Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

21.11.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   390 KB

Haber Başlıkları

 • Hamas lideri Haniye, Katar aracılığıyla İsrail ile yürütülen görüşmelerde bir ateşkes uzlaşmasına yakın olduklarını söyledi. Görüşmelerde talep edilen yanıtları Katar üzerinden gönderdiklerini belirten Haniye, "Bir ateşkes anlaşmasına yakınız" ifadelerini kullandı. Dün gece ABD Başkanı Biden de Gazze konusunda bir anlaşmaya yakın olunduğunu söylemişti.
 • Haftanın ilk işlem günüde dolar endeksindeki düşüş eğiliminin istikrarlı bir şekilde devam ettiği ve endeksin gün içerisinde 103,38 seviyesine kadar gerileyerek 1 Eylül’den bu yana en düşük seviyesine indiği gözlendi. Bu sabah saatlerinde dolar endeksindeki aşağı yönlü hareketin sürdüğü ve endeksin 103,20 seviyesinden işlem gördüğü takip ediliyor. Teknik göstergeler dolar endeksinde aşağı yönlü eğilimin korunduğunun sinyalini verirken, kısa vadede 103 seviyesi altının hedef alınabileceğini işaret ediyor.
 • ABD 10 yıllıklarındaki aşağı yönlü hareketin haftanın ilk işlem gününde de etkili olduğu ve 10 yıllık tahvil faizinin %4,41 seviyesine kadar gerilediği izlendi.
 • Dolar endeksinde devam eden düşüş hareketi paralelinde EURUSD paritesi dün 1,0954 seviyesine ulaşarak yaklaşık son 3 ayın zirvesine çıktı.
 • Bu sabah saatlerinde değerli metallerde yükselişlerin etkili olduğu izleniyor. Zayıflayan dolar endeksi ve alternatif getirilerde gözlemlenen gerileme paralelinde altının ons fiyatı bugün Asya seansında 1994$ üzerini test ederken, gümüşte ise 23,78$ seviyesinden işlemler geçiyor.
 • Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun inatçı olmaya devam edeceğini ve Fed’i faiz oranlarını yatırımcıların beklediğinden daha uzun süre yüksek tutmaya zorlayacağını söyledi.
 • İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, faiz indirimlerini düşünmek için çok erken olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olduğuna dair işaretler olması halinde borçlanma maliyetlerinin yeniden yükselmesi gerekebileceğini söyledi.
 • Avrupa Merkez Bankası (ECB) YK üyesi Francois Villeroy de Galhau, ECB’nin faiz oranlarının önümüzdeki birkaç çeyrek boyunca muhtemelen sabit kalacağı bir platoya ulaştığını söyledi ve faiz indirimi tartışmalarını erken olarak nitelendirdi.
 • ABD Hazinesi’nin dün düzenlediği 16 milyar dolarlık 20 yıl vadeli tahvil ihalesinde talep / satış rasyosu 2,58x olurken, bir önceki ihalede oluşan 2,59x oranına göre göre daha düşük bir talebi işaret etti. İhalede faiz oranının da %4,78 olduğu ve %5,245 olan bir önceki faize göre gerileme kaydederek piyasa faizlerine yakın bir yerde oluştuğu izlendi.
 • Avrupa'da doğal gaz fiyatları İran destekli Husilerin hafta sonu Kızıldeniz'de bir gemiye el koymaları haberi sonrasında haftanın ilk işlem günüde dalgalı bir seyir izledi. İran Husilerin gemiye el koymalarıyla kendilerinin bir bağlantısı olmadığını açıklasa da fiyatlar gün ortasına kadar sert yükselişler yaşadı. Avrupa doğalgaz gösterge fiyatı (Hollanda 1 ay vadeli doğalgaz sözleşmesi) dün öğle saatlerinde megavatsaat başına 48€ üzerine kadar yükselmesinin ardından bir miktar duruldu ve akşam saatlerinde doğru kazançlarını silerek günü 45,75€ seviyesinden tamamladı. Temmuz ayında megavatsaat başına ortalama 30€ olan Avrupa doğalgaz gösterge fiyatı ağustos ayında 35€, eylül ayında 40€ seviyesini aşmasının ardından kademeli yükseliş eğilimini koruyor.
 • ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde değer kazandı ve %0,58 artışla 35.151,04 puana yükseldi. S&P 500 endeksi %0,74 artarak 4.547,38 puana ve Nasdaq endeksi %1,13 kazançla 14.284,53 puana çıktı.
 • Avrupa borsaları dünü karışık bir seyirle kapattı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,10 artarak 456,26 puana yükseldi. Fransa'da CAC 40 endeksi %0,18 değer kazanarak 7.246,93 puana çıktı. İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,15'lik artışla 29,541,90 puandan kapandı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,11 azalarak 7.496,36 puana geriledi.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

