Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

08.09.2023

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Haber Başlıkları

 • Asya seansında Japonya’dan gelen revize büyüme verileri beklentilerin altında bir performansı işaret etti. Japonya ekonomisinin 2Ç23 çeyreklik büyüme oranı %1,5’ten %1,2’ye, yıllık büyüme oranı ise %6’dan %4,8’e revize edildi. Piyasa beklentisi çeyreklik büyümenin %1,4, yıllık büyüme oranının ise %5,6 olması yönündeydi.
 • Çin Merkez Bankası bugün için USDCNY sabitlemesini 7,2150 ile 2 ayın en yüksek düzeyinde belirlerken, offshore yuan rekor düşük seviyesine yaklaştı.
 • Almanya ekonomisine yönelik veriler ekonomik aktivitedeki zayıflamanın devamını işaret ederken, dün açıklanan sanayi üretimi verilerinin de beklentilerin üzerinde bir daralma kaydettiği izlendi. Almanya’da sanayi üretimi aylık bazda %0,8, yıllık bazda ise %2,1 oranında daralırken, aylık bazda daralmanın %0,4’lük düşüş beklentisini üzerinde gerçekleştiği görüldü.
 • Euro Bölgesi 2Ç23 büyüme verileri beklentilerin altında bir gerçekleşme gösterdi. Buna göre Euro Bölgesi büyümesi ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0,1, yıllık bazda ise %0,5 olurken sırasıyla %0,3 ve %0,6 olan piyasa beklentilerinin altında geldi. Euro Bölgesi’nde genele yayılan bir ekonomik bozulma göze çarparken, enflasyon tarafında ise ücret baskıları ve bunun hizmet sektöründe oluşturduğu katılık ön plana çıkıyor. İmalat cephesinde yeni siparişlerde önemli bir gerileme izlenirken, hizmet tarafında ise zayıflayan aktiviteye rağmen artan ücret maliyetinin hizmet enflasyonunda katılığa yol açtığı görülüyor. Bu gelişmeler çerçevesinde bölge ekonomisine yönelik stagflasyon fiyatlamalarının daha da ön plana çıktığı izleniyor.
 • Dallas Fed Başkanı Logan, Fed’in Eylül ayı toplantısını pas geçmesinin uygun olacağını ifade ederken, pas geçmenin durmak anlamına gelmediğini ve halen daha faiz artırımı konusunda alınacak yolun olduğunu düşündüğünü belirtti.
 • Eski St. Louis Fed Başkanı James Bullard Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyon rakamlarının bir süre daha inatla yüksek kalma ihtimalinin daha fazla faiz artışı anlamına gelebileceğini ifade etti.
 • NY Fed Başkanı John Williams ABD para politikasının iyi bir noktada olduğunu ancak yetkililerin nasıl devam edileceğine karar vermek için verileri incelemeleri gerekeceğini söyledi. Uygulanan politikanın, talep ve arzı daha fazla dengeye getirme ve enflasyonu hafifletme gibi istenen etkileri yarattığını belirten Williams, Fed’in faiz oranlarını önemli ölçüde artırarak büyük yol katettiğini ifade etti.
 • Bu hafta içerisinde varil başına 90$ seviyesi üzerini test eden ancak bu seviyeyi aşmayı başaramayan petrol fiyatlarında kazançların bir kısmının silindiği görülse de genel yükseliş eğilimi korunuyor. Bu sabah saatlerinde 89$ seviyesinde hareket etmekte olan Brent petrolde, teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kısa vadeye ilişkin olarak 87,50$ - 90$ bandını ön plana çıkarıyoruz. Yükselişlerin güç kazanması açısından ise 90$ seviyesi üzerinde kapanışların oluşması önemli.
 • Bu sabah saatlerinde dolar endeksindeki rallinin güç kaybettiği ve endeksin 104,80 seviyesine doğru gerilediği takip edilirken, tahvil getirilerinde de ibrenin aşağı döndüğü izleniyor. ABD 10 yıllıklarda %4,22 civarında bir hareket ön plana çıkarken, 2 yıllık getiriler ise %4,93 seviyesinde bulunuyor.
 • ABD borsaları dünkü kapanışta karışık bir seyir izledi. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,17 artışla 34.500,73 puana yükseldi. S&P 500 endeksi %0,32 azalarak 4.451,14 puana, Nasdaq endeksi %0,89 kayıpla 13.748,83 puana geriledi.
 • Avrupa borsalarında da dün karışık bir görünüm hakimdi. Kapanışta gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,14 değer kaybederek 453,67 puana geriledi. Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,14 düşerek 15.718,66 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,20 gerileyerek 28.155,58 puana indi. Öte yandan Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,03 artarak 7.196,10 puana yükseldi. İngiltere’de ise FTSE 100 endeksi yüzde 0,21 değer kazanarak 7.441,72 puana çıktı.
 • Fed üyeleri bugünden itibaren kamuya açık yorum yapmayacakları sessiz döneme (the blackout period) girecekler. Dolayısı ile yarından itibaren 20 Eylül toplantısına kadar herhangi bir kamuya açık Fed üyesi konuşması olmayacak.
 • Bugün yurt içinde Fitch Türkiye kredi notu değerlendirmesi bekleniyor. Fitch’in değerlendirme takvimi içerisinde 8 Eylül’de Türkiye için gözden geçirme yapılabileceği belirtiliyor. Söz konusu takvim referans niteliğinde olup o tarihlerde gözden geçirme yapılmadığı zamanlar da oluyor. Değerlendirmenin yapılması gelmesi halinde raporun piyasa kapanışının ardından paylaşılması bekleniyor.
Detaylı PDF   -   280 KB