Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

10.11.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Güncel Bilgiler

Detaylı PDF   -   446 KB

Haber Başlıkları

 • Beyaz Saray, İsrail’in Gazze’nin bazı bölgelerinde çatışmalara günde dört saatlik ara vereceğini duyurdu. İsrail
  Ordu Sözcüsü Richard Hecht kuvvetlerin belirli bir bölge ve süreyle sınırlı kalmak koşuluyla “insani yardımlara imkan
  tanımak için operasyonlara ara verileceğini” belirtti.
 • Fed Başkanı Powell dün IMF tarafından düzenlenen 24. Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı kapsamında “Küresel Ekonomide Para Politikası Zorlukları” başlıklı panelde konuştu. Fed yetkililerinin enflasyondaki gerilemeden memnun olduklarını ifade eden Powell, yine de yeteri kadar sıkı duruş sergilediklerinden emin olmadıklarını dile getirerek Fed’e gelecek döneme ilişkin ek manevra alanı sağlayacak ifadeler kullanmaya devam etti. Powell’ın açıklamalarına ilişkin detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
 • Dün akşam ABD Hazine tarafından gerçekleştirilen 30 yıl vadeli 24 milyar dolar tutarındaki tahvil ihalesinde talep / satış rasyosu 2,24x ile düşük bir talebi işaret ederken, ihalenin Ve Powell’ın konuşmasının ardından ABD tahvil getirilerinde yükseliş yaşandığı takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizinin akşam saatlerinde %4,64 seviyesi üzerine kadar tırmandığı izlendi. 5 yıllık tahvilin getirisi %4,6490, 2 yıllık tahvili getirisi ise %5,04 seviyesine çıktı.
 • Geçtiğimiz haftaki kayıplarını telafi etme çabasını sürdüren dolar endeksi, dün 105,93 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 105,87 seviyesinden yükselişle tamamladı.
 • Richmond Fed Başkanı Barkin, Fed politikasının izleyeceği yolun enflasyon ve talebe bağlı olacağını ve faiz indirimlerinin ancak enflasyonun Fed'in %2'lik hedefine doğru ikna edici bir şekilde ilerlemesi halinde uygun olacağını söyledi.
 • Louis Fed'in geçici başkanı Paese, Fed’in faiz oranlarını değiştirmeme kararını desteklediğini ve politika yapıcıların bir sonraki adıma karar vermek için zamanları olduğunu söylerken, ihtiyaç duyulması halinde daha fazla artış olasılığını ortadan kaldırmak istemediğini de sözlerine ekledi.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'nin Çin'den ayrışma arzusunun olmadığına dikkati çekerek, “Ekonomilerimizin tamamen ayrışması, hem ülkelerimiz hem de dünya için ekonomik açıdan felaket olur.” ifadesini kullandı.
 • ABD borsaları günü ekside tamamladı. Dow Jones endeksi %0,65’lik düşüşle 33.891,94 puandan, S&P 500 endeksi %0,81’lik kayıpla 4.347,35 puandan ve Nasdaq endeksi %0,94’lik gerileme ile 13.521,45 puandan günü kapattı.
 • Avrupa borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta gösterge endeksi Stoxx Europe 600 %0,84 değer kazanarak 447,8 puana yükseldi. Almanya'da DAX 30 endeksi ise %0,81 artarak 15.352,54 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %1,13 değer kazanarak 7.113,66 puana ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %0,74 artışla 28.644,09 puana yükseldi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,73 artarak 7.455,67 puandan kapandı.
 • Bu sabah saatlerinde, Fed Başkanı Powell’ın konuşması sonrasında Asya piyasalarında da satıcılı bir seyrin etkili olduğu izleniyor. Japonya’da Nikkei endeksi %0,4’e yakın kayıpla işlem görürken, Hong Kong Hang Seng endeksi %1,6’lık kayıp ile düşüşlere öncülük ediyor. Çin'in CSI 300 endeksi ise %0,7 ekside.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

İngiltere Eylül Ayı Aylık Sanayi Üretimi

10:00

%0

-%0,7

İngiltere Eylül Ayı Yıllık Sanayi Üretimi

10:00

%1,1

%1,3

İngiltere 3Ç23 Öncü GSYİH Çeyreklik Büyüme Oranı

10:00

-%0,1

%0,2

İngiltere 3Ç23 Öncü GSYİH Yıllık Büyüme Oranı

10:00

%0,5

%0,6

Dallas Fed Başkanı Logan'ın Konuşması

15:30


Atlanta Fed Başkanı Bostic'in Konuşması

17:00ABD Kasım Ayı Öncü Michigan Tüketici Güven Endeksi

18:00

63,8

63,8

San Francisco Fed Başkanı Daly’nin Konuşması

21:00Makroekonomik Gelişmeler

Fed Başkanı Powell ek faiz artırımlarına açık kapı bırakmaya devam etti

Fed Başkanı Powell dün IMF tarafından düzenlenen 24. Jacques Polak Yıllık Araştırma Konferansı kapsamında “Küresel Ekonomide Para Politikası Zorlukları” başlıklı panelde konuştu. Fed yetkililerinin enflasyondaki gerilemeden memnun olduklarını ifade eden Powell, yine de yeteri kadar sıkı duruş sergilediklerinden emin olmadıklarını dile getirerek Fed’e gelecek döneme ilişkin ek manevra alanı sağlayacak ifadeler kullanmaya devam etti. Enflasyonla mücadele konusunda yapılması gereken işlerin bitmediğini vurgulayan Powell, gelecek dönemde ekonomik büyümede daha ılımlı bir seyir olabileceğini ve istihdam piyasasının da dengeye oturmaya başladığını belirtti. Fed’in gerektiğinde daha fazla sıkılaştırma yapmaktan çekinmeyeceğine yönelik ifadeler kullanan Powell gelecek dönemde ek faiz artırımlarına açık kapı bırakmaya devam etti. Powell “Bundan sonra da dikkatli şekilde hareket edeceğiz. Birkaç ay görülen iyi verilerin bizi yanlış yönlendirmesine veya aşırı sıkılaşma riskine karşı dikkatli olacağız” diye konuştu. Powell'ın konuşması, aniden sahneye çıkan iklim aktivistleri tarafından bölündü. Eylem nedeniyle salondan bir süreliğine ayrılan Powell, aktivistlerin güvenlik görevlilerince çıkarılması üzerine salona dönerek konuşmasına devam etti.

