Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

26.04.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   1.4 MB

Güne Başlarken

Günaydın. ABD’de 1Ç24 GSYH büyüme verisi beklentilerin çok altında açıklanırken bugün açıklanacak çekirdek PCE verisinin öncü göstergeleri enflasyonda katılığın sürdüğüne işaret etti. Bu veriler sonrasında, Fed’den faiz indirim tahminleri Aralık ayına ötelendi, ancak bunun piyasalar üzerindeki baskısı sınırlı. Bu sabah, Japonya Merkez Bankası’nın aylık 40 milyar dolara yakın tahvil alım kararı açıklaması, özellikle teknoloji şirketlerine alım getirirken ABD ve Avrupa vadelileri de güne olumlu başlıyor. BIST’te, PPK’nın politika faizini beklediğimiz gibi %50’de bırakması önemli bir etki yaratmadı, ancak dün ABD verileri sonrası satış geldi. Buna rağmen, 9700 üzerinde kapatmayı başaran BIST’te bugün yeniden tepki alımları bekliyoruz. Piyasalar saat 15:30’da ABD’de açıklanacak çekirdek PCE verisini bekleyecektir. %2,8’den %2,7’ye gerilemesi beklenen yıllık verinin beklentilerin altında kalması pozitif, üzerinde kalması negatif fiyatlanabilir. Türkiye 5 yıllık CDS primleri ise düne göre hafif aşağıda ve güne 309 baz puandan başlıyor.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Şirket ve Sektör Haberleri

 • OZKGY (Negatif): Özak GYO, 4Ç23 finansal sonuçlarını 2,9 milyar TL net zarar ile açıkladı. Açıklanan sonuç üzerinde 2,1 milyar TL düzeyinde net finansal gider ve 1,7 milyar TL düzeyinde net esas faaliyet gideri etkili oldu. Şirket, bir önceki çeyrek 357 milyon TL net kar, bir önceki yılın aynı döneminde ise 3 milyar TL net kar ile açıkladı.
 • ARASE (Nötr): Doğu Aras Enerji, 4Ç23 finansal sonuçlarını 2,9 milyar TL net kar ile açıkladı. Net kar üzerinde 3,5 milyar TL düzeyinde ertelenmiş vergi geliri etkili oldu. Şirket, bir önceki çeyrek 1,34 milyar TL net kar, bir önceki yılın aynı döneminde ise 618 milyon TL net zarar ile açıklamıştı.
 • RAYSG (Pozitif): Ray Sigorta, 1Ç24 finansal sonuçlarını 924 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %647, yıllık bazda ise %655 arttı. Açıklanan net karda 856 milyon TL tutarında hayat dışı teknik gelirlerin etkisi oldu.
 • TAVHL (Hafif Pozitif): Tav Havalimanları, 1Ç24 finansal sonuçlarını 298 milyon TL net kar ile açıkladı. Negatif sezonsallığa rağmen güçlü operasyonel karlılık ile 2,7 milyar TL düzeyinde FAVÖK yaratımı gerçekleşti. Etkin maliyet yönetiminin operasyonel karlılık üzerinde pozitif etkileri gözlemlendi.
 • TURSG (Pozitif): Türkiye Sigorta, 1Ç24 finansal sonuçlarını 3,5 milyar TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %235, yıllık bazda ise %557 arttı. 4,6 milyar TL düzeyinde hayat dışı teknik gelirlerden elde edilen primlerin net kar üzerinde etkisi oldu.
 • AGYO: Atakule GYO, 4Ç23 finansal sonuçlarını 622 milyon TL net kar ile açıkladı. Şirket, bir önceki çeyrek 12 milyon TL net kar, bir önceki yılın aynı döneminde ise 1,3 milyar TL net kar ile açıklamıştı.
 • CEMAS: Çemaş Döküm, dolaylı iştiraki Işıklar İnşaat’ın 2 ayrı fabrika hattı ile klinker tuğla üretimi yapan üretim tesislerinde bir fabrika hattının iç piyasadaki talep yetersizliği satış fiyatlarımıza ve ihracat satışlarımıza olumsuz yansımaları nedeniyle süresiz kapatılmasına karar verdi.
 • ECILC: Eczacıbaşı İlaç, pay başına brüt 1,18 TL temettü dağıtma kararı aldı. Temettü verimi %2,34 düzeyinde.
 • ECZYT: Eczacıbaşı Yatırım, pay başına brüt 5,2 TL temettü dağıtma kararı aldı. Temettü verimi %2,22 düzeyinde.

