Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

28.02.2024

Global Piyasalar Bülteni

En Son Gelişmeler

Detaylı PDF   -   303 KB

Haber Başlıkları

  • ABD’de ocak ayına ilişkin açıklanan öncü verilere göre dayanıklı mal siparişleri verisinde manşet ve çekirdek tarafta önemli bir daralma görülürken, sermaye malları verilerinde ise güçlü görünümün sürdüğünü takip ettik. Verilere ilişkin detayları bültenimizin Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.
  • ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi şubat ayında 115 olan beklentinin altında gelerek 106,7 olarak gerçekleşti. Verinin alt kalemlerini incelediğimizde tüketicilerin iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi şubat ayında 7,7 puan düşerek 147,2'ye inerken, geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi de aynı dönemde 1,7 puan azalışla 79,8'e düştü.
  • ABD Richmond Fed İmalat Endeksi şubat ayında -15 seviyesinden -5 seviyesine yükselerek -9 olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti.
  • Dün gelen dayanıklı mal siparişleri verilerinin ardından ABD’de bugün 2023 yılının son çeyreğine ilişkin GSYİH verilerinin ikinci okuması (revizyonu) açıklanacak. Bugün açıklanacak olan verilerde 25 Ocak’ta açıklanan öncü büyüme verilerinin revizyona tabii tutulmaması ve 4Q23 yıllık büyüme oranının %3,3 düzeyinde korunması bekleniyor.
  • Atlanta Fed, GDPNow modeli beklentilerinde, ABD'de 2024 yılının ilk çeyreği için reel GSYİH büyümesinin 16 Şubat'ta tahmin edilen %2,9'dan %3,2'ye yükselmesinin beklendiğini açıkladı.
  • Bugün G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Brezilya’nın Sao Paulo’da kentinde bir araya gelecek.
  • Piyasa fiyatlamalarına baktığımızda faiz indirimleri konusunda piyasanın Fed’e yakınsadığını ve indirim beklentilerinin ötelendiğini görmekteyiz. Opsiyon fiyatlamalarından türetilen olasılıklara baktığımızda faiz indirim beklentilerinin haziran ayını işaret ettiğini izliyoruz. Bu çerçevede, 12 Haziran’daki Fed toplantısında açıklanacak olan ekonomik projeksiyonların indirim süreci iletişimi açısından kritik rol oynayacağını düşünüyoruz.
  • Fed Guvernörlerinden Michelle Bowman (bu yıl FOMC’de oy sahibi) enflasyondaki ilerlemeyi durdurabilecek ve hatta fiyat baskılarının yeniden ortaya çıkmasına neden olabilecek yukarı yönlü riskler göz önüne aldığını ve bu nedenle faiz oranlarını düşürmek için acele edilmemesi gerektiğinin sinyalini verdi. Bowman, “Temel görüşüm, politika faizinin sabit tutulmasıyla enflasyonun daha da düşeceği yönünde olmaya devam ediyor. Politika duruşunda gelecekte yapılacak değişiklikleri değerlendirme yaklaşımımda temkinli olmaya devam edeceğim” dedi.
  • Avrupa borsaları günü İngiltere hariç yükselişle kapattı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,18 artışla günü 496,33 puandan kapattı. Stoxx 600 teknoloji endeksinin günü %1,13 değer kazanarak kapatması dikkati çekti. Fransa'da CAC 40 endeksi %0,23 artarak 7,948,4 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,46 değer kazanarak 32.706,44 puana yükseldi. Almanya'da DAX 40 endeksi ise günü %0,76 yükselişle 17.556,49 puandan tamamlayarak üst üste dördüncü gününde de rekor tazeledi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise günü %0,02 düşüşle 7.683,01 seviyesinden tamamladı.
  • ABD borsaları ise günü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi %0,25 düşüşle 38.972,41 puana geriledi. S&P 500 endeksi %0,17 artışla 5.078,20 puana ve Nasdaq endeksi %0,37 primle 16.035,30 puana çıktı.

Günlük Ekonomi Takvimi

Ülke

Veri

Saat

Beklenti

Önceki

Avrupa Merkez Bankası YK Üyesi Muller’in Konuşması

12:00


Euro Bölgesi Şubat Ayı Nihai Tüketici Güven Endeksi

13:00

-

-15,5

ABD 4Ç23 GSYİH Yıllık Büyüme Oranı (ikinci okuma)

16:30

%3,3

%3,3

ABD 4Ç23 Tüketici Harcamaları (ikinci okuma)

16:30

%2,7

%2,8

ABD 4Ç23 Çeyreklik Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (ikinci okuma)

16:30

%2

%2

Atlanta Fed Başkanı Bostic’in Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

20:00Boston Fed Başkanı Collins’in Konuşması

20:15NY Fed Başkanı Williams’ın Konuşması (FOMC’de oy sahibi)

20:45Makroekonomik Gelişmeler

Dayanıklı mal siparişleri daralma gösterirken, sermaye malları verileri büyüme dinamiklerinin güçlü kaldığına işaret ediyor

ABD’de ocak ayına ilişkin açıklanan öncü verilere göre dayanıklı mal siparişleri %5’lik düşüş beklentisinin ötesinde bir daralma kaydederek %6’lık bir gerileme gösterdi. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri ise aynı dönemde %0,2’lik artış beklentisine karşın %0,3 düşüş kaydetti. Ocak ayına ilişkin açıklanan öncü veriler zayıf bir görünüm ortaya koysa da sermaye malları sevkiyatına ilişkin verilerin güçlü bir görünümü işaret etmeye devam ettiğini takip ettik. Bu çerçevede GSYİH hesaplamasına doğrudan dahil edilen havacılık hariç savunma dışı sermaye malları sevkiyatı verisinin %0,1 olan piyasa beklentisinin üzerinde gelerek %0,8’lik artış gösterdiği ve buradaki artışın Ocak 2023’ten bu yana en yüksek artış olduğu dikkat çekti. Öte yandan, bu kalemde aralık ayı verisinin de %0’dan %0,1’e revize edildiği takip ediliyor. Yine büyüme verisine doğrudan giren kalemlerden olan ve işletmelerin harcama ve yatırım planlarının bir göstergesi olarak kabul edilen havacılık hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri ise %0,1 artışla piyasa beklentisi paralelinde gerçekleşti.

