Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

02.04.2024

Günlük Bülten

Tacirler Yatırım

Detaylı PDF   -   1.3 MB

Güne Başlarken

Günaydın. Küresel risk iştahı bu sabah yatay. ABD’de enflasyonist göstergelerin güçlü seyri, Fed’den faiz indirim beklentilerini ileri tarihlere öteliyor ve piyasa moralini bozuyor. İçeride, ekonomi yönetiminden gelen Orta Vadeli Program’ın kararlılıkla sürdürüleceği mesajları BIST’i destekledi. Yabancı yatırım bankalarından da benzer şekilde, ekonomi programının sürdürülmesinin TL varlıklar açısından destekleyici olacağına dair yorumlar görüyoruz. Dün, pozitif açılışın ardından önce %3’ün üzerinde düşüş, ardından %2’ye yakın yükseliş sergileyen BIST’te günün sonunda yatay bir kapanış gördük. BIST’te bugün daha sakin ve hafif toparlanma eğiliminde bir gün bekliyoruz. Orta vadeli bir trend göstergesi olarak takip ettiğimiz MACD indikatörü, dün alım sinyali üretti. Bu sinyalin devam edip etmediği izlenmeli. XU100 için gün içi dirençler 9260 ve 9340, destekler 9080 ve 8960. Günün ajandasında Avrupa’da imalat PMI ve 1 – 3 yıllık enflasyon beklentileri, ABD’de ise fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri izlenecek. Türkiye 5 yıllık CDS primleri, 310 baz puan ile dün sabah ile aynı seviyelerde işlem görüyor.

Günlük Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Haftalık Teknik Analiz Bazlı Hisse Önerileri

Şirket ve Sektör Haberleri

 • ARCLK: Arçelik, Whirlpool Europe paylarının tamamının %75 Beko B.V. %25’i Whirlpool EMEA olmak üzere tahsis edildiğini açıkladı. Arçelik'in işleme konu bağlı ortaklıklarının 2023 yıl sonu konsolide net cirosu yaklaşık 2,4 milyar EUR, Whirlpool'un işleme konu Avrupa bağlı ortaklıklarının 2023 yıl sonu konsolide net cirosu ise kesinleşmeyen finansal bilgilere göre yaklaşık 3 milyar EUR olarak hesaplanmaktadır.
 • BOBET: Boğaziçi Beton, 4Ç23 finansal sonuçlarını 554 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %108, yıllık bazda ise %193 oranında arttı.
 • DAPGM: Dap GYO, 4Ç23 finansal sonuçlarını 191 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %80, yıllık bazda ise %82 daraldı.
 • POLHO: Polisan Holding, 4Ç23 finansal sonuçlarını 338 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar, çeyreklik bazda %10 artarken, yıllık bazda ise %81 daraldı. Ek olarak Polisan Holding, pay başına brüt 0,12 TL temettü dağıtma kararı aldı. Temettü verimi %0,72 düzeyinde.
 • ARDYZ: ARD Yazılım, 7,9 milyon TL tutarında sözleşme imzaladı. Tutar, 12 aylık gelirlerinin %1’ine tekabül ediyor.
 • GESAN: Girişim Elektrik, 4,9 milyon USD tutarında sözleşme imzaladı. Tutar, 12 aylık USD bazlı gelirlerinin %1’ine tekabül ediyor.
 • TABGD: TAB Gıda, 1Ç24 döneminde 45 yeni restoran açılışıyla toplam restoran sayısı 1.654 adede ulaşmıştır.
 • MEDTR: Meditera, 4Ç23 finansal sonuçlarını 4 Nisan’da açıklayacağını duyurdu.
 • AYGAZ: Aygaz, pay başına brüt 6,85 TL temettü dağıtma kararı aldı. Temettü verimi %4,39 düzeyinde.
 • VBTYZ: VBT Yazılım, 538 bin USD tutarında sözleşme imzaladı. Tutar, 12 aylık USD bazlı gelirlerinin %1’ine tekabül ediyor.
 • BRISA: Bridgestone, Aksaray fabrikasında 27 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında, İzmit fabrikasında ise 26 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında rutin bakım duruşu gerçekleştirileceğini açıkladı.
 • EBEBK: Ebebek, pay başına brüt 0,50 TL temettü dağıtma kararı aldı. Temettü verimi %1,06 düzeyinde.

Ekonomi ve Politika Haberleri

TCMB net döviz rezervlerinin geçtiğimiz hafta 16,2 milyar dolara yükseldiğini hesaplıyoruz

TCMB analitik bilanço üzerinden yaptığımız hesaplamalar çerçevesinde 22 – 29 Mart haftasında TCMB brüt rezervlerinin 45,3 milyon dolarlık sınırlı bir düşüşle 123,50 milyar dolara indiğini, net uluslararası rezervlerin ise 1,04 milyar dolarlık yükselişle 16,2 milyar dolara yükseldiğini hesaplıyoruz. TCMB net rezerv değişim verileri perşembe günü 14:30’da yayınlanacak.

