Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

29.12.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   419 KB

Haber Başlıkları

 • Küresel tahvillerdeki yükseliş hareketini yorumladığımız ve küresel piyasalara ilişkin 2024 yılı beklentilerimizi ele aldığımız çalışmamızı bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
 • ABD’nin Maine eyaletinin en üst düzey seçim yetkilisi Shenna Bellows, Kasım 2024’teki oylamada başkan adayı olmak
  isteyen Donald Trump’ın, 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’nda yaşanan olaylara neden olan tutum ve açıklamaları nedeniyle eyaletteki Cumhuriyetçi ön seçimlerine katılamayacağına hükmetti. Karara itiraz edilmesi bekleniyor.
 • ABD borsaları günü karışık bir seyirle tamamlarken, Dow Jones endeksinin kapanışta rekor tazelediği takip edildi. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,14 artışla 37.710,10 puana yükselerek yeni bir rekor seviyeye imza atarken, S&P 500 endeksi ise %0,04 yükselişle 4.783,35 puana çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın bir seyir izledi. Nasdaq endeksi ise %0,03 düşüşle 15.095,14 puana geriledi.
 • Avrupa borsalarının ise dünü düşüşle tamamladığı gözlendi. Kapanışta gösterge endeksi Stoxx Europe 600 %0,11 değer kaybederek 478,08 puana düştü. Almanya'da DAX 30 endeksi %0,24 düşerek 16.701,55 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,48 değer kaybederek 7.535,16 puana geriledi. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %0,30 gerileyerek 30.331,17 puana indi. İngiltere'de ise FTSE 100 endeksi %0,03 azalarak 7.722,74 puana geriledi.
 • Bu sabah saatlerinde ABD endeks vadelileri alıcılı seyrederken, Avrupa vadelilerinde ise karışık bir resim ön planda. Asya piyasaları ise satış ağırlıklı bir seyir izliyor.
 • ABD’de Haftalık İşsizlik Başvuruları 210.000 olan piyasa beklentisinin üzerinde gelerek 218.000 olarak gerçekleşirken, önceki haftanın verisi 205.000’den 206.000’e revize edildi.
 • ABD’de Bekleyen Konut Satışları kasım ayında %0,9’luk artış beklentisine karşın %0 ile bir önceki aya göre değişim göstermedi. Böylece satışlar verinin tutulmaya başlandığı 2001’den bu yana en düşük seviyesinde kaldı.
 • Hafta içerisinde son beş ayın en düşük seviyelerini test eden dolar endeksinin dün kayıplarının bir kısmını telafi ettiği takip edildi. Dün yeniden 101 seviyesi üzerine yükselen endeks, günü 101,23 seviyesinden yükselişle tamamladı.
 • Yılın son işlem gününde USDTRY paritesinin 29,50 seviyesinden işlem gördüğü takip ediliyor. Teknik göstergeler kurun 29 seviyesi üzerinde tutunmaya devam edebileceğinin sinyalini verirken, kısa vadede 29 – 30 bandında bir seyrin ön plana çıkabileceğini işaret ediyor.
 • Dolar endeksinde dün gözlemlenen toparlanma ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalının üst çizgisinden direnç gören paritenin kanal direncinden yönünü aşağı çevirdiği ve beklediğimiz satış fırsatını sunduğu takip edildi.
 • Yılın son işlem gününde 2070$ seviyesi üzerinde işlem görmekte olan ons altın, bu yılı %12’nin üzerinde bir yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Dolar endeksinin yeniden 101 üzerine yerleşmesi ile birlikte kazançlarının bir kısmını silen gümüş ise bu sabah saatlerinde 24$ altına gerilemiş durumda.
 • Petrol fiyatları bu yılı düşüşle tamamlamaya hazırlanıyor.
 • Bu sabah saatlerinde varil başına 80$ seviyesi altında hareket eden Brent petrol, yılı %5’in üzerinde kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor. Varil başına 72$ seviyesi civarında işlem görmekte olan ham petrol ise yıl başından bu yana %6’nın üzerinde değer kaybına işaret ediyor.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

ABD Aralık Ayı Chicago PMI Endeksi

17:45

50

55,8

Makroekonomik Gelişmeler

Küresel tahvillerdeki görünüm ve 2024 beklentilerimiz

Aşağıda 24 bölgede yatırım yapılabilir seviyedeki yerel para birimi cinsi hazine, devlet ve şirket tahvilleri ve varlığına dayalı menkul kıymetler dikkate alınarak hesaplanan Bloomberg Küresel Tahvil Endeksi’nin grafiği yer alıyor. Son dönemde küresel tahvillerde önemli bir değerlenme yaşanırken, global faiz hadlerindeki düşüşün büyük ölçüde hızlandığı takip edildi. 2024 yılında gelişmiş ülke merkez bankalarının yönünü faiz indirimlerine döneceği beklentileri ile birlikte küresel tahvillerin tarihinin en güçlü iki aylık artışını kaydetmekte olduğu izleniyor. 1 Kasım’dan bu yana %9’un üzerinde yükseliş kaydeden Bloomberg Küresel Tahvil Endeksi, tahvillere olan talebin güçlendiğini ve piyasalardaki agresif faiz indirim beklentilerinin etkili olmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.