Powell’ın ek faiz artırımlarından çekinmeyeceklerine yönelik yaptığı vurgu sonrasında piyasa fiyatlamalarında Fed'in ilk faiz indirimine ilişkin beklenti 2024 Mayıs ayından Haziran ayına sarktı. Ancak açıklamalar sonrasında halen ağırlıklı tahmin Fed'in mevcut döngüde yeni bir faiz artırımı yapmayacağı yönünde.  Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında Fed’in aralık ve ocak toplantılarında faiz indirimine gitmesi ihtimali çok düşük yüzdelerde %%10 civarı) fiyatlanırken, faiz indiriminin önümüzdeki yılın haziran ayında gerçekleşmesi ihtimalinin ise %50 civarında fiyatlandığı izleniyor.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Dün dolar endeksinde etkili olan yükseliş eğilimi ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satıcılı bir seyir izlenirken, Türk lirasının dolar karşısında önemli bir değişim göstermediği ve en iyi performans göstergen gelişen ülke para birimleri arasında yer alarak kısmen olumlu ayrıştığı takip edildi. Bununla birlikte USDTRY paritesi günü 28,47 civarından yatay kapattı. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 374,7 baz puandan 376,4 baz puana sınırlı bir yükseliş gösterse de görece düşük seviyelerde kalmaya devam etti. Kurda kademeleri yükselişlerin etkili olmaya devam ettiği görülüyor. Teknik olarak trend ve momentum göstergelerinin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda kısa vadeye ilişkin 27 – 30 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. Teknik göstergeler 27 seviyesinin altında kalıcı bir gerileme olmadıkça aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor.

EUR/USD

EUR/USD

Dolar endeksinde dün görülen yükseliş eğilimi EURUSD paritesinin günü satıcılı geçirmesine yol açtı. Dolar endeksi 105,93 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 105,87 seviyesinden yükselişle tamamlarken, EURUSD paritesi ise 1,0660 seviyesine kadar indi. Temel ve teknik gelişmeleri analiz ettiğimizde kısa vadede paritenin 1,06 – 1,08 bandında seyredebileceğine ilişkin öngörümüzü koruyoruz. Paritenin kısa vadede bu bantta işlem görmesini beklemekle birlikte, ara destek – direnç seviyelerini de takip etmeye devam ediyoruz. 1,06 seviyesi öncesinde 1,0675 ve 1,0625 destekleri yer alırken, yukarıda ise 1,08 öncesinde 1,07 ve 1,0775 dirençleri bulunuyor. Daha orta vadeye ilişkin görünümde ise, Avrupa genelinde derinleşen stagflasyon sinyalleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın zayıflayan büyüme dinamikleri çerçevesinde 2024’te faiz indirimlerini diğer merkez bankalarına kıyasla daha erken gündeme getirebileceğine ilişkin beklentimiz çerçevesinde pariteye yönelik risklerin aşağı olduğunu düşünüyoruz.

XAU/USD

XAU/USD

Savaş primlerinin silinmesi ile birlikte son üç günü sert satış baskıları ile geçiren ons altında dün düşüşlerin durulduğu takip edildi. 1940$ - 1950$ bölgesinden destek bularak yönünü yukarı çeviren altın, günü 1957$ civarından tamamladı. Kısa vadeli teknik göstergeler son günlerde yaşanan düşüşler sonrasında yukarı yönlü tepkinin bugün de devam edebileceğinin sinyalini veriyor. Ons altında dünkü yükselişin devam etmesi durumunda 1965$ direnci üzerinin hedef olması söz konusu olabilir. 1965$ direnci öncesinde 1960$ direnci yer alırken, aşağıda ise 1950$ ve 1940$ seviyeleri destek konumunda bulunuyor.

XAG/USD

XAG/USD

Dün akşam saatlerinde 23$ seviyesine kadar yükselen gümüşün kazançlarını koruyamadığı ve piyasa kapanışını 22,70$ seviyesinden ve 50 günlük hareketli ortalamasının altında gerçekleştirdiği izlendi. Gümüşün, hareketli ortalama yığınının oluşturduğu direnç bölgesi altında işlem görmeye devam ettiği takip ediliyor. 50 günlük hareketli ortalamanın bugün itibariyle geçtiği 22,75$ seviyesi ilk direnç konumunda yer alırken, ardından 100 günlük (23,20$) ve 200 günlük (23,30$) hareketli ortalamaların oluşturduğu 23,20$ – 23,30$ bandı ikinci direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Gümüşteki yükseliş çabalarının istikrar kazanması ve trende dönüşebilmesi açısından teknik olarak bu ortalamaların aşılması önem arz ediyor. Fiyatların önemli hareketli ortalamaların altında kalmaya devam etmesi düşüş eğiliminin sürmesine yol açabilir. Geri çekilmenin sürmesi durumunda 22,65$, 22,35$ ve 22$ destekleri takip edilecek.

Uyarı Notu