Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

01.12.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   346 KB

Haber Başlıkları

  • ABD’de PCE enflasyon ekim ayında yıllık bazda %3,4’ten %3’e gerileyerek %3 olan piyasa beklentisinin altında gelirken, yıllık Çekirdek PCE ise %3,7’den %3,5’e geriledi ve piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti. Aylık bazda ise PCE %0,4’ten %0’a inerek %0,1 olan tahminin altında gelirken, çekirdek PCE ise aylık bazda %0,3’ten %0,2’ye indi ve tahminlere paralel gerçekleşti. Verilerin ardından dolar endeksi 103,30 seviyesinden 103 seviyesine doğru geri çekilse de, piyasa beklentilerine yakın gerçekleşmeler olması ve ABD’de gerileyen enflasyonun bir süredir piyasada fiyatlanıyor olması dolayısı ile dolar endeksindeki düşüş kalıcı olmadı.
  • ABD’de Kişisel Gelir ekim ayında piyasa beklentilerine paralel olarak %0,3’ten %0,2’ye inerken, Kişisel Harcamalar ise yine beklentiler dahilinde gelerek %0,7’den %0,2’ye geriledi.
  • ABD’de Haftalık İşsizlik Başvuruları 25 Kasım’da sona eren haftada medyan tahmin tahminlere paralel olarak 218.000 oldu.
  • OPEC+ ülkeleri dün gerçekleştirdiği toplantıda günlük 1 milyon varil ek arz kesintisi konusunda anlaştı. Yapılan açıklamaya göre Suudi Arabistan 2024 yılı ilk çeyrekte günlük 1 milyon varillik ek üretim kısıntısına gidecek. Rusya ise ilk çeyrekte günlük petrol ihracat kısıntılarını 500.000 varile kadar çıkaracak. Diğer yandan Kazakistan, Kuveyt, Irak, Cezayir, Suudi Arabistan ve umman gibi ülkeler de gönüllü ek üretim kesintisine gidecek.
  • OPEC kararlarına ilişkin gelen haber akışı ile Brent petrol varil başına 84,75$ seviyesine kadar çıksa da yükselişin kalıcı olmadığı ve fiyatların günü 82,83$ seviyesinden yatay kapattığı takip edildi. Brent petrol bugüne ise 80,67$ seviyesinden düşüşle başladı. OPEC+’ın ek kesinti kararlarının petrol piyasasındaki daralma beklentilerini ortaya koyuyor olması dolaysı ile petrol fiyatlarındaki yukarı hareketlerin kalıcı olamadığını takip ediyoruz. Diğer yandan söz konusu kesintilerin gönüllülük esasına dayanıyor olması da petrol arzının istendiği ölçüde kısılamayabileceğine gösterirken, bu kesintilerin 2024 ilk çeyreği kapsıyor olması da gelecek senenin geri kalanı için belirsizliklerin süreceği bir ortamı işaret ediyor.
  • Euro Bölgesinde TÜFE kasım yıllık bazda %2,9 seviyesinden %2,4’e revize edilirken, Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %3,9’dan %3,6’ya çekildi. Verilerde beklentilerin üzerinde bir aşağı yönlü revizyona gidilmesi sonucunda piyasalarda ECB’nin erken faiz indirimine gidebileceğine ilişkin beklentiler artarken, EURUSD paritesindeki düşüşün hızlandığı ve paritenin %0,5 kayıpla 1,0910 düzeyine kadar gerileyerek son bir haftanın en düşük seviyesine indiği takip edildi. Baz etkisi ile birlikte bu yılın son çeyreğinde Almanya ve Euro Bölgesi enflasyonunda bir gerileme eğilimi ön plana çıkıyor. Bu etkinin aralık ayı verilerinde de kendini göstermesi bekleniyor.
  • San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, faiz oranlarının enflasyonu kontrol etmek açısından iyi bir yerde olduğunu, ancak yine de faiz artışlarının bittiğini söylemek için erken olduğunu söyledi.
  • Asya seansında Çin’den gelen Caixin İmalat PMI Endeksi verisi kasım ayında 49,5 seviyesinden 50,7 seviyesine önemli bir yükseliş kaydederek yeniden 50 eşik değerin üzerine çıktı ve 49,6 olan beklentinin üzerinde bir gerçekleşme kaydetti.
  • ABD borsaları günü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, 500 puanın üzerinde değer kazandı ve %1,47 artışla 35.950,89 puana çıktı. Kasım ayını yaklaşık %9 kazançla kapatan endeks, üç ay aradan sonra tekrar aylık bazda yükselmiş oldu. S&P 500 endeksi %0,38 artarak 4.567,80 puana yükselirken, Nasdaq endeksi %0,23 kayıpla 14.226,22 puana düştü.
  • Avrupa borsaları, gerileyen enflasyon ortamında Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini erken gündeme alabileceği beklentilerinin etkisi ile birlikte günü yükselişle tamamladı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,51 artarak 461,46 puana yükseldi. Fransa'da CAC 40 endeksi %0,59 değer kazanarak 7.310,77 puana yükseldi. Almanya'da DAX endeksi %0,30'luk artışla 16.215,43 puandan kapandı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,41 artarak 7.453,75 puana yükseldi. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,16'lik artışla 29,737,38 puandan kapandı.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Fed YK Üyesi Barr’ın Konuşması