2024 yılında tahvillerdeki değerlenmenin daha kademeli bir seyir izleyerek devam etmesini beklemekteyiz. Küresel piyasalara ilişkin beklentilerimizi kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Euro Bölgesi ekonomisinde bu yılın son çeyreğinde olumlu baz etkisinin de yardımıyla enflasyondaki gerilemenin hızlandığı takip edildi. Enflasyonda istenilen düzeye yaklaşılan Euro Bölgesinde, büyüme görünümü ise oldukça zayıf kalmaya devam ediyor. Bu görünüm altında 2024 yılı içerisinde, derinleşen durgunluk sinyalleri ve ekonominin gevşemeye duyacağı ihtiyaç dolayısı ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Fed’den daha önce faiz indirimine gitmesini beklemekteyiz.
 • 2024’ün ilk çeyreğinde ABD’de enflasyondaki gerilemenin istikrarlı bir şekilde devam ettiğini görmeyiz bekliyoruz. Gerileyen enflasyon ortamında efektif sıkılaşmanın önüne geçmek ve reel getirilerde oluşabilecek yukarı yönlü bir baskının önüne geçmek adına Fed’in ikinci yarıda faiz indirimlerine başlamasını bekliyoruz. Piyasalarda şu anda fiyatlanan “Mart ayı faiz indirimi” beklentilerini aşırı bir fiyatlama olarak okuyor ve bu fiyatlamaların bir düzeltme ihtimalini artırdığını düşünüyoruz.
 • Bu beklentilerimiz çerçevesinde 2024 yılı içerisinde global faiz hadlerindeki geri çekilmenin kademeli olarak devam edeceği, bununla birlikte değerli metallerdeki yükseliş eğiliminin korunacağı görüşündeyiz. Ons altında 2000$ üzerindeki hareketin sürmesini beklemekle birlikte, birkaç hafta önce görülen 2145$ hareketini bir “ön gösterim” olarak yorumlamakla birlikte, hızlı ve agresif artışlardan ziyade ons altında istikrarlı ve kademeli bir yükseliş eğilimi bekliyoruz.
 • Dolar endeksindeki hızlı gerileme hareketleri çerçevesinde EURUSD paritesindeki yukarı yönlü eğilimin kısa vadede devamı beklenebilir. Ancak genel görünüm itibariyle iki temel sebepten ötürü euronun dolar karşısındaki yükselişlerinin geçici görüyoruz: (i) ECB ve Fed’in faiz indirim motivasyonlarının farklı olacağı – ECB’nin ekonomik aktivitenin gevşeme ihtiyacı nedeniyle faiz indireceği, Fed’in ise efektif sıkılaşma ve reel getiri ayarlaması dolayısı ile indirimleri gündeme getireceği ve (ii) ECB’nin Fed’den daha erken faiz indireceği beklentimiz sebebiyle euronun dolar karşısındaki yükselişlerini sınırlı görmeye devam ediyoruz.
 • ABD ekonomisine yönelik Goldilocks senaryosunun ön planda olduğunu ve yumuşak iniş çerçevesinde risk algısı açısından elverişli bir ortam sunan bir zeminin oluştuğunu gözlemliyoruz. Küresel merkez bankalarından gelecek olan faiz indirim hamlelerinin de etkisi ile birlikte gelecek sene içerisinde güçlü risk iştahının piyasalarda etkili olabileceğini değerlendiriyoruz.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Dün GoÜ para birimleri genelinde karışık bir resmin ön plana çıktığı izlenirken, TL ise dolar karşısında %0,23’lük değer kaybı ile orta sıralarda yer aldı. Kademeli yükseliş hareketini sürdüren USDTRY paritesi ise günü 29,45 seviyesinden tamamlayarak rekor tazeledi. Bu sabah saatlerinde kurun 29,50 seviyesinden işlem gördüğü takip ediliyor. Teknik göstergeler kurun 29 seviyesi üzerinde tutunmaya devam edebileceğinin sinyalini verirken, kısa vadede 29 – 30 bandında bir seyrin ön plana çıkabileceğini işaret ediyor.

EUR/USD

EUR/USD

Dolar endeksinde dün gözlemlenen toparlanma ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalının üst çizgisinden direnç gören paritenin kanal direncinden yönünü aşağı çevirdiği ve beklediğimiz satış fırsatını sunduğu takip edildi. Paritede kanal sınırına denk gelen 1,1130 seviyesi kısa vadeli önemli bir direnç konumunda yer alıyor. Kanal içerisindeki hareketin korunması durumunda bu seviyeye yakınsamalar satış fırsatı verebilir. Teknik olarak kısa vadeli görünümde 1,0830 – 1,1130 bandının ön plana çıktığını izliyoruz.

XAU/USD

XAU/USD

Yılın son işlem gününde 2070$ seviyesi üzerinde işlem görmekte olan ons altın, bu yılı %12’nin üzerinde bir yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Altın fiyatlarına yönelik pozitif beklentimizi koruyoruz. 2024 yılı içerisinde alternatif getirilerdeki geri çekilmenin kademeli olarak devam edeceği ve bununla birlikte ons altındaki yükseliş eğiliminin korunacağı görüşündeyiz. 2070$ seviyesi üzerinde rekor seviyelerin olduğu bölgenin yer alması dolayısı ile yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç seviyesi bulunmamakla birlikte, psikolojik bir eşik olan 2100$ seviyesini yakından takip ediyoruz.

XAG/USD

XAG/USD

Dolar endeksinin yeniden 101 üzerine yerleşmesi ile birlikte kazançlarının bir kısmını silen gümüş, bu sabah saatlerinde 24$ altına gerilemiş durumda. Altın / gümüş rasyosunun ise 86 seviyesi üzerine yükseldiği görülüyor. Gümüşte bugün itibariyle 23,65$ seviyesinden geçen 200 GHO, 23,60$ seviyesinden geçen 50 GHO ve 23,25$ seviyesinden geçen 100 GHO’nun önemli bir destek bölgesi oluşturduğu izleniyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 24$, 24,50$ ve 24,80$ dirençleri takip edilecek.

Uyarı Notu