Web sitemizi kullanabilmek için javascript özelliğini etkinleştirmeniz gerekmektedir.

23.11.2023

PPK Toplantı Kararı

PPK politika faizini %40’a yükseltti

İçerikler

İçerikler

PPK politika faizini %40’a yükseltti

Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini 500 baz puan artırımla %40 seviyesine yükseltti. Karar, 250 baz puan olan kurum beklentimiz ve piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Karar metninde ise önemli değişikliklerin olduğu göze çarpıyor.

Karar notunda önceki toplantı notundan farklı olarak "Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir" ifadesinin yer aldığı görülüyor. Bu ifade ile PPK’nın faiz artırımlarının sonuna yaklaştığını belirttiği, ancak daha sınırlı düzeyde olacak şekilde ek artırımlara açık kapı bıraktığını görmekteyiz. Diğer yandan karar notunda piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek sadeleştirme adımlarının da devam edeceğinin altı çiziliyor.

Enflasyona ilişkin değerlendirmelere bakıldığında, karar notunda “Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt içi talepteki dengelenmenin başladığına işaret etmektedir. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığını da değerlendirmektedir.… Bu çerçevede, aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüş gözlenmektedir” ifadesine yer veriliyor. Beklentilerin altında gelen ekim enflasyonu ile birlikte enflasyonda beklenen düşüş eğiliminin başladığı ifade ediliyor.

  • Kurum enflasyon tahmin patikamız enflasyonist etkilerin önümüzdeki yılın mayıs ayına kadar devam edeceği, ardından hızlı bir şekilde hafifleyeceği yönünde. Bu yılı %70 civarında bir TÜFE oranıyla tamamlayabileceğimizi öngörmekle birlikte, 2024 yılında ise mayıs ayında %75 ile zirve seviyelerin görülmesinin ardından enflasyonun yaz aylarında hızlı bir geri çekilme gerçekleştirerek 2024 yılını %43 seviyesinde tamamlamasını bekliyoruz.
  • TCMB tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarında enflasyon beklentilerinde bozulmanın durulduğu ve beklentilerde aşağı yönlü revizyonların ön plana çıktığı izlenmişti. Buna göre 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi %68,01’den %67,23’, 12 ay ve 24 ay ileriye yönelik enflasyon tahminleri ise sırasıyla %45,28’den ve %25,82’den’dan %43,94’e ve %25,09’a indi.

Bir sonraki PPK toplantısı 21 Aralık’ta gerçekleşecek. Bugünkü karar notunda yer verilen mesajlar çerçevesinde aralık toplantısında daha sınırlı bir düzeyde olmak üzere faiz artırımına devam edileceği görüşündeyiz.

Grafikler

Grafikler

TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (%)

Kaynak: TCMB,  Tacirler Yatırım

Uyarı Notu

Detaylı PDF   -   177 KB