Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

04.03.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   311 KB

Haber Başlıkları

 • ABD’de ISM İmalat Endeksi şubat ayında 49,1 seviyesinden 47,8 seviyesine önemli bir gerileme kaydetti ve 49,5 olan piyasa beklentisinin altında bir yeri işaret etti. Verinin alt kalemlerine baktığımızda Üretim endeksi şubatta aylık 2 puan azalışla 48,4'e, istihdam endeksi 1,1 puan gerileyerek 45,9'a indi. Yeni siparişlere ilişkin endeks de 3,3 puan azalarak 49,2'ye düştü. Bu dönemde imalat sanayiinin 8 alt sektöründe büyüme kaydedilirken 7 sektörde daralma yaşandı.
 • ABD’de Michigan Tüketici Güven Endeksi şubat ayına ilişkin son okumada 79,6 seviyesinden 76,9 seviyesine revize edildi. Piyasa beklentisi veride bir revizyona gidilmemesi yönündeydi. Verinin alt kalemlerine baktığımızda tüketicilerin mevcut finansal koşullara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi de şubatta aylık bazda 2,5 puan azalışla 79,4'e indi. Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise aynı dönemde 1,9 puan azalarak 75,2'ye geriledi.
 • ABD’de İmalat PMI Endeksi şubat ayına ilişkin açıklanan son okumada 51,5 seviyesinden 52,2 seviyesine revize edildi. Beklenti verinin sabit kalması yönündeydi.
 • Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin açıklanan öncü enflasyon verileri beklentilerin hafif üzerinde gelse de enflasyondaki düşüş eğiliminin istikrarlı bir şekilde korunduğunun altını çizdi. Buna göre Euro Bölgesi’nde TÜFE şubat ayında ilişkin ilk okumada yıllık bazda %2,8’den %2,6’ya gerilerken (beklenti %2,5’ti), yıllık çekirdek TÜFE ise %3,3’ten %3,1’e geriledi (beklenti %2,9’du). Detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
 • Haftanın son işlem gününde ABD 10 yıllık tahvil faizi %4,20 seviyesi altına inerek %4,18’e kadar gerilerken, dolar endeksinin ise 103,85 seviyesine doğru geri çekildiği izlendi. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarında düşüşe paralel olarak ons altın 2088$ seviyesine kadar tırmanırken, EURUSD paritesinin de yeniden 100 günlük ortalaması üzerine çıktığı takip edildi.
 • Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu hafta perşembe günü gerçekleştireceği toplantısı sonucunda para politikasında değişikliğe gitmesini beklememekle birlikte, bu toplantıda açıklanacak olan projeksiyonların faiz indirim sürecine ilişkin daha net ip uçları içereceğini düşünüyoruz.
 • Fed’in ABD Kongresi için yılda iki kez hazırladığı yarı yıllık Para Politikası Raporu'nun mart sayısı yayımlandı. Raporda “Enflasyon, FOMC’nin %2 hedefinin üzerinde kalmaya devam etmesine rağmen geçen yıl önemli ölçüde gevşedi ve enflasyondaki yavaşlama işsizlikte önemli bir artış olmadan gerçekleşti” ifadesinin yer aldığı ve enflasyon görünümünün %2'lik uzun vadeli hedefiyle genel açıdan uyumlu olmaya devam ettiği takip edildi. Raporda, “Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz oranını düşürmenin uygun olacağını öngörmüyor.” ifadesi kullanıldı. Söz konusu rapor Fed Başkanı Powell tarafından bu hafta Kongre’nin alt ve üst kanadına sunulacak.
 • Fed Başkanı Powell, bu hafta Temsilciler Meclisi ve Senato’da yarı yıllık Para Politikası Raporu'nun sunumunu yapacak ve ardından gelen soruları cevaplayacak. Powell, 6 Mart'ta TSİ 18:00’da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde, 7 Mart’ta ise TSİ 18:00’da Senato Bankacılık Komitesi’nde sunum yapacak ve sunumların ardından soru-cevap bölümü düzenlenecek. Kongre sunumlarının ardından gerçekleşen soru-cevap bölümleri para politikalarına yönelik ip uçları içerebildiğinden ötürü yakından takip edilecek.
 • ABD’de yarın 15 eyalette başkan adaylığı ön seçiminin gerçekleştirileceği “Süper Salı” oylamaları takip edilecek.
 • ABD borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamlarken, Nasdaq endeksi kapanışta rekor tazeledi. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,23 artarak 39.087,38 puana çıktı. S&P 500 endeksi %0,80 artışla 5.137,08 puana yükselerek rekor tazeledi. Nasdaq endeksi de %1,14 kazançla 16.274,94 puana çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Kasım 2021'deki kapanış rekorunu geride bıraktı.
 • Avrupa borsalarının da haftanın son işlem gününü artıda tamamladığı takip edildi. Almanya’da DAX endeksi %0,32’lik yükselişle 17.735,07 puana yükselirken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,7 yükselişle 7.682,50 puana ulaştı. Fransa’da CAC 40 endeksi %0,09 artarak 7.934,17 puana ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %1,08’lik primle 32.934,29 puana çıktı.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Euro Bölgesi Mart Sentix Yatırımcı Güveni

