Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

21.12.2023

PPK Toplantı Kararı - Aralık 2023

Politika faizinde 250 baz puan artırıma gidildi

İçerikler

İçerikler

Politika faizinde 250 baz puan artırıma gidildi

Para Politikası Kurulu (PPK) bugünkü toplantısı sonucunda politika faizini 250 baz puan artırarak %40 seviyesinden %42,5 seviyesine yükseltti. Karar, kurum beklentimiz ve piyasa beklentisi paralelinde gerçekleşti.

Karar notunu incelediğimizde: “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek parasal sıkılaştırma hızını yavaşlatmıştır. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir” ifadesi ile ek faiz artırımına açık kapı bırakıldığını, ancak faiz artırım döngüsünün yakın zamanda tamamlanmak istendiği vurgusunun yinelendiğini görmekteyiz.

Enflasyona ilişkin değerlendirmelere bakıldığında, karar notunda “Kasım ayında sınırlı bir artış kaydeden manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin devam ettiğine işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir…. Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüş sürmektedir” ifadesine yer veriliyor. Enflasyon görünümüne yönelik varlığını koruyan riskler göz önünde tutulmaya devam edilirken, beklentilerin altında gelen ekim enflasyonunun ardından kasım ayı gerçekleşmelerinin de yine medyan tahminlere göre daha düşük bir seviyeyi işaret etmesi ile birlikte enflasyondaki düşüş eğiliminin sürdüğü vurgulanıyor.  

  • 2023 yıl sonu enflasyonunun %70 olan kurum tahminimizin altında, %65 – %66 bandında oluşabileceğini hesaplıyoruz.
  • Enflasyonda 2024 Mayıs ayına kadar önemli bir geri çekilme beklememekle birlikte, yıllık TÜFE artışının Mayıs 2024’te %70 – %75 bandında zirve yapmasını ve ardından bir gerileme dönemine girmesini bekliyoruz. Enflasyonun 2024 yaz aylarında yaklaşık 30 baz puanlık bir düşüşün ardından son çeyreğin başında %45 civarında oluşacağını ve 2024 yılını %43 seviyesinde tamamlayacağını öngörüyoruz.
  • TCMB tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarında 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi %67,23 seviyesinden %65,39’a, 12 ay ileriye yönelik enflasyon tahminleri %43,94’ten %41,23’e, 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminleri ise %25,09’dan %24,82’ye geriledi.

Bir sonraki PPK toplantısı 25 Ocak 2024’te gerçekleşecek. Bugünkü karar notunda yer verilen mesajlar çerçevesinde ocak toplantısında politika faizinin 250 baz puan artışla %45’e çekilmesini beklemekteyiz.

Grafikler

Grafikler

TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (%)

Kaynak: TCMB, Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   178 KB