Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

25.01.2024

PPK Toplantı Kararı – Ocak 2024

Politika faizi %45’e çekildi

Detaylı PDF   -   177 KB

İçerikler

İçerikler

Politika faizi %45’e çekildi

Para Politikası Kurulu (PPK) bugünkü toplantısı sonucunda politika faizini 250 baz puan artırarak %42,5 seviyesinden %45 seviyesine yükseltti. Karar, kurum beklentimiz ve piyasa beklentisi paralelinde gerçekleşti.

Karar notunu incelediğimizde, aralık ayı notundan farklı olarak bu ayki karar notunda “Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda ise parasal sıkılık gözden geçirilecektir.” ifadesinin yer aldığını görüyoruz. Metinde yer alan bu ifadeden, kurum beklentimize de paralel olarak, PPK'nın faiz artırım döngüsünde sona geldiğini anlıyoruz. Kurul ayrıca mevcut faiz seviyesinin gerekli olduğu müddetçe korunacağını ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşması durumunda ek faiz artırımının değerlendirilebileceğinin de altını çiziyor.

Enflasyona ilişkin değerlendirmelere bakıldığında, aralık ayında manşet enflasyonun son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu bir artış kaydettiği vurgulanırken; diğer yandan güçlü yurt içi talebin, hizmet fiyatlarındaki katılığın ve jeopolitik gelişmelerin enflasyona yönelik risk oluşturmaya devam ettiği ifade edildi. Ayrıca, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarındaki sınırlı iyileşmenin sürdüğü değerlendirilirken; finansman koşulları, rezervlerdeki güçlenme, cari dengedeki iyileşme ve TL varlıklara olan talebin artmasının para politikasının etkinliğine katkıda bulunduğuna yer verildi.

  • TCMB tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin %42 seviyesinde oluştuğu, ocak ayı enflasyon artışının ise %5,4 düzeyinde tahmin edildiği takip edildi. 12 ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminleri ise sırasıyla %39,1 ve %23,7 oldu. Kurum olarak 2024 yıl sonu enflasyon tahminiz %43 düzeyinde bulunuyor. Ocak ayı aylık TÜFE artışının ise %6,5 seviyesinde oluşmasını bekliyoruz.
  • Enflasyonda 2024 Temmuz ayına kadar %60 seviyesi altına kalıcı bir düşüş beklemiyoruz. Yıllık TÜFE artışının Mayıs 2024’te %70 - %75 aralığında zirve yapmasını ve ardından bir gerileme dönemine girmesini bekliyoruz. Yıllık TÜFE artışının 2024 yaz aylarında yaklaşık 30 baz puanlık bir düşüşün ardından son çeyreğin başında %45 civarında oluşacağını ve 2024 yılını %43 seviyesinde tamamlayacağını öngörüyoruz.

Bir sonraki PPK toplantısı 22 Şubat 2024’te gerçekleşecek. Bugünkü karar notunda yer verilen mesajlar çerçevesinde şubat toplantısında politika faizinin %45 düzeyinde sabit tutulmasını beklemekteyiz.

Grafikler

Grafikler

TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu