Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

16.04.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   317 KB

Öne Çıkan Gelişmeler

Yeni haftaya İsrail – İran gerilimi ile başlayan küresel piyasalarda dün risk iştahında önemli bir bozulma yaşanmasa da gelen haber akışının gün içi volatilitede etkili olduğu izlendi. ABD’den gelen güçlü perakende satışlar verileri faiz indirim beklentilerindeki ötelenme sürecini desteklerken, New York Fed Başkanı Williams faiz indirimlerinin bu yıl başlamasını beklediğini ifade etti. Asya seansında Çin’den gelen büyüme verileri tahminlerin üzerinde gerçekleşirken, mart ayına ilişkin açıklanan perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri beklentileri karşılamadı. Bugün Fed Başkanı Powell TSİ 20:15'te Kanada Merkez Bankası Başkanı’yla katılacağı panelde konuşma yapacak.  Powell’ın konuşmasının yanı sıra bu yıl FOMC’de oy sahibi olan guvernörlerden Jefferson, Williams bir ve Barkin’in de gün içerisinde yapacakları konuşmalar takip edilecek. Veri takviminde ise ABD’den gelecek olan konut ve sanayi üretimi verileri ön plana çıkıyor.

Küresel Borsalar:

 • Güne yükselişle başlayan ABD borsaları, tahvil getirilerinde hızlanan yükseliş eğiliminin etkisi ile birlikte haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Tesla hisselerinde gün içi kayıplar %2’yi aşarken, IDC verilerinin iPhone satışlarının ilk çeyrekte tahminlerin altında kaldığını göstermesi sonrasında Apple hisselerinde ise %1’i aşan düşüşler yaşandı. Dow Jones endeksi, %0,65, S&P 500 endeksi %1,2 ve Nasdaq endeksi %1,79 değer kaybetti.
 • Avrupa borsaları ise İngiltere hariç yükselişle kapandı. Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,113 artışla günü 505,93 puandan kapattı.
 • Çin’den mart ayına ilişkin gelen sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerinin beklentilerin altında kalmasının güçlü büyüme verilerini nötrlemesi ile birlikte bu sabah saatlerinde Asya piyasalarında satıcılı bir seyir izleniyor. Japonya’da kayıplar %2’yi aşarken, Çin’de %1,5 civarında düşüşler izleniyor. ABD ve Avrupa endeks vadelilerinde de satış ağırlıklı bir resim ön plana çıkıyor.

Tahvil Piyasaları:

 • Haftanın ilk işlem gününde ABD tahvil getirilerindeki yükseliş eğilimini devam ederken, ABD’de tahminlerin üzerinde açıklanan perakende satış verilerinin ardından 10 yıllık tahvil faizi %4,66’yı aşarak kasım ayından bu yana en yüksek seviyelerini test etti. ABD’de 2 yıllık tahvil faizi %5, 5 yıllık tahvil faizi ise %4,70 üzerini test etti.
 • Avrupa cephesinde cuma günü tahvil piyasalarına gelen alımların dün yerini yeniden satışlara bıraktığı ve tahvil getirilerinde yönünü yeniden yukarı döndüğü izlendi. Almanya 10 yıllık tahvil faizi %2,46, İtalyan 10 yıllıkları ise %3,85 üzerine tırmandı.

Para Piyasaları:

 • Yukarı yönlü hareketine haftanın ilk işlem gününde de devam eden dolar endeksi, ABD’den gelen güçlü perakende satışlar verilerinin de etkisi ile birlikte yükselişini 106,25 seviyesine taşıdı.
 • Dolar karşısında değer kaybetmeye devam eden euro ile birlikte EURUSD paritesi 1,0624 seviyesinden düşüşle kapandı. Yen dolar karşısındaki düşüşünü hızlandırırken, USDJPY paritesi 154 seviyesini aşarak 1990’lardan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Emtia Piyasaları:

 • Haftanın ilk işlem gününde 2.330$ altına sarkan ons altında kayıpların yerini kısa süre içerisinde yeniden alıma bıraktığı izlendi. Ons altın günü %2’ye yakın yükselişle 2.383$ seviyesinden kapattı. Cuma günkü geri çekilmenin ardından yönünü yeniden yukarı çeviren gümüş ise günü %3,6’lık yükselişle 28,87$ seviyesinden tamamladı.
 • Petrol fiyatları haftanın ilk işlem gününde geriledi. Dün varil başına 90$ seviyesi altına sarkan Brent petrol günü bu seviye civarında düşüşle tamamlarken, ham petrol ise 85,90$ üzerinden 85,40$ seviyesine geri çekildi.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Almanya Nisan Ayı ZEW Beklenti Anketi