ABD Ekim Ayı Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi

16:30

0

0,02

ABD Ekim Ayı Güncel (İkincil El) Konut Satışları

18:00

3,9M

3,96M

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması

19:00


FOMC Toplantı Tutanakları

22:00Makroekonomik Gelişmeler

Petrol fiyatlarındaki görünüm ve beklentilerimiz

Orta Doğu’daki gerilimin piyasa fiyatlamaları üzerindeki etkisini yitirmesi ile birlikte pek çok finansal enstrümanda savaş primlerinin silindiğini izliyoruz. Petrol fiyatlarında da jeopolitik gerilimin yarattığı kazançlar silinirken, Brent petrolde geçtiğimiz hafta varil başına 80$ seviyesi altı test edildi. Haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan Brent petrol dün varil başına 82$ seviyesine doğru bir yükseliş eğilimi gösterse de genel görünümde yönün aşağı olmaya devam ettiği izleniyor. Petrolde dün etkili olan yukarı yönlü harekette dolar endeksinde hızlanan düşüş eğiliminin de etkili olduğu ifade edilebilri. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda Brent petrolde kasım ayının başından buyana görülen satış baskılarının ardından kısa vadeli yukarı yönlü düzeltme hareketlerinin etkili olması beklenebilir. Ancak, global ekonomik aktiviteye ilişkin koşulların daralma kaydetmeye devam etmesi ile birlikte petrol fiyatlarındaki yükseliş çabalarının sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz.

 • Küresel talep koşullarındaki daralma fiyatlardaki yükselişin kalıcılığı önünde en önemli engel olarak ön plana çıkarken, derinleşen durgunluk sinyalleri ve Çin’den gelen verilerin önemli bir toparlanmaya işaret etmiyor oluşu ile birlikte petrol fiyatlarında risklerin aşağı yönlü olduğu görüşündeyiz.
 • Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda Brent petrolde 90$ seviyesi üzerinde kalıcı bir yükseliş hareketi oluşmasını beklememekteyiz.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Haftanın ilk işlem gününde dolar endeksindeki düşüş eğiliminin istikrarlı bir şekilde devam ettiği ve endeksin gün içerisinde 103,38 seviyesine kadar gerileyerek 1 Eylül’den bu yana en düşük seviyesine indiği gözlenirken, GoÜ para birimleri genelinde alıcılı bir seyrin ön plana çıktığı takip edildi. GoÜ para birimlerindeki olumlu havaya rağmen Türk lirasının ise negatif ayrıştığı ve dolar karşısında %0,23 kayıpla listenin en altında yer alarak en zayıf performans gösteren GoÜ para birimi olduğu izlendi. Bununla birlikte USDTRY paritesi gün içerisinde 28,78 seviyesi üzerini test etmesinin ardından günü 28,77 civarında kapattı. Türkiye risk priminde ise düşüş hareketinin sürdüğü ve 5 yıllık CDS priminin dünkü kapanış itibariyle 347,51 baz puandan 341,11 baz puana indiği takip ediliyor. USDTRY paritesinde kademeli yükseliş eğiliminin korunduğunu izliyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda kısa vadeye ilişkin 27 – 30 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz.