12:30

-10,6

-12,9

Avrupa Merkez Bankası YK Üyesi Holzmann’ın Konuşması

14:30


Philadelphia Fed Başkanı Harker’ın Konuşması

19:00Makroekonomik Gelişmeler

Euro Bölgesi’nde enflasyon gerilemeye devam ediyor

Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin açıklanan öncü enflasyon verileri beklentilerin hafif üzerinde gelse de enflasyondaki düşüş eğiliminin istikrarlı bir şekilde korunduğunun altını çizdi. Buna göre Euro Bölgesi’nde TÜFE şubat ayında ilişkin ilk okumada yıllık bazda %2,8’den %2,6’ya gerilerken (beklenti %2,5’ti), yıllık çekirdek TÜFE ise %3,3’ten %3,1’e geriledi (beklenti %2,9’du). Enflasyon kazanımlarının sürdüğü ve fiyat artışlarındaki gerilemenin istikrarlı bir şekilde korunduğu Euro Bölgesi genelinde, enflasyon seviyelerinde hedef bölgeye yaklaşıldığını takip ediyoruz. Öte yandan büyüme dinamiklerinin oldukça zayıf kalmaya devam ettiği dikkat çekiyor.

Bu görünüm altında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu hafta perşembe günü gerçekleştireceği toplantısı sonucunda para politikasında değişikliğe gitmesini beklememekle birlikte, bu toplantıda açıklanacak olan projeksiyonların faiz indirim sürecine ilişkin daha net ip uçları içereceğini düşünüyoruz. Söz konusu projeksiyonlarda ECB’nin enflasyon tahminlerini aşağı çekmesini ve ekonomik aktiviteye ilişkin biraz daha iyileşen bir senaryo ortaya çıkarmasını bekliyoruz. ECB’nin en geç 6 Haziran toplantısında faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin görüşümüzü koruyoruz.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Haftanın son işlem gününde GoÜ para birimleri zayıf dolar endeksi ile birlikte alış ağırlıklı bir seyir izlerken, TL’nin %0,4 değer kaybı ile dolar karşısında en zayıf performans gösteren üçüncü GoÜ para birimi konumunda yer aldığı ve negatif ayrıştığı takip edildi. Bu çerçevede USDTRY paritesi haftanın son işlem gününde 31,40 seviyesi üzerini test etmesinin ardından günü 31,3540 seviyesinden yükselişle tamamladı ve rekor tazeledi. Teknik göstergeler, kademeli yükseliş hareketine devam eden kurda kısa vadeye ilişkin olarak 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyor.

EUR/USD

EUR/USD

Cuma günü dolar endeksinde gözlemlenen geri çekilme ile birlikte yeniden 100 GHO üzerine çıkmayı başaran EURUSD paritesi, günü 1,0837 seviyesinden yükselişle tamamladı. Paritede kısa vadede 1,0825 seviyesinden geçen 100 GHO ve 1,0870 seviyesinden geçen 50 GHO arasında bir seyrin ön planda olduğunu izliyoruz. Önemli bir direnç konumunda yer alan 50 GHO’nun aşılamaması mevcut yükselişin düzeltme olarak sınırlı kalmasına neden olabilir. Bu hafta ECB’nin açıklayacağı projeksiyonlar ve toplantıdan gelecek olan mesajlar parite için belirleyici olacak.

XAU/USD

XAU/USD

Haftanın son işlem gününde dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarında gözlemlenen düşüş eğilimi değerli metalleri desteklerken, ons altının 2088$ seviyesi üzerine kadar tırmandığı takip edildi. Geçtiğimiz kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kıran ons altında, teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda yükseliş eğiliminin devamını bekliyoruz. Rekor yüksek seviyelerin yakınında hareket eden ons altında yükselişleri sınırlandırabilecek önemli bir direnç yer almamakla birlikte, teknik göstergeler kısa vadeye ilişkin olarak 2035$ – 2100$ bandını ön plana çıkarıyor.

XAG/USD

XAG/USD

Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarındaki düşüş ile birlikte cuma günü 3,27$ seviyesine kadar ulaşan gümüş, günü 23,15$ seviyesinden kapattı ve yukarı yönlü eğilimin ilk önemli eşiği olan 50 GHO’yu kırdı. Yükselişin devamlılığı açısından bu hafta 23,20$ seviyesinden geçen 100 GHO ve 23,30$ seviyesinden geçen 200 GHO’nun aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda gümüşün kısa vadede 22$ desteği üzerinde tutunabileceği ve 22$ – 23,50$ bandında bir seyir izleyebileceğine ilişkin görüşümüzü sürdürüyoruz.

Uyarı Notu