Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

04.10.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

 • ABD’de JOLTS açık iş sayısı (yeni iş imkanları) verisi ağustos ayında 9 milyon 610 bine yükselerek 8 milyon 815 bin olan beklentinin üzerinde gelirken, temmuz verisi ise 8 milyon 827 binden 8 milyon 920 bine revize edildi. Beklentilerin üzerinde gelen JOLTS verisinin güçlü bir istihdam piyasasına işaret etmesinin ardından Fed’in daha da sıkılaşacağı beklentisi artarken, küresel tahvillerdeki satış baskısı derinleşti.
 • ABD'de hükümetin kapanmasını önlemek için Demokratlarla iş birliği yapan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, yapılan oylama ile görevinden alındı. ABD tarihinde ilk kez bir Temsilciler Meclisi Başkanı görevinden alınırken azil oylamasında Demokratlarla aynı yönde hareket eden Cumhuriyetçi senatörlerin verdiği destek etkili oldu. Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevini geçici olarak cumhuriyetçi senatör Patrick McHenry üstlendi. 
 • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun %2'lik hedefe kısa sürede inmeyeceğini belirterek faizlerin uzun bir süre bu seviyelerde kalması gerektiğini belirtti. Bostic’in bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunmuyor.
 • Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun 2025 sonuna kadar %2'ye düşmesini beklediğini ifade etti. Fed’in faiz oranlarında zirvede veya zirveye yakın bulunduğuna dikkati çeken Mester, mevcut ekonomik durum devam ederse bir sonraki toplantıda muhtemelen bir faiz artışını destekleyeceğini aktardı.
 • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son derece güçlü bir işgücü piyasası bağlamında kısa vadede enflasyonun düştüğünü belirterek, ABD ekonomisinin görünümü konusunda çok iyimser olduğunu ve enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarının daha uzun bir süre yüksek kalabileceğini ifade etti.
 • Dün varil başına 89,50$ seviyesine kadar gerileyen Brent petrol, günü 90,92$ seviyesinden sınırlı bir yükselişle tamamladı. OPEC ve Rusya önderliğindeki OPEC+, bugün gerçekleştireceği Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) toplantısında şu ana kadar alınan OPEC tedbirlerini değerlendirecek ve önümüzdeki döneme ilişkin alınabilecek aksiyonlar hakkında toplantı yapacak. Toplantıya ilişkin beklentileri ve petrol fiyatlarındaki görünümü ele aldığımız analizimize bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünden ulaşabilirsiniz.
 • Fed üyelerinden gelen “uzun süre yüksek faiz” temalı açıklamalar ve dün ABD’den gelen güçlü istihdam verisi tahvil getirileri ve dolar endeksindeki yükselişin hız kazanmasına yol açarken, ABD 30 yıllık tahvil faizi %4,98 seviyesi üzerine çıkarak Ağustos 2007’den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. 10 yıllık tahvil faizi ise bu sabah saatlerinde %4,85 seviyesi üzerinde işlem görüyor ve burada da Ağustos 2007’den bu yana en yüksek seviyeler test ediliyor.
 • Dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin korunduğu ve 107 seviyesi üzerindeki hareketin devam ettiği takip ediliyor. Dün gün içerisinde 107,35 seviyesine kadar tırmanan dolar endeksi bu sabah saatlerinde 107,15 seviyesinde bulunuyor.
 • ABD faizlerindeki sert yükseliş küresel risk iştahını olumsuz etkilerken, gelişmekte olan ülkelerin CDS primlerinde yönün yukarı döndüğü dikkat çekiyor. Türkiye 5 yıllık CDS priminin de buna paralel bir hareket sergilediği ve bu sabah saatlerinde 412 baz puanda olduğu görülüyor.
 • Küresel piyasalarda düşük risk iştahı etkili olmaya devam ederken, hisse senetlerindeki düşüşün de sürdüğü takip ediliyor. Bununla birlikte dün ABD borsaları dünü düşüşle tamamlarken, kapanışta Dow Jones endeksi 430 puanın üzerinde değer kaybetti ve %1,29 azalarak 33.002,38 puana geriledi. S&P 500 endeksi %1,37 azalışla 4.229,45 puana, Nasdaq endeksi %1,87 kayıpla 13.059,47 puana indi.
 • Avrupa borsalarının da dün düşüşle kapandığı gözlemlendi. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %1,1 düşüşle 440,7 puana indi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,54 azalarak 7.470,16 puana geriledi. Fransa'da CAC 40 endeksi %1,01 değer kaybıyla 6.997,05 puan oldu. Almanya'da DAX endeksi %1,06'lık düşüşle 15.085,21 puandan, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %1,32 gerileyerek 27.482,21 puandan kapandı.
Detaylı PDF   -   413 KB