Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

12.10.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

  • Bugün açıklanacak olan ABD eylül ayı TÜFE verileri piyasanın en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Verilere ilişkin piyasa beklentilerine ve Fed’in politikalarına ilişkin beklentilerimize yer verdiğimiz çalışmamızı bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
  • ABD’de eylül ÜFE artışı, yükselen enerji maliyetlerinin etkisiyle piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. ÜFE eylül ayında aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,5 ve %2,2 artış kaydederek %0,3 ve %1,6 olan piyasa beklentileri üzerinde gelirken, Çekirdek ÜFE ise aylık %0,3, yıllık ise %2,7 yükseldi ve %0,2 ve %2,3 olan medyan tahminleri aştı.
  • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic enflasyondaki düşüş durmaya başlamadığı sürece Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerekmediğini ifade etti. Fed Guvernörü Christopher Waller da finansal piyasalar sıkılaşırken, ABD merkez bankasının faiz oranlarıyla ilgili daha fazla adım atmadan önce ne olacağını izleyip görebileceğini söyledi. Boston Fed Başkanı Susan Collins ise gelen ekonomik verileri değerlendirmek için daha fazla zamana sahip olduklarını çünkü “muhtemelen bu sıkılaştırma döngüsünün zirvesine yakın ve muhtemelen zirvesinde” olduklarını belirtti.
  • FOMC’nin eylül ayı toplantı tutanakları dün akşam saatlerinde yayınlandı. Tutanaklarda üyelerin fiyat baskılarının azaldığı konusunda daha fazla kanıt görmek istediği ifade edilirken, faizlerin bir süre sıkılaştırıcı seviyede kalması gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduğunun altı çizildi. Tutanaklara göre bazı üyeler para politikasındaki odak noktanın “faizin ne kadar yüksek olacağı” konusundan “faizin ne kadar süre yüksek kalacağı” konusuna evrilmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu. Tutanaklarda katılımcıların çoğunun gelecek toplantılarda bir faiz artırımının daha uygun olacağı görüşünde olduğu ifade edilirken, bazı katılımcıların ise daha fazla faiz artışı gerekmediğini düşündüğüne yer verildi.
  • ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı, geçen hafta %7,67 ile 2000’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı da yüzde 6,86'dan yüzde 6,97'ye çıktı. Hatırlanacağı üzere önceki dün ABD’de Mortgage Bankacıları Birliği (MBA), Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) ve Ulusal Konut İnşaatçıları Birliği (NAHB), artan konut maliyetleri nedeniyle Fed’e faiz artırımlarını durdurma çağrısında bulunmuştu. Verilerin ardından dün açıklamalarda bulunan MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, Mortgage başvurularının halen durgun olduğunu ve son yılların en düşük seviyelerine yakın seyrettiğini belirtirken, satın alma başvurularının geçen yılın neredeyse %20 gerisinde olduğunu aktardı.
  • Son dönemde Fed üyelerinden gelen “tahvil faizlerindeki artış ek faiz artırımına duyulan ihtiyacı azaltmış olabilir” minvalindeki açıklamalar çerçevesinde dolar endeksinde hızlı bir düşüş eğiliminin ön plana çıktığı izleniyor. Salı günü 20 günlük hareketli ortalamasını kırarak düşüşünü altıncı güne taşıyan endeks, dün ise düşüşüne ara vererek 105,80 seviyesinden sınırlı bir yükselişle günü tamamladı. Dolar endeksinde görece zayıf seviyelerin korunduğunu görüyoruz.
  • Hafta başından bu yana etkili olan güvenli liman talebi ile birlikte küresel tahvillerdeki yükselişin devam ettiği izleniyor. Bununla birlikte ABD tahvil faizlerindeki gerileme derinleşirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,55 seviyesi altına inerek %4,5430 seviyesini test etti. Son dönemde Fed cephesinden gelen görece güvercin açıklamaların da ABD tahvil faizlerindeki gerilemede rol oynadığını ifade edebiliriz. Diğer yandan dün Avrupa tahvillerindeki yükselişin de hızlandığı ve Almanya 10 yıllık tahvil faizinin %2,70’li seviyelere inerek yaklaşık son 3 haftanın dip seviyesine gerilediği izlendi. İtalya 10 yıllık tahvil faizi ise %4,65 seviyesi altını test etti.
  • Tahvil getirilerindeki gerileme ve son dönemde Fed üyelerinden gelen görece güvercin açıklamalar risk iştahını olumlu etkilemeye devam ederken, ABD borsalarının dün de artıda kapandığı izlendi. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,19 artışla 33.804,87 puana çıktı. S&P 500 endeksi %0,43 artarak 4.376,95 puana ve Nasdaq endeksi %0,71 artışla 13.659,68 puana yükseldi.
  • Avrupa borsaları günü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,15 artışla 453,16 puana çıktı. İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,11 düşüşle 7.620,03 puana geriledi. Almanya’da DAX 40 endeksi %0,24 değer kazanarak, 15.460,01 puana ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi %0,36’lık yükselişle 28.419,06 puana çıktı. Fransa’da CAC 40 endeksi ise %0,44 düşüşle 7.131,21 puana indi.
Detaylı PDF   -   352 KB