EUR/USD

EUR/USD

Haftanın ilk işlem günüde dolar endeksindeki düşüş eğiliminin istikrarlı bir şekilde devam ettiği ve endeksin gün içerisinde 103,38 seviyesine kadar gerileyerek 1 Eylül’den bu yana en düşük seviyesine indiği gözlendi. Bununla birlikte EURUSD paritesi dün 1,0954 seviyesine ulaşarak yaklaşık son 3 ayın zirvesine çıktı. Teknik göstergeler dolar endeksinde aşağı yönlü eğilimin korunduğunun sinyalini verirken, EURUSD paritesinin de buna paralel olarak kısa vadede 1,10 seviyesini test edebileceğini işaret ediyor. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda EURUSD paritesinde kısa vadeye ilişkin olarak 1,0775 – 1,10 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. 1,10 seviyesi güçlü bir direnç konumunda yer alırken, bu seviyeye yakınsamalarda tepki satışlarının etkili olması söz konusu olabilir. 1,10 seviyesi öncesinde 1,0970 seviyesi direnç konumunda bulunurken, aşağıda ise 1,0915, 1,0875, 1,0820 ve 1,07758 destekleri yer alıyor. 1,10 direncinin aşılması durumunda ise 1,1050 ve 1,1080 dirençleri gündeme gelecek.

XAU/USD

XAU/USD

Değerli metallerde haftanın ilk işlem gününde gözlemlenen geri çekilme, bu sabah saatlerinde yerini yeniden yükselişe bırakmış durumda. Dün 1965$ seviyesine kadar geri çekilen ons altın bu sabah saatlerinde zayıflayan dolar endeksi ve alternatif getirilerde gözlemlenen gerileme paralelinde 1994$ seviyesi yakınında işlem görüyor. Fed’in faiz artırımlarını noktaladığı ve alternatif getirilerde zirve seviyelerin geride kaldığı yönündeki beklentimize paralel olarak, teknik göstergelerin de ürettikleri sinyaller doğrultusunda, ons altında kademeli yükseliş eğiliminin korunmasını beklemekteyiz. Yukarıda 2000$ seviyesi güçlü direnç konumunda yer alıyor. Bu seviyeye yakınsamalarda dönem dönem tepki satışlarının etkili olması beklenebilecekken, alternatif getirilerdeki gerilemenin devam edebileceği beklentimiz çerçevesinde önümüzdeki dönemde fiyatların bu seviye üzerine yerleşebileceğini değerlendiriyoruz. Bu sabah saatlerinde 1994$ seviyesinden işlem gören ons altında kısa vadeli teknik seviyelere baktığımızda yukarıda 2000$ seviyesi ilk direnç noktası olarak ön plana çıkarken, aşağıda ise 1990$, 1980$ ve 1975$ seviyeleri kısa vadeli destek konumunda bulunuyor.

XAG/USD

XAG/USD

Geçtiğimiz haftaki güçlü yükselişlerin ardından haftanın ilk işlem gününde kısmi satış baskılarına maruz kalan gümüş, dünkü geri çekilmeye rağmen 100 ve 200 günlük ortalamaların oluşturduğu 23,20$ – 23,30$ destek bandı üzerinde tutunmayı başardı. Ortalamaların üzerinde tutunmaya devam etmesi ile birlikte gümüşte, dünkü geri çekilmeye rağmen, kısa vadeli yönünün yukarı olmaya devam ettiğini ve yükseliş potansiyelinin korunduğunu görüyoruz. Bununla birlikte, teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda, kısa vadeli yükseliş eğiliminin korunabileceği görüşündeyiz. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 23,80$, 24$ ve 24,30$ dirençleri takip edilecek. Olası geri çekilmelerde ise 23,50$ ve 100 ve 200 günlük ortalamasın oluşturduğu 23,20$ – 23,30$ destek bölgesi yakından izlenecek.

Uyarı Notu