İmalat PMI mart ayında 50’ye geriledi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI mart ayında 50,2 seviyesinden 50 seviyesine indi. Hatırlanacağı üzere PMI şubat ayında 50,2 seviyesine yükselerek Haziran 2023’ten bu yana ilk defa 50 eşik değerin üzerine çıkmıştı. İmalat sektörüne yönelik üretim verisi mart ayında 50 eşik değerde oluşarak büyüme tarafında kalmaya devam etse de şubat ayındaki yükseliş momentumunun korunamadığı dikkat çekiyor.

 • İSO tarafından veri ile birlikte açıklanan notta mart ayında imalat sektöründeki faaliyet koşullarında önemli bir değişim yaşanmadığına yer verildi. Veri ile birlikte açıklanan notta imalat sanayi üretiminin söz konusu ay içerisinde oldukça sınırlı bir artış kaydettiği vurgulanırken, yeni siparişler ve istihdam hacimlerinde ise düşüşün devam etmesine rağmen durma noktasına yaklaştığı belirtildi.
 • Türkiye’de büyüme iç talep dinamiklerinin etkisi ile güçlü kalmaya devam ederken, öte yandan artan maliyetler ve sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle sanayi üretiminde ise zayıf seyir etkili oluyor.
 • Yılın ilk çeyreğinde büyümedeki temel sürükleyici faktörün özel tüketim harcamaları olmasını, ikinci çeyrek sonu itibariyle ise bu kanattaki katkının sönümlenmesini bekliyoruz.

Ayrıntılı rapor için tıklayınız.

VIOP 30 Teknik Analiz

VIOP 30 Teknik Analiz

Nisan ayı VIOP 30 endeks kontratı, geçtiğimiz işlem gününde 10.179 puan seviyesinden günlük kapanış gerçekleştirdi. Bugün yukarı yönlü hareketlerde ilk olarak 10.300 ve ardından 10.450 puan seviyelerini takip edeceğiz. Aşağı yönlü olası hareketlerde ise 10.000 puan seviyesi ilk destek noktamızı oluştururken, ana desteğimiz 9.900 puan seviyesi..

BIST 100 Teknik Analiz

BIST 100 Teknik Analiz

Momentum (trendin ivmesini gösterir): 100 eşik değerinin üzerinde tutunuyor. Nötr.

MACD (orta vadeli trend göstergesi): MACD (26,12) dün gün içi hareketlere bağlı olarak ALIM sinyali üretti. Sinyalin korunup korunmadığı takip edilmeli. Olumlu.

RSI (trendin gücünü gösterir): “Nötr” bölgede, ancak yönünü yukarı çevirdi. Olumlu.

Hareketli Ortalamalar: BIST 100 endeksi, 5-g, 22-g ve 50-g hareketli ortalamalarının üstünde. Olumlu.

FX Teknik Analiz

FX Teknik Analiz

USD/TRY

Yerel seçimlerin ardından yeni haftanın ilk işlem gününde Türk lirası dolar karşısında %0,3’ün üzerinde değer kazanarak GoÜ para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi konumunda yer aldı ve pozitif ayrıştı. TL’deki olumlu ayrışma ile birlikte dün düşüş kaydeden USDTRY paritesi, cuma günkü 32,3755 kapanış seviyesinden dün itibariyle 32,2757 seviyesine geriledi. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise dün 310,07 baz puandan yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Kısa vadeye ilişkin olarak kurda 32 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksi yükselişini 105 seviyesi üzerine taşıyarak (105,07) 14 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, EURUSD paritesi ise 1,0731 seviyesine kadar gerileyerek şubat ortasından bu yana en düşük seviyesine indi. Paritede kısa vadeli aşağı yönlü risklerin korunduğunu izliyoruz.  Yükseliş çabalarının satış fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam ettiği EURUSD paritesinde aşağı yönlü eğilimin sürmesi durumunda 1,07 ve 1,0675 desteklerini izleyeceğiz. Yukarıda ise 1,0760 ve 1,0820 seviyeleri direnç konumunda.

XAU/USD

Dün piyasa açılışında 2.265$ üzerini test ederek rekor tazeleyen ons altında kısa vadeli yükseliş eğiliminin korunduğunu izliyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda altındaki güçlü seyrin devamını bekliyoruz. Teknik ve temel gelişmeleri analiz ettiğimizde altının bu yıl yükseliş hareketini henüz tamamlamamış olduğunu kanaatine varıyoruz. Rekor yüksek seviyelerde hareket eden altında önemli bir direnç bulunmamakla birlikte, teknik göstergeler kısa vadede 2.200$ – 2.300$ bandında bir seyrin etkili olabileceğini işaret ediyor.

XAG/USD

Haftanın ilk işlem gününde 25,38$ seviyesine kadar tırmanan gümüş, öğleden sonra kazançlarının bir kısmını silerek günü %0,3’lük sınırlı bir yükselişle 25,08$ puandan tamamladı. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda gümüşün kısa vadede 25,80$ direnç seviyesinin altında işlem görmeye devam edebileceği ve yakın vadede 24$ – 25,80$ seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. Gümüşte 25,80$ direnç bölgesini takip etmeye devam edeceğiz, zira yükselişlerin istikrar kazanması açısından bu direncin aşılması önem arz ediyor.