Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

01.12.2023

Ekonomik Veri Takvimi 4 – 8 Aralık

Gelecek Haftanın Öne Çıkan Verileri

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

Hafta içerisinde gelecek verilerle ilgili grafikler 2. sayfada görülebilir.    

4 Aralık Pazartesi

10:00 Kasım TÜFE verileri

  • Kasım ayında aylık TÜFE artışının %4,1 seviyesinde olmasını bekliyoruz. Foreks Haber Anketi sonuçlarına göre ise piyasa medyan tahmininin %3,5 düzeyinde olduğu görülüyor. Kurum beklentimiz doğrultusunda bir gerçekleşme olması durumunda yıllık TÜFE %61,36 seviyesinden %63,2’ye yükselecek. 2023 yıl sonu enflasyonunun %70’e yakın bir yerde oluşacağına ilişkin beklentimizi koruyoruz.

5 Aralık Salı

10:00 TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu

  • Söz konusu rapor teknik nitelikte olup politika mesajı içermez. Ancak TCMB’nin temel enflasyon eğilimi yolundaki değerlendirmeleri ve kısa vade enflasyon dinamikleri konusundaki analizleri yakından takip edilecek.

14:30 Kasım Reel Efektif Döviz Kuru (REK)

  • Kasım ayı ortalama eşit ağırlıklandırılmış sepet kur ve enflasyon gerçekleşmelerini göz önüne aldığımızda REKE’nin bir önceki ayki 55,9 seviyesine göre önemli bir değişim göstermemesi beklenebilir.

7 Aralık Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (24 Kasım – 1 Aralık)

  • 17 – 24 Kasım haftasında standart portföy kanallarında net yabancı girişi görüldü. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 214,8 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 96,8 milyon dolarlık bir yabancı girişi gerçekleşti. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 160 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 755 milyon dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 710 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 750 milyon dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (24 Kasım – 1 Aralık)

  • 10 – 17 Kasım haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,98 milyar dolar (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) gerileme yaşandı. Hanehalkı DTH’ları 0,34 milyar dolar, kurumlar DTH’ları ise 0,64 milyar dolar azaldı. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,06 milyar dolarlık sınırlı bir düşüş görülürken, söz konusu gerileme hane halkı kıymetli maden hesaplarındaki azalıştan kaynaklandı. Özetle, 17 – 24 Kasım haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 1,04 milyar dolarlık bir gerileme görüldü.

17:30 Hazine Kasım Nakit Bütçe verileri

  • Ekim ayında nakit dengesi 82,2 milyar TL açık verirken, faiz dışı denge ise 25,8 milyar TL açık verdi. Yılbaşından bu yana bakıldığında nakit dengesi 523,8 milyar TL açık verirken, faiz dışı denge ise 79,2 milyar TL açık verdi. Kasım nakit bütçe verileri 15 Aralık’ta açıklanacak olan Kasım Merkezi Yönetim Bütçe verileri için öncü niteliğinde.

Grafikler

Grafikler

Yıllık TÜFE & TÜFE-C (yıllık değişim)

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım

İşlenmiş & İşlenmemiş gıda (yıllık değişim)

Kaynak: TCMB,Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri (milyon dolar)

(yıllık kümülatif, hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi yerleşiklerin Döviz Mevduatları

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Reel Efektif Kur Endeksi  (2003=100)

Kaynak: TCMB,Tacirler Yatırım


Bütçe Dengesi (12ay kümülatif, milyar TL) 

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tacirler Yatırım 

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   225 KB