Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

01.04.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   320 KB

Haber Başlıkları

  • Dün gerçekleştirilen yerel seçimlerin resmî olmayan sonuçlarına göre CHP 35 ilde, AKP 24 ilde, DEM 10 ilde ve MHP 8 ilde belediye başkanlıklarını aldı. Üç büyükşehir bakıldığında İstanbul, Ankara ve İzmir’de CHP’nin belediye başkanlıklarını koruduğu görülüyor. Türkiye genelinde ise CHP’nin oy oranının %37,7, AKP’nin ise %35,5 olduğu paylaşılıyor.
  • Seçimlerin ardından USDTRY paritesinin yeni haftanın ilk işlem gününde 32,35 – 32,40 bandında seyrettiği ve cuma günkü kapanışına göre %0,1 gibi sınırlı bir yükseliş kaydettiğini izliyoruz.
  • Haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan PCE enflasyon verileri büyük ölçüde piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti. Detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
  • Hafta sonu Çin’den gelen mart ayı resmi PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Buna göre Çin’de mart ayında İmalat PMI Endeksi 49,1 seviyesinden 50,8 seviyesine yükselerek Mart 2023’ten bu yana en yüksek düzeyine ulaşırken, ayrıca eylül ayından bu yana ilk defa 50 eşik değerin üzerine çıktı. Hizmet PMI Endeksi ise 51,4 seviyesinden 53’e yükseldi. İmalat PMI Endeksi verisinin 50,1, Hizmet PMI Endeksi verisinin ise 51,5 olarak gerçekleşmesi bekleniyordu.
  • Asya seansında Çin’den gelen özel sektör Caixin İmalat PMI verisi de mart ayında 50,9 seviyesinden 51,1 seviyesine yükselerek 51 olan piyasa medyan tahmininin üzerinde gerçekleşti.
  • Haftanın son işlem gününü 1,0797 seviyesinden sınırlı bir yükselişle tamamlayan EURUSD paritesinde kısa vadeli aşağı yönlü risklerin korunduğunu izliyoruz.
  • Yeni haftaya başlarken ons altının bugün Asya seansında yükselişini 2.265$ üzerine taşıyarak rekor tazelediğini takip ediyoruz. Cuma günü 25$ seviyesine kadar tırmanan gümüş fiyatları ise günü bu seviyenin hemen altında %1,6’lık yükselişle tamamladı.
  • Bu hafta yurt dışı piyasalarda mart ayına ilişin nihai PMI veriler ve ABD Tarım Dışı İstihdam verileri yatırımcıların radarında olacak.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

ABD Mart Ayı Nihai İmalat PMI Endeksi (Revizyon)

16:45

52,5

52,5

ABD Mart Ayı ISM İmalat Endeksi

17:00

48,3

47,8

Makroekonomik Gelişmeler

ABD’de PCE enflasyon beklentilere paralel geldi

Haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan PCE enflasyon verileri büyük ölçüde piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti. Buna göre PCE enflasyon şubat ayında aylık bazda %0,4 ile %0,4 olan medyan tahminlerin altında gelirken, yıllık bazda ise %2,4 seviyesinden %2,5’e çıkarak beklentilere paralel bir gerçekleşme gösterdi. Çekirdek verinin ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %2,8 ile beklentilere paralel gerçekleştiği görüldü.

  • Hatırlanacağı üzere Fed geçtiğimiz haftaki toplantısında son gelen enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve bir yapışkanlığa işaret etmesine rağmen bu yıl için 3 faiz indirim tahminini korumuştu. Dot plot tahminleri kadar önem atfettiğimiz bir diğer nokta ise Fed’in bu yıl için büyüme tahminini %1,4 seviyesinden %2,1’e revize ederek piyasanın korktuğu resesyon senaryosunun vuku bulmadan ortadan kalktığının önemli bir sinyalini vermesi oldu.
  • Enflasyonun bu yılın ilk çeyreğinde bir yapışkanlık gösterebileceği hali hazırda Fed beklentileri arasında yer almakta. Bu çerçevede cuma günkü verilerin ardından Fed’in faiz indirim senaryolarında bir değişim olmasını beklemeyiz. Ancak beklentilerin daha altında bir gerçekleşme olması durumunda piyasalardaki risk iştahın olumlu etkilenmesi ve ABD tahvil getirilerinde bir geri çekilme yaşanması beklenebilir.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Seçimlerin ardından USDTRY paritesinin yeni haftanın ilk işlem gününde 32,35 – 32,40 bandında seyrettiği ve cuma günkü kapanışına göre %0,1 gibi sınırlı bir yükseliş kaydettiğini izliyoruz. Seçim sürecinin ardından TL’de hızlı bir değer kaybı ve USDTRY’de sert bir yükseliş yaşanacağına yönelik bir baz senaryomuz bulunmuyor. Yıl içerisine kurdaki kademeli yükseliş eğiliminin sürmesini ve TL’in dolar karşısında reel bazda nötr bir seyir izlemesini bekliyoruz. Kısa vadeye ilişkin olarak ise 32 – 33 bandını ön plana çıkarıyoruz.

EUR/USD

EUR/USD

Haftanın son işlem gününü 1,0797 seviyesinden sınırlı bir yükselişle tamamlayan EURUSD paritesinde kısa vadeli aşağı yönlü risklerin korunduğunu izliyoruz. Yükseliş çabalarının satış fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam ettiği EURUSD paritesinde aşağı yönlü eğilimin sürmesi durumunda 1,0760 ve 1,07 desteklerini izleyeceğiz. Yukarıda ise 1,0820 ve onun da üzerinde 50 ve 100 GHO’nun oluşturduğu 1,0835 – 1,0875 direnç bölgesi yer alıyor. Paritede kısa vadeli görünümün aşağı yönlü olmaya devam ettiğini belirtmek gerekir.

XAU/USD

XAU/USD

Yeni haftaya başlarken ons altının bugün Asya seansında yükselişini 2.265$ üzerine taşıyarak rekor tazelediğini takip ediyoruz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda altındaki güçlü seyrin devamını bekliyoruz. Teknik ve temel gelişmeleri analiz ettiğimizde altının bu yıl yükseliş hareketini henüz tamamlamamış olduğunu kanaatine varıyoruz. Rekor yüksek seviyelerde hareket eden altında önemli bir direnç bulunmamakla birlikte, teknik göstergeler kısa vadede 2.200$ – 2.300$ bandında bir seyrin etkili olabileceğini işaret ediyor.

XAG/USD

XAG/USD

Cuma günü 25$ seviyesine kadar tırmanan gümüş fiyatları, günü bu seviyenin hemen altında %1,6’lık yükselişle tamamladı. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda gümüşün kısa vadede 25,80$ direnç seviyesinin altında işlem görmeye devam edebileceği ve yakın vadede 24$ – 25,80$ seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. Gümüşte 25,80$ direnç bölgesini takip etmeye devam edeceğiz, zira yükselişlerin istikrar kazanması açısından bu direncin aşılması önem arz ediyor.

Uyarı Notu