Dün gelen dayanıklı mal siparişleri verilerinin ardından ABD’de bugün 2023 yılının son çeyreğine ilişkin GSYİH verilerinin ikinci okuması açıklanacak. Bugün açıklanacak olan verilerde 25 Ocak’ta açıklanan öncü büyüme verilerinin revizyona tabii tutulmaması ve 4Q23 yıllık büyüme oranının %3,3 düzeyinde korunması bekleniyor. Büyüme verilerinin ardından perşembe günü ise ABD’den gelecek olan ve Fed’in temel enflasyon göstergesi olan PCE enflasyon verileri takip edilecek. PCE enflasyonun ocak ayında yıllık bazda %2,6’dan %2,4’e, çekirdek PCE’nin ise yıllık bazda %2,9’dan %2,8’e inmesi bekleniyor.

Fed’in bu yılın ikinci yarısından önce faiz indirmesini beklememekle birlikte, bunun en erken haziran toplantısında söz konusu olabileceği ve Fed’in faiz indirimini eylül ayına kadar öteleme alanı olduğu görüşündeyiz. Haziran ayı ile birlikte yıl sonuna kadar düzenlenecek olan beş Fed toplantısının üçünde faiz indirimi gelmesini bekliyoruz. Fiyatlamalara baktığımızda da piyasanın Fed’e yakınsadığını ve faiz indirim beklentilerinin ötelendiğini görmekteyiz. Opsiyon fiyatlamalarından türetilen olasılıklara baktığımızda faiz indirim beklentilerinin haziran ayını işaret ettiğini izliyoruz. Bu çerçevede, 12 Haziran’daki Fed toplantısında açıklanacak olan ekonomik projeksiyonların indirim süreci iletişimi açısından kritik rol oynayacağını düşünüyoruz.

Döviz & Emtia Analizleri

USD/TRY

USD/TRY

Haftanın ikinci işlem gününde dolar endeksinde 103,60 seviyesine varan düşüş hareketine paralel olarak GoÜ para birimleri genelinde alıcılı bir resmin ön plana çıktığı takip edilirken, Türk lirası ise dolar karşısında sınırlı bir değer kaybı yaşayarak (-%0,07) alt sıralarda yer aldı ve negatif ayrıştı. USDTRY paritesi ise günü 31,14 seviyesi üzerinde tamamlayarak rekor tazeledi. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 286,33 baz puandan 290,66 baz puana yükseldi. Kademeli yükselişine devam eden kurda teknik göstergeler kısa vadeye ilişkin olarak 30 – 33 bandını ön plana çıkarmaya devam ediyor.

EUR/USD

EUR/USD

Geçtiğimiz hafta 100 günlük hareketli ortalamasını ve kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kıran paritede kısa vadede 1,08 üzerindeki tutunma ve yükseliş çabasının korunabileceği görüşündeyiz. Teknik göstergeler, kısa vadede 1,0815 seviyesinden geçen 100 günlük ortalama ve yukarıda 1,0880 seviyesinden geçen 50 günlük ortalama arasında bir seyrin ön planda olabileceğinin sinyalini veriyor. Dolar endeksinde yeniden 104 seviyesi üzerinde bir hareket oluşması ve paritede satış baskısı gözlemlenmesi durumunda 1,0815 desteği (100 GHO) yakından takip edilecek.

XAU/USD

XAU/USD

Dün 2039$ üzerine yükselerek kısa vadeli düşüş kanalının üst çizgisini, yani kanal direncini test eden ons altın bu bölgeden gördüğü direnç ile birlikte geri çekildi. Altında kısa vadeli düşüş kanalının üst sınırına denk gelen 2038,50$ seviyesi kısa vadede önemli bir direnç olarak ön plana çıkıyor. İstikrarlı bir yükseliş hareketi için bu seviyenin yukarı yönlü kırılması önemli. Aşağıda ise 2010$ seviyesinden geçen 100 günlük ortalama güçlü destek konumunda bulunuyor. Faiz indirim sürecine yaklaştıkça değerli metallerin güç kazanmasını bekliyoruz.

XAG/USD

XAG/USD

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda gümüşün kısa vadede 22$ desteği üzerinde tutunabileceği ve 22$ – 23,50$ bandında bir seyir izleyebileceğine ilişkin görüşümüzü korumaktayız. Bugün itibariyle 23$ seviyesinden geçen 50 GHO, 23,20$ seviyesinden geçen 100 GHO ve 23,30$ seviyesinden geçen 200 GHO yukarıda önemli bir direnç bölgesi oluşturuyor. Yükselişlerin istikrar kazanabilmesi için önemli hareketli ortalamaların oluşturduğu bu direnç bölgesinin yukarı yönlü kırılması önem arz ediyor.

Uyarı Notu