Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

15.12.2023

Ekonomik Veri Takvimi 18 – 22 Aralık

Gelecek Haftanın Öne Çıkan Verileri

Yurt İçi Veri Takvimi

Yurt İçi Veri Takvimi

18 Aralık Pazartesi

14:30 Ekim Konut Fiyat Endeksi

  • Konut Fiyat Endeksi eylül ayında aylık %4,3 ve yıllık %89 oranında yükselerek 1.088 seviyesine çıktı. Konut fiyat artışının enflasyonun üzerinde gerçekleşmeye devam ettiği görülüyor.

20 Aralık Çarşamba

10:00 Aralık Tüketici Güven Endeksi

  • Tüketici güven endeksi kasım ayında 74,6 seviyesinden 75,5 seviyesine yükseldi. Verinin alt kalemlerini incelediğimizde gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisine ilişkin alt endeksin kasım ayında 72,9 seviyesinden 73,4 seviyesine yükseldiği gözlemlenirken, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisine ilişkin alt endeksin de 72,6 seviyesinden 74,5’e iyileşme kaydettiği takip edildi. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesine ilişkin alt endeksin ise 93,2’den 92,6’ya indiği dikkat çekti.

17:30 Kasım Merkezi Yönetim Borç Stoku İstatistikleri

  • Ekim ayında merkezi yönetim borç stoku 6,3 trilyon TL olarak açıklanmıştı. Söz konusu stokun %47’sini iç borç, geri kalan %53’ünü ise dış borç stoku oluşturuyor.

21 Aralık Perşembe

14:00 Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı

  • Para Politikası Kurulu’nun (PPK) politika faizini 250 baz puan artırarak %40 seviyesinden %42,5 seviyesine yükseltmesini bekliyoruz. Foreks Haber Anketi sonuçlarına baktığımızda piyasa medyan tahmininde kurum beklentimiz paralelinde 250 baz puanlık bir artırımı işaret ettiği görülüyor.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (8 – 15 Aralık)

  • Aralık ayının ilk haftasında hisse senedi piyasasında 562,4 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 900 milyon dolarlık güçlü bir yabancı girişi gerçekleşti. Böylelikle hisse senedi piyasasındaki yabancı alımı üst üste altıncı haftada da devam ederken, Kasım 2020’den bu yana en yüksek yabancı alımı gerçekleşmiş oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 779 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,8 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 210 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,83 milyar dolarlık bir yabancı girişi görülüyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (8 – 15 Aralık)

  • 1 – 8 Aralık haftasında yerleşiklerin DTH’larında 434 milyon dolar (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) artış yaşandı. Hanehalkı DTH’ları 480 milyon dolar gerilerken, kurumlar DTH’ları ise 920 milyon dolar yükseldi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 52 milyon dolarlık sınırlı bir artış görülürken, söz konusu artışın tamamı kurumla kıymetli maden hesaplarındaki yükselişten kaynaklandı. Özetle, aralık ayının ilk haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak net 486 milyon dolarlık bir artış görüldü.

Grafikler

Grafikler

Konut Fiyat Endeksi (3-ay HO, yıllık artış, %)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Tüketici Güven Endeksi

Kaynak: TÜİK, Tacirler Yatırım


Yabancı Net Portföy Hareketleri

(yıllık kümülatif, milyon US$ hisse+tahvil (repo işl. hariç))

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Yurtiçi yerleşiklerin Döviz Mevduatları

(altın dahil., milyar US$, parite etkisinden arındırılmış)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım


Merkezi Yönetim Borç Stoku Dağılımı (milyon TL)

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tacirler Yatırım

Yurt Dışı Veri Takvimi

Yurt Dışı Veri Takvimi

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   223 KB