11:00


Almanya Kasım Ayı Nihai İmalat PMI Endeksi

11:55

42,3

42,3

Euro Bölgesi Kasım Ayı Nihai İmalat PMI Endeksi

12:00

43,8

43,8

İngiltere Kasım Ayı Nihai İmalat PMI Endeksi

12:30

46,7

46,7

ABD Kasım Ayı Nihai İmalat PMI Endeksi

17:45

49,5

49,4

ABD Kasım Ayı ISM İmalat Endeksi

18:00

47,8

46,7

Chicago Fed Başkanı Goolsbee’nin Konuşması

18:00Fed Başkanı Powell’ın Konuşması

19:00Fed Başkanı Powell ve YK Üyesi Cook yuvarlak masa toplantısına katılacak
Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Dün dolar endeksinde, eurodaki gevşemenin de etkisi ile birlikte önemli bir yükseliş hareketi ön plana çıkarken, GoÜ para birimlerinde satış ağırlıklı bir seyir etkili odu. Türk lirası ise GoÜ para birimleri arasında dolar karşısında değer kazanan tek para birimi olarak olumlu ayrıştı. Güçlü büyüme verisinin ardından yükseliş kaydeden Türk lirası, günü dolar karşısında %0,04’lük sınırlı bir değer kazanımı ile tamamladı. Bununla birlikte USDTRY paritesinin de günü 28,86 seviyesinden sınırlı bir düşüşle tamamladığı izlendi. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 338,91 baz puanda görece düşük bir risk primini ifade etmeye devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin dün sürpriz bir açıklamayla Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan pozitife revize etmesinin ardından Türk lirası bu sabah saatlerinde dolar karşısında yatay bir seyir izliyor. Kurda genel görünüm itibariyle kademeli yükseliş eğiliminin korunduğunu izliyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda kısa vadeye ilişkin 27 – 30 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

EUR/USD

Son dönemdeki kayıplarının bir kısmını telafi eden dolar endeksi dün yeniden 103 seviyesi üzerine çıkarken, EURUSD paritesinde de satıcılı bir seyir etkili oldu. Diğer yandan, Euro Bölgesi’nden gelen düşük TÜFE verileri Avrupa Merkez bankasının erken faiz indirimlerine gidebileceği beklentilerini artırması da euroyu aşağı çekti. Zayıf euro ve güçlenen dolar endeksi denkleminin sonucu olarak 1,0990 seviyesinden 1,0880’e kadar inen EURUSD paritesi, günü 1,0884 seviyesinden düşüşle tamamladı. Euronun dolar karşısındaki kazanımlarının uzun soluklu olmasını beklemediğimizi bir süredir ifade etmekteyiz. Fed’in 2024 yılında faiz indirimlerine başlayabileceği beklentimize rağmen, ABD ekonomisinin bulunduğu güçlü konum ve faiz indirimlerinin gündeme gelme sebebinin efektif sıkılaşmanın önüne geçmek olacağı beklentimiz sebebiyle euronun dolar karşısında zayıf kalabileceğini değerlendiriyoruz. Euro Bölgesi ekonomisinde aktivitenin güç kaybetmeyi sürdürüyor olması ve Avrupa Merkez Bankası’nın daha erken faiz indireceği beklentimiz de euronun dolar karşısında zayıf seyredebileceği görüşümüzü destekler nitelikte. Dolayısı ile euronun dolar karşısındaki kazançlarını sınırlı görmeye ve yükselişleri düzeltme olarak okumaya devam ediyoruz. Paritede kısa vadeye ilişkin 1,0780 – 1,1050 bandını ön plana çıkarıyoruz.

XAU/USD

XAU/USD

Dün yeniden 103 seviyesine üzerine yükselen dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizinin üç günlük düşüşün ardından günü %4,36 seviyesi üzerinde yükselişle tamamlaması değerli metallerde sınırlı bir düşüşe yol açtı. Bu çerçevede ons altının günü 2036,28$ seviyesinden %0,4’lük bir düşüşle tamamladı. Teknik ve temel dinamiklerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altında yükseliş beklentimizi koruyoruz. Getirilerin halen yüksek seviyelerde bulunduğu ve gelecek dönemde buradaki geri çekilmenin daha belirgin olacağı beklentimiz çerçevesinde altın fiyatları açısından elverişli bir döneme giriş yapıldığı kanaatindeyiz. Ancak, son dönemde oldukça öne çekilen faiz indirim beklentilerinin bir düzeltme ihtimalini artırdığını belirtmek gerekir. Mevcut durumda mart ayına kadar erkene çekilen faiz indirim beklentilerinde zaman içerisinde yeniden bir normalleşme olabileceğini, bunun da değerli metallerde kısa süreli bir baskı yaratabileceği riski göz önünde tutulmalı. Yine de böyle bir hareketin gelmesi durumunda bunun düzeltme olarak sınırlı kalacağı ve yükseliş eğiliminde bir bozulma yaratmayacağı beklentisindeyiz. Bu sabah saatlerinde 2040$ seviyesinden işlem gören ons altında kısa vadeli teknik seviyelere baktığımızda yukarıda 2055$ ve 2070$ dirençleri yer alırken, aşağıda ise 2038$ ve 2027,80$ seviyeleri kısa vadeli destek konumunda bulunuyor.

XAG/USD

XAG/USD

Alternatif getiriler ve dolar endeksin dün etkili olan yükseliş hareketine rağmen gümüş fiyatlarının yukarı yönlü eğilimini istikrarlı bir şekilde koruduğu ve günü 25,25$ seviyesinden yükselişle tamamladığı izledin. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi gümüş dünkü kapanışı ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalını sınırlı bir hareketle de olsa yukarı yönlü kırmış durumda. Dolayısı ile teknik görünüm yükseliş eğiliminin devamına işaret ederken, temel dinamikler de değerli metallere yönelik olumlu bir zemin sunmayı sürdürüyor. Bu sabah saatlerinde 25,30$ seviyesinden işlem gören gümüşte yükselişin sürmesi durumunda 25,50$, 25,75$ ve 26$ dirençleri ön plana çıkacak. Aşağıda ise 25,23$, 25$ ve 24,80$ seviyeleri destek konumunda.

Uyarı Notu