Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

13.03.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   335 KB

Haber Başlıkları

 • ABD’de şubat ayı TÜFE verileri beklentilerin üzerinde gelirken, verilerin ardından dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi ön plana çıktı. Verilere ve piyasa reaksiyonuna ilişkin detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
 • Almanya’da TÜFE şubat ayına ilişkin son okumada aylık %0,4, yıllık bazda ise %2,5 olarak teyit edildi ve verilerde bir revizyona gidilmedi.
 • Eski ABD Başkanı Donald Trump, gerekli delege sayısına ulaşarak ABD Başkanlık Seçimi’nde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olmaya hak kazandı. öylece Trump, Kasım 2024’te gerçekleştirilecek seçimde ABD Başkanı Joe Biden’a karşı yarışacak. 2020’deki seçimi kaybetmesinin ardından 6 Ocak 2021’de ABD Kongre binasında yaşanan isyanda rol oynadığı iddiasıyla oy pusulasından çıkarılması yönünde çıkan mahkeme kararlarına karşın, ABD Yüksek Mahkemesi, Trump’ın bu yılki seçimlere katılabileceğine hükmetmişti.
 • Avrupa Merkez Bankası (ECB) YK üyesi Villeroy, ECB içerisinde enflasyonla mücadelede yol alındıkça ilkbaharda faizleri düşürmeye başlama konusunda geniş bir mutabakat olduğunu ifade etti. Villeroy, para politikasını gevşetmeden önce çok uzun süre beklemenin, çok erken hareket etmek ve enflasyonun yeniden yükselmesine izin vermekle en azından eşit olduğunu söyledi.  Villeroy, “Geçen haftaki Yönetim Konseyi toplantımızdan bu yana, baharın 21 Haziran'a kadar
  süreceğini göz önünde bulundurarak, ilkbaharda faiz oranlarını düşürme konusunda çok geniş bir mutabakat var” dedi. ECB’nin bu yıl en geç 6 Haziran toplantısında faiz indirmesini bekliyoruz.
 • Diğer bir ECB YK üyesi Holzmann ise Fed’den önce faiz indiriminin yatırımcıların tepkisine neden olabileceği konusunda uyardı. “Veriler ECB’nin ilk faiz indirimini yapmasına yetecek kadar güçlüyse, o zaman bu gerçekleşebilir, ancak bu, piyasada satış baskısı riski olmadan olmaz - özellikle de Fed’in kararı enflasyon veya istihdam verilerindeki ani büyük değişikliklerle bağlantılıysa” diyen Holzmann, “Avrupa Fed’in 13. bölgesi değil ama Fed’in ne yaptığı önemli” ifadelerini kullandı.
 • İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BoE) Bailey, şu anda merkez bankaları için asıl sorunun enflasyonun hedeflenen seviyelerde kalması için ne yapmaları gerektiği ve faiz oranlarının ne kadar kısıtlayıcı olması gerektiği olduğunu söyledi.
 • Brent petrol dün varil başına 81,70$ seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü 81,92$ seviyesinden düşüşle tamamladı. Şubat ayının başından bu yana 80$ – 84$ seviyeleri arasında görece dar bir bantta işlem gören Brent petrolde 80,90$ seviyesinden geçen 100 GHO kısa vadeli destek konumunda yer alıyor.
 • ABD borsaları günü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde değer kazandı ve %0,61 artarak 39.005,49 puana çıktı. S&P 500 endeksi %1,12 artışla 5.175,26 puana yükselerek rekor tazelerken, Nasdaq endeksi %1,54 kazançla 16.265,64 puana ulaştı.
 • Avrupa borsalarının da haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladığı takip edildi. Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600 %1 artışla 506,52 puana çıktı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %1,02 artarak 7.747,81, Almanya'da DAX 30 endeksi %1,23 değer kazanarak 17.965,11, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,84 yükselerek 8.087,48 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %1,31 artışla 33.753,12 puan oldu.
 • Bu sabah saatlerinde Asya piyasalarında karışık bir resmin ön plana çıktığı izleniyor. Japonya'da Nikkei 225 kazançlarını tersine çevirerek yüzde 0,37 düşerken, Çin’de CSI 300 endeksinin %0,6 kayıpla işlem gördüğü izleniyor. Hong Kong Hang Seng endeksi %0,3 ve Avustralya’da S&P/ASX 20 endeksleri %0,2 primli seyrediyor. Dünü yükselişlerle tamamlayan ABD endeksleri ise vadeli işlemlerde hafif ekside.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

İngiltere Ocak Ayı Aylık GSYİH Büyüme Oranı

10:00

%0,2

-%0,1

İngiltere Ocak Ayı Üç Aylık GSYİH Büyüme Oranı

10:00

-%0,1

-%0,3

Euro Bölgesi Ocak Ayı Aylık Sanayi Üretimi

13:00

-%1,8

%2,6

Euro Bölgesi Ocak Ayı Yıllık Sanayi Üretimi

13:00

-%3

%1,2

Avrupa Merkez Bankası YK Üyesi Cipollone’nin Konuşması

14:45


Avrupa Merkez Bankası YK Üyesi Stournaras’ın Konuşması

17:00Makroekonomik Gelişmeler

ABD TÜFE verilerinin ardından ABD 10 yıllıklarda yükseliş yaşandı

ABD’de şubat ayı TÜFE verileri beklentilerin üzerinde gelirken, verilerin ardından dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi ön plana çıktı. Dün açıklanan verilere göre ABD’de TÜFE şubat ayında yıllık bazda %3,1 seviyesinden %3,2 seviyesine yükselerek %3,1 olan piyasa medyan tahmini üzerinde gelirken, çekirdek TÜFE’deki yıllık artışın ise %3,9 seviyesinden %3,8 seviyesine gerilediği izlendi. Piyasa beklentisi çekirkde TÜFE’nin yıllık bazda %3,7 seviyesine gerilemesi yönündeydi. TÜFE verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından dolar endeksinin 102,80 seviyesinden 103,15 seviyesi üzerine yükseldiği, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %4,10 seviyesi altrından %4,15 seviyesi üzerine çıktığı izlendi.

Cleveland Fed’in “inflation nowcasting” enflasyon tahmin modeli çekirdek TÜFE’nin gelecek aylarda %3,7 civarında yapışkanlık gösterebileceğine, manşet tüfenin de %3 üzerinde bir süre kalıcı olabilecğeine işaret deiyor. Ancak bu noktada Fed’in temel enfalsyon göstergesi olan PCE verilerinini gerilemey devam ettiğini ve dünlü verilerde beklentilerin üzerinde bir gerçekleşme olamsınanrağmen çekirdek enflasyondaki yıllık arıtşın düşüş kaydettiğini ön plana çıkarmakta fayda var. Dolayısı ile ABD’de enfalsyon gerilemeye devam ederken, sözkonusu gerilemenin umulandan daha yavaş gerçekleştiğini görmektyeyiz.

 • Ay başında açıklanan verilere göre ABD’de ocak ayında PCE aylık bazda %0,3 artış kaydederken, yıllık artış ise %2,4 oldu. Çekirdek PCE enflasyon ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %2,8 olarak gerçekleşti. Böylelikle Fed’in temel enflasyon göstergesi olan yıllık çekirdek PCE beklentilere paralel olarak ocak ayı itibariyle %2,9 seviyesinden %2,8 seviyesine, yıllık PCE ise %2,6’dan %2,4’e inmiş oldu.

Fed’in bu yılın ikinci yarısından önce faiz indirmesini beklememekle birlikte, bunun en erken haziran toplantısında söz konusu olabileceği ve Fed’in faiz indirimini eylül ayına kadar öteleme alanı olduğu görüşündeyiz. Haziran ayı ile birlikte yıl sonuna kadar düzenlenecek olan beş Fed toplantısının üçünde faiz indirimi gelmesini bekliyoruz.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

ABD’de TÜFE verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından dolar endeksi 102,80 seviyesinden 103,15 seviyesi üzerine yükselirken, GoÜ para birimlerinin szayıf bir resim sergilediği takip edildi. Türk lirası dolar karşısında %0,12’lik değer kaybı ile en zayıf performans gösteren GoÜ para birimleri arasında yer alırken, USDTRY paritesi ise günü 32,0656 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 320,98 baz puandan 313,75 baz puana geriledi. Teknik göstergeler kurda kısa vadeye ilişkin olarak 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyor.

EUR/USD

EUR/USD

Dolar endeksinde dün 103 seviyesi üzerine varan yükseliş hareketi paritenin gün içerisinde 1,09 seviyesine kadar geri çekilmesine yol açtı. Kısa vadeli yükseliş kanalı içerisindeki hareketine devam eden paritenin, kısa vadede kanal sınırlarının geçtiği 1,0850 – 1,10 seviyeleri arasında işlem görmesini beklemekteyiz. Şubat ortasından bu yana etkili olan yükselişin devamı için kanal direncine denk gelen 1,10 seviyesinin aşılması önem arz ediyor. Aksi taktirde yükselişlerin sınırlı kalması beklenir. 1,0850 öncesinde ise 1,0915 ve 1,0875 seviyeleri kısa vadeli destek konumunda.

XAU/USD

XAU/USD

Beklentilerin üzerinde gelen ABD TÜFE verileri değerli metallerde baskı yaratırken, dokuz günlük aralıksız yükseliş serüvenini sonlandıran ons altın günü 2158,22$ seviyesinden düşüşle kapattı. Ons altındaki bu geri çekilmeyi teknik bir düzeltme olarak okuyoruz. Geri çekilmenin sürmesi durumunda 2145,54$ ve 2114,93$ düzeltme seviyeleri takip edilecek. Faiz indirim sürecine yaklaşıldıkça alternatif getirilerde düşüş eğiliminin belirginleşmesini ve değerli metallerdeki güçlü seyrin korunmasını bekliyoruz.  

XAG/USD

XAG/USD

ABD TÜFE verilerinin ardından dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarda yükseliş eğilimi ön plana çıkarken, gümüş fiyatlarının ise 24,60$ seviyesi üzerinden 24$ seviyesine kadar geri çekildiği takip edildi. Gümüşteki düzeltmenin sürmesi durumunda 24$ desteği izlenecek. Bu desteğin altında 23,80$ ve 23,50$ destekleri yer alıyor. Ons altında olduğu gibi gümüş fiyatlarındaki bu düşüşü de düzeltme olarak okuyoruz. Geçtiğimiz hafta önemli hareketli ortalamaları ve kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kıran gümüşte, teknik göstergeler geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğine işaret ediyor.

Uyarı Notu