Ekonomi ve Politika Haberleri

Politika faizinde değişikliğe gidilmedi

Para Politikası Kurulu (PPK) dünkü toplantısı sonucunda, piyasa beklentisi ve kurum beklentimiz paralelinde politika faizinde değişikliğe gitmeyerek faizi %50 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metnini incelediğimizde, mart ayında atılan adımların etkisiyle finansal koşulların önemli ölçüde sıkılaştığı vurgulanırken, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerinin de yakından izlendiğinin alt çizildi. Beklentimize paralel olarak karar metninde “Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.” ifadesi yinelenerek ek artırımlara açık kapı bırakılmaya devam edildi.

 • Nisan ayı PPK kararının ardından 8 Mayıs Perşembe günü 10:30’da TCMB Başkanı Karahan tarafından gerçekleştirilecek olan 2024 yılı ikinci çeyrek Enflasyon Raporu sunumu piyasalar tarafından yakından takip edilecek.
 • Bir sonraki PPK toplantısı 23 Mayıs’ta gerçekleşecek. Mevcut görünümde ek faiz artırımı beklememekle birlikte, enflasyonun aylık eğiliminde beklenen iyileşmenin gerçekleşmemesi durumunda ek artırımların gündeme gelmesi söz konusu olabilir.

Ayrıntılı raporumuz için tıklayınız.

KKM ve TL mevduat için tesis edilen ZK’lara uygulanan faiz tavanları yukarı çekildi

TCMB, KKM ve TL mevduat için tesis edilen ZK’lara uygulanan faiz oranlarında değişikliğe gitti. Yapılan açıklamada;

 • KKM için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına yenileme ve TL’ye geçiş oranı seviyesine göre uygulanan faiz oranı üst sınırının politika faiz oranının %60’ı olarak belirlenmesine,
 • TL mevduat için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarına TL’ye geçiş oranı seviyesine göre uygulanan faiz oranı üst sınırının politika faiz oranının %80’i olarak belirlenmesine karar verildi.

Bu çerçevede KKM için tesis edilen zorunlu karşılıklarda, yenileme ve TL’ye geçiş hedeflerine uyan bankalara ödenebilecek maksimum faiz oranı %36 seviyesinden %40’a çıkarıldı. 1 – 3 ay arası TL mevduatlarda ise yine zorunlu karşılıklara ödenebilecek faiz tavanı %36’dan %40’a yükseltildi. TCMB, zorunlu karşılıklara ödenen faizlerde artırıma giderek piyasalardaki fazla likiditenin sterilizasyon sürecinin devamını hedeflerken, aynı zamanda  KKM'den TL mevduata geçiş teşvikini de artırarak KKM’den çıkış stratejisini (i) bir yandan hızlandırmayı, (ii) diğer yandan da buradan dönen tutarların döviz yerine TL mevduata dönmesini hedefliyor .

TCMB net uluslararası rezervlerinde sert düşüş yaşandı

Dün açıklanan rezerv verilerine göre 12 – 19 Nisan döneminde TCMB net uluslararası döviz rezervleri 5,7 milyar dolarlık sert bir düşüş kaydederek 15 milyar dolara indi. Söz konusu rezerv seviyesi Ağustos 2023’ten bu yana en düşük düşeyi işaret ediyor. Brüt döviz rezervi ise 12 – 19 Nisan haftasında 1 milyar dolara yakın gerileyerek 126,4 milyar dolara indi. Swaplar hariç net rezervi ise 19 Nisan itibariyle -52,6 milyar dolar düzeyinde hesaplıyoruz.

Saat 14:30’da yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak

Bugün 12 – 19 Nisan haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistiklerini karşılayacağız. Her hafta perşembe günü açıklanan haftalık veriler bu hafta 23 Nisan tatili sebebiyle bugün açıklanacak. En son 5 – 12 Nisan haftasına ilişkin açıklanan verilerde hisse senedi piyasasında 160 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 38,2 milyon dolarlık yabancı girişi gerçekleşti. Para & banka istatistikleri cephesinde ise 5 – 12 Nisan haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 341 milyon dolarlık bir düşüş gerçekleşti.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

Nisan ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 10.547 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 10.650 ve ardından 10.800 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 10.450 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 10.200 puan seviyesi.

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

İndikatör Yorum

 • Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerinin hemen altında. Nötr.
 • MACD (orta vadeli trend göstergesi): ): MACD (26,12) ALIM bölgesinde devam ediyor, ancak burada bir sıkışma görüyoruz. Nötr.
 • RSI (trendin gücünü gösterir): Aşırı alım bölgesinin hemen altında, momentumunu koruyor. Pozitif.
 • Hareketli Ortalamalar: BIST 100 endeksi 5-g hareketli ortalamasının üzerinde tutunmaya devam ediyor. Pozitif.

FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Dün dolar endeksinde görülen oynaklık GoÜ para birimlerinin karışık bir seyir izlemesine yol açarken, Türk lirası dolar karşısında %0,12lik yükseliş kaydederek en iyi performans gösteren GoÜ para birimleri arasında yer aldı. Bununla birlikte dün 32,57 seviyesi yakınında 32,54 seviyesine doğru geri çekilen kur günü düşüşle tamamladı. Risk primi cephesinde ise Türkiye 5 yıllık CDS priminin 310,41 baz puandan 309,45 baz puana sınırlı bir geri çekilme kaydettiğini gözlemledik. Kurda kısa vadeye ilişkin 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

Bu sabah saatlerinde düşüş kanalının üst sınırına kadar ulaşmış olan paritede kanal sınırının geçtiği 1,0726 – 1,0730 bandını yakından izleyeceğiz, zira yükselişlerin devamlılığı açısından bu direnç bölgesinin aşılması önem arz ediyor. Bu bölgenin aşılması durumunda 1,0760 ve 1,0820 dirençleri gündeme gelebilir. Aşağıda ise 1,07, 1,0675 ve 1,0620 seviyeleri destek konumunda. Bu noktada, paritedeki mevcut hareketi bir düzeltme olarak okumakla birlikte, gelecek dönemde dolar lehine hareketin devam edebileceği görüşündeyiz.

XAU/USD

Son üç günlük düşüşüne dün ara veren ons altın günü 2.332,55$ seviyesinden %1’e yakın yükselişle tamamladı. Teknik göstergeler aşağı yönlü düzeltme eğiliminin sürdüğünün sinyalini verdiğinden ötürü yükselişleri henüz temkinli karşılamakta fayda görüyoruz. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 2.328$, 2.305$ ve 2.285,79$ desteklerini takip edeceğiz. Yukarıda ise 2.360$, 2.378$ ve 2.400$ seviyeleri direnç konumunda. Altında gelecek döneme ilişkin yükseliş potansiyelinin korunduğu görüşünde olmakla birlikte, mevcut düşüşü bir düzeltme olarak okuyoruz.

XAG/USD

Gümüş fiyatları dün %1’e yakın yükseliş kaydederek 27,44$ seviyesinden günü tamamlarken, altın / gümüş rasyosu ise 85 seviyesine indi. Teknik görünümde kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran gümüşte, kanal kırılması ve teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller çerçevesinde aşağı yönlü düzeltmenin bir süre daha etkili olabileceği görüşündeyiz. Düşüşün sürmesi durumunda 27,70$, 27$ ve 26.64$ destekleri takip edilecek. Yukarı yönlü hareketlerde ise 27,70$, 28$ ve 28,30$ seviyeleri direnç konumunda.