12:00

35,5

31,7

ABD Mart Ayı Konut Başlangıçları

15:30

1482K

1521K

ABD Mart Ayı Yapı Ruhsatları

15:30

1510K

1524K

Fed YK Üyesi Jefferson’ın Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

16:00


ABD Mart Ayı Sanayi Üretimi

16:15

%0,4

%0,1

ABD Mart Ayı Kapasite Kullanım Oranı

16:15

%0,2

%0,8

NY Fed Başkanı Williams’ın Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

19:30Richmond Fed Başkanı Barkin’in Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

20:00Fed Başkanı Powell’ın Konuşması

20:15Makroekonomik Gelişmeler

Çin ekonomisi ilk çeyrekte yıllık bazda %5,3 büyüdü

Asya seansında Çin’den gelen büyüme verileri tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Çin ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde çeyreklik bazda %1,6 büyüme kaydederek %1,5 olan piyasa medyan tahmininin üzerinde bir performans gösterirken, yıllık büyüme ise %5,3 oldu ve %4,8 olan tahminleri aştı. Öte yandan Çin’de sanayi üretimi mart ayında yıllık bazda %4,5 oranında büyüyerek %6 olan tahminin altına kalırken, perakende satışlar ise aynı dönemde yıllık bazda %3,1 büyüme gösterdi. Piyasa beklentisi perakende satışların %4,8 büyümesi yönündeydi. Mart ayına ilişkin gelen perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin beklentilerin altında kalması, güçlü büyüme verilerinin pozitif etkisini nötrlemiş görünüyor.

 • Küresel büyümedeki zayıflamaya ilişkin beklentilerin bu yılın başlarında bir miktar hafiflediği ve beklentilerde sınırlı da olsa yukarı yönlü revizyonların olduğu dikkat çekiyor. Küresel büyümedeki ana faktörün gelişmekte olan ülkeler olmaya devam etmesi beklenirken, Çin tarafındaki aktivite kaybının ise öngörülenden çok daha yumuşak bir düşüşü işaret etmesi bekleniyor.
 • İkinci yarı itibariyle gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz indirim döngülerine başlaması ve küresel büyüme dinamikleri beklentilerden daha yumuşak bir inişe işaret etmesi ile birlikte risk iştahı açısından daha olumlu bir zemin ön plana çıkıyor olsa da Orta Doğu’da artan tansiyonun devamı bu görünüme gölge düşürme riski taşımakta.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Dolar endeksinde devam eden yükseliş eğilimi çerçevesinde haftanın ilk işlem gününde GoÜ para birimlerinde satıcılı bir seyir ön plana çıkarken, Türk lirasının dolar karşısında %0,22’lik düşüşle orta sırada yer aldığı takip edildi. Bu görünüm altında gün içerisinde 32,46 seviyesi üzerini test eden USDTRY, günü 32,43 seviyesinden tamamladı. Risk primi cephesinde yatay seyir sürerken, Türkiye 5 yıllık CDS primi 304,6 baz puandan 303,8 baz puana sınırlı bir düşüş kaydetti.  Kurda kısa vadeye ilişkin 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyoruz. 

EUR/USD

EUR/USD

Avrupa’da hızlı soğuyan ekonomiye rağmen enflasyon kazanımlarının çok daha belirgin olması ile birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın Fed’den daha önce, en geç 6 Haziran toplantısında faiz indirimlerine başlayacağı görüşümüzü koruyoruz. ABD’de ise güçlü seyreden ekonomik aktivite ile birlikte ötelenen faiz indirim beklentilerinin dolar endeksini yukarıda tuttuğunu izliyoruz. Bu tema çerçevesinde paritedeki riskleri aşağı yönlü görüyoruz. 1,06 seviyesinin altına inilmesi durumunda 1,0565 ve 1,0530 destekleri ön plana çıkacak.

XAU/USD

XAU/USD

Bu sabah saatlerinde 2.385$ civarında seyreden ons altında, teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda yükseliş potansiyelinin korunduğu görüşündeyiz. Temel görünüm de bu görüşümüzü destekler nitelikte, zira ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş hareketlerinde önemli bir düşüş tepkisi vermeyen ons altında jeopolitik risklerin tampon görevi gördüğünü takip ediyoruz. Yükseliş kanalı içerisinde hareket etmekte olan ons altında, kanal sınırları kısa vadeye ilişkin olarak 2.340$ – 2.500$ bandını öne plana çıkarıyor. 

XAG/USD

XAG/USD

Cuma günkü kısmi geri çekilme hareketinin ardından yeni haftanın ilk işlem gününde yükselişine kaldığı yerden devam eden gümüş, bu sabah saatlerinde 28,80$ seviyesi üzerinde işlem görüyor.  Yükseliş kanalı içerisindeki hareketini koruyan gümüşte 27$ seviyesi destek konumunda yer almakla birlikte, kısa vadede kanal desteğine denk gelen bu seviyenin üzerindeki hareketin sürmesini bekliyoruz. Kanal sınırları önümüzdeki dönemde 27$ – 30$ bandında bir hareketin ön planda olabileceğinin sinyalini veriyor.

Uyarı Notu