Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

17.10.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

 • Cuma günü sert bir şekilde gerileyen risk iştahının ardından yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalarda görece iyimser bir havanın etkili olduğu izlendi. Ons altın ve petrol fiyatları gerilerken, dolar endeksinin de Cuma günkü sert yükselişi sonrasında daha zayıf bir seyir izlediği takip edildi.
 • Cuma günü 106,78 seviyesine kadar tırmanan dolar endeksi dün kazançlarının silerek günü düşüşle tamamladı. Gün içerisinde 106,18 seviyesine kadar gerileyen endeks günü 106,23 seviyesinden kapattı.
 • Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 1933$ seviyesi üzerini test eden ons altının, dün kazançlarının bir kısmını sildi ve günü 1920$ seviyesinden kapattı. Ons altının 1900$ seviyesi üzerinde tutunmaya devam ettiğini görmekle birlikte, bu seviye üzerindeki hareketlerin korunması durumunda yükseliş eğiliminin sürebileceği görüşündeyiz.
 • Dün varil başına 91,39$ seviyesini test etmesinin ardından düşüşe geçen Brent petrol, 89,50$ seviyesine kadar inmesinin ardından günü 89,65$ seviyesinden düşüşle tamamladı. İsrail – Hamas gerilimi piyasalarda etkili olmaya devam ederken, İran’ın bu savaşa doğrudan taraf olup olmayacağı petrol fiyatları açısından önemli olacak.
 • İtalya – Almanya 10 yıllık tahvil spreadi ise Cuma günü %2 üzerine çıkmasının ardından dün %1,97’ye geriledi. Haziran ayından bu yana %1,6’dan %2’ye doğru yükselişmiş olan İtalya – Almanya 10 yıllık tahvil spreadinin yukarı yönlü hareketleri euro açısından negatif zemin ortaya koyar. Bu nedenle getiri farkını yakından izliyoruz.
 • ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 300 puanın üzerinde değer kazandı ve %0,93 artışla 33.984,54 puana çıktı. S&P 500 endeksi %1,06 artarak 4.373,63 puana, Nasdaq endeksi %1,2 kazançla 13.567,98 puana yükseldi.
 • Avrupa borsalarının da dün alıcılı seyrettiği takip edildi. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,23 artışla 450,20 puana ulaştı. Birleşik Krallıkta FTSE 100 endeksi %0,41 artarak 7.630,63 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,27 değer kazanarak 7.022,19 puana yükseldi. Almanya'da DAX endeksi %0,34'lük artışla 15.237,99 puandan, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,55'lik yükselişle 28.391,60 puandan kapandı.
 • Savaş riski devam ederken, haftanın ilk işlem gününde piyasalarda hâkim olan görece olumlu risk algısının bu sabah saatlerinde de devam ettiği izleniyor. Asya borsaları alış ağırlıklı bir seyir izlerken, Tokyo Borsası %1,1, Şangay Borsası %0,3, Hong Kong Borsası %0,7 yükselişle işlem görüyor.
 • Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Pekin’de Kuşak ve Yol Girişimi forumunda dünya liderlerini ağırlayacak. Zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılması bekleniyor.
 • ABD Başkanı Biden'in İsrail ziyaretinin yarın gerçekleşeceği açıklandı. Biden'in ziyaretinde Gazze'ye insani koridor oluşturulması ve Gazze'de siviller için güvenli alanlar düzenlenmesi ele alınacak. Biden'in İsrail'in ardından Ürdün'ü de ziyaret edeceği duyuruldu.
 • ECB baş ekonomisti Philip Lane, ECB’nin enflasyonun %2'lik hedefine döndüğünden emin olabilmesi için muhtemelen önümüzdeki bahara kadar biraz zamana ihtiyacı olacağını söyledi. Lane ayrıca, daha büyük ya da kalıcı enflasyon şokları yaşanması halinde ECB'nin daha fazlasını yapmaya açık olması gerektiğini savunarak faiz artırımlarına kapıyı açık tuttu. Lane, “Ancak bu hedefe ulaşacağımızdan yeterince emin olduğumuzda politikayı normalleştirebiliriz. Ancak bu şu anda bulunduğumuz noktadan oldukça uzakta” dedi.
 • Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in borçlanma maliyetini artırarak ekonomide yeni baskılar yaratmaması gerektiğini söyledi. Harker, enflasyon baskılarının azaldığı bir ortamda Fed'in faiz oranlarını artırmayı tamamladığına inandığını ifade ederek, “Bu noktada Fed'in faiz hedefinde herhangi bir artış düşünmemeliyiz” dedi.
Dosya Başlık   -   320 KB