Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

23.05.2024

PPK Toplantı Kararı – Mayıs 2024

Politika faizi %50’de sabit tutuldu

Detaylı PDF   -   116 KB

İçerikler

İçerikler

Para Politikası Kurulu (PPK) bugünkü toplantısı sonucunda, piyasa beklentisi ve kurum beklentimiz paralelinde politika faizini %50 seviyesinde sabit bıraktı.

Karar metnini incelediğimizde, makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırma amacıyla menkul kıymet tesisi uygulamasına son verildiğini görmekteyiz. Daha önce alınan önlemlerin kademeli olarak devre dışı bırakılıyor olmasını para politikasındaki gidişatın hedeflerle uyumlu bir patikaya oturduğu yönünde yorumluyoruz. Diğer yandan metinde yer alan “Son dönem kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak, makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır.” ifadesi ile likidite sterilizasyonuna yönelik ek adımların geleceğini anlıyoruz. Merkez Bankası APİ net fonlaması 6 Mayıs itibariyle yeniden eksiye dönerken, dün itibariyle piyasadaki likidite fazlasının 500 milyar TL’yi aşmış olduğu dikkat çekiyor. Son olarak, karar metninde “Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.” ifadesi yinelenerek ek artırımlara açık kapı bırakılmaya devam edildi.

Enflasyona ilişkin değerlendirmelere bakıldığında, nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminin sınırlı bir zayıflama kaydettiğine yer verilirken, yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret ettiği vurgulandı. Bu çerçevede önümüzdeki birkaç ayın enflasyon gerçekleşmesinin gelecek dönem para politikası açısından kritik olduğu kanaatindeyiz. Mayıs ayı aylık enflasyon artışının %3,3 olmasını bekliyoruz. Beklentimiz doğrultusunda bir gerçekleşme yıllık TÜFE’yi %69,8 seviyesinden %75,3’e taşıyacak. Yıl sonu TÜFE tahminimiz ise %43 seviyesinde.

  • Mayıs Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarında 2024 yıl sonu enflasyon beklentisinin%44,2’den %43,7’ye gerilediği takip edildi. 12 ay sonrasına yönelik enflasyon beklentisi %35,2’den %33,2’ye, 24 ay sonrasında yönelik enflasyon beklentisi ise %22’den %21’3’e geriledi.
  • Yıllık TÜFE artışının mayıs ayının ardından gerileme dönemine girmesini bekliyoruz. Yıllık TÜFE’nin 2024 yaz aylarında yaklaşık 25 yüzde puanlık bir düşüşün kaydetmesinin ardından eylül itibariyle %50 altına ineceğini ve 2024’ü %43 seviyesinde tamamlayacağını öngörüyoruz.

Bir sonraki PPK toplantısı 27 Haziran’da gerçekleşecek. Mevcut görünümde ek faiz artırımı beklememekle birlikte, enflasyonun aylık eğiliminde beklenen iyileşmenin gecikmesi durumunda gelecek dönemde ek artırımların gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Enflasyonda hedeflenen düşüş ivmesinin yakalanması durumunda yılın son çeyreğine doğru TCMB’nin faiz indirimlerine başlaması açısından manevra alanı oluşabileceğini değerlendiriyoruz.

Grafikler

Grafikler

Politika faizi (basit & bileşik karşılaştırmalı, %)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

TCMB Net Fonlaması (milyar TL)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu