişlerin ivme kaybının sürmesine ve böylece Kasım 2022’den bu yana en sert yavaşlamanın kaydedilmesine yol açtığı ifade edilirken, jeopolitik gerginlikler ve ham madde teminindeki zorlukların da üretimin gerilemesinde etkili olduğu belirtildi.

İmalat PMI 2Ç23’te ortalama 51,5 ile bir önceki çeyrek ortalamasına göre (50,4) önemli bir iyileşme göstermiş, ardından 3Ç’23’te 49,6’ya gerilemişti. Yılın son çeyreğine ilişkin gelen öncü verilerin büyümeye ilişkin yavaşlama sinyalleri verdiklerini görmekteyiz. Bu çerçevede üçüncü çeyrekte görülen yıllık %5,9’luk güçlü büyümenin ardından yılın son çeyreğinde daha ılımlı bir büyüme görünümü ile birlikte 2023 yılı büyümesinin %4 seviyesinde oluşmasını bekliyoruz. 2024 büyüme beklentimizi ise %3,6 seviyesinden %3 seviyesine revize ettik.

Gerileme kaydeden Reel Sektör Güven Endeksi (RSGE) verileri kasım ayına ilişkin aktivite kaybı sinyalleri vermişti. Arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) kasım ayında 103,3 seviyesinden 100,2 seviyesine gerilerken, mevsim etkilerinden arındırılmış endeksin ise 105,3 seviyesinden 103,9 seviyesine gerilediği takip edildi. Arındırılmamış veride endeks değerinin Aralık 2022’den bu yana en düşük düzeyi işaret ettiği görülmüştü.

Dün açıklanan MÜSİAD SAMEKS verileri ise imalat tarafında kasım ayında bir toparlanma yaşandığının altını çizdi. MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS (Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi) Bileşik Endeksi, kasım ayında aylık bazda 0,8 puan artarak 51,6’ya yükseldi. SAMEKS Hizmet Sektörü Endeksi aylık bazda 0,8 puanlık bir yükseliş kaydederek 51,3’e çıkarken SAMEKS İmalat Endeksi ise 1,4 puanlık artışla 52,2’ye yükseldiği takip edildi.

Grafikler

Grafikler

İmalat Sektörü PMI Endeksi (3-aylik HO)

Kaynak: Bloomberg, Tacirler Yatırım

İmalat PMI ve GSYİH büyüme

Kaynak: Bloomberg, